
Párizs megünnepli a Pride hónapot, de nem telepítettek óriási szivárványt a Diadalív köré
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2023. június 9., 18:31
- 4 perces olvasmány
- Szerző: Théophile BLOUDANIS, AFP Görögország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
"Diadalív, Párizs" -- olvasható egy 2023. június 2-án közzétett magyar Facebook-bejegyzésben, amihez egy videó is tartozik, amely szivárványos installációval díszítve ábrázolja a párizsi emlékművet. Úgy tűnik, sok felhasználó úgy gondolja, hogy a videó egy valódi installációt mutat, és sokan a videó alatti kommentekben LMBTQ+-ellenes érzelmeknek adtak hangot. "Hányinger az egész génhibás nyugati társadalom de nem sokáig léteznek mar" – írta például valaki. "Meggyalázták az emlékművet" – írta valaki más. A videó már nyolcezer megtekintés felett jár.
Ugyanez a videó azzal a hamis állítással, hogy azon egy valódi installációt látni már görögül, szerbül és angolul is terjedni kezdett a közösségi médiában.
De ezek az állítások hamisak. Nem került ki a Diadalívre ilyen installáció a 2023. május-júniusi időszakban. A valóságban egy Franciaországban élő amerikai művész által készített digitális animációról van szó, amit a művész a közösségi oldalain közzétett üzenetekben is megerősített.

Digitális alkotásról van szó
Egy fordított videókeresés segítségével megállapítottuk, hogy a videót először június 1-jén tették közzé (itt archiválva) egy "origiful" nevű Instragram-fiókon. A művész, Ian Padgham azt írja a bemutatkozásában, hogy kaliforniai, de Franciaországban él. Padgham ugyanezen a napon ugyanezt a videót a Twitteren is közzétette (itt archiválva).
Az amerikai művész a Twitteren egy felhasználónak adott válaszában azt írta: "Nem használtam mesterséges intelligenciát. 3D-s animációt és sok kézzel szerkesztett részletet használtam".
Az AFP kérdéseire válaszolva Padgham így reagált arra, hogy sok néző úgy tűnik, elhitte, hogy a videó valódi: "Mindig meglepődöm, hogy milyen sokan összetévesztik a videóimat a valósággal. Amikor csináltam egyet, amelyben a Pyramides du Louvre kinyílik, és lufik jönnek ki belőle, még a párizsiak is azt hitték, hogy igaz".
A művész azt is elmondta, hogy a célja "nem az volt, hogy becsapja az embereket".
"Ez jó példa arra, hogy mennyire rosszul vagyunk felkészülve mint társadalom. Talán homo sapiensként nem vagyunk arra tervezve, hogy olyan dolgokat lássunk, amelyek valódinak tűnnek, de nem lehetnek valódiak" – tette hozzá.
"A videó egy kísérlet arra, hogy megmutassuk a szeretet, a megértés és a támogatás fontosságát" – mondta Padgham.
Nincs nyoma ilyen installációnak
A közösségi médiában terjedő posztok alatt egyes felhasználók arról beszéltek, hogy egy ilyen installáció a "nyugati kultúra végét" jelenti. Ezzel szemben a párizsi városvezetés nyilvánosan is támogatja az LMBTQ+ jogokat, többek között a múltbeli Pride-rendezvények során a szivárványos zászlót is kitűzték a középületekre. Idén Anne Hidalgo párizsi polgármester a Pride hónap kezdetét és azt, hogy tíz éve, hogy Franciaországban legalizálták a melegházasságot, azzal ünnepelte, hogy a szivárvány színeiben kivilágított városházáról osztott meg egy képet a Twitteren.
2022 júniusában több ezren vettek részt a város éves Pride-felvonulásán, amelyet idén június 24-én, szombaton rendeznek meg.
A Diadalívnél azonban jelenleg nincs jele semmilyen szivárványos installációnak. Az AFP újságírója június 7-én este látogatást tett az emlékműnél. Semmilyen installáció vagy installáció maradványa nem volt látható:

Az AFP egyik munkatársa május 31-én is készített képeket az Arc-de-Triomphe-ról, egy nappal azelőtt, hogy az állítólagos installációt ábrázoló videó terjedni kezdett volna, de nem volt nyoma a virálisan terjedő videón bemutatott masszív installáció előkészületeinek:

A közösségi oldalakon találni június 2-án reggel készült képeket is az emlékműről, például itt (archivált link). A Diadalívet látni egy párizsi élő webkamerán is, ami a Montparnasse toronyból rögzíti a város képét, de ott sincs nyoma az installációnak.
Ninon Varrall, a Diadalívet kezelő szervezet szóvivője az AFP-nek június 9-én küldött e-mailben elmondta, hogy Padgham nem konzultált velük, mielőtt elkészítette a videót. A műalkotás "nem valódi installáció, és nem is partnerség vagy együttműködés" a Diadalívvel, mondta a szóvivő.
Az AFP már korábban is írt olyan digitálisan kreált képekről és videókról, amiket később a közösségi médiában valósnak hittek, például itt és itt.
Ahogyan arról már az LMBTQ-közösséget célzó dezinformációról szóló cikkünkben is írtunk a magyar kormány és a kormánypárti médiaszemélyiségek gyakran alkalmaznak LMBTQ-ellenes retorikát. Orbán Viktor rendszeresen azt állítja, hogy Brüsszel és Washington "genderpropagandát" próbál ráerőltetni a magyarokra, a miniszterelnök a hagyományos értékek védelmezőjeként tüntetni fel magát az általa "LMBT-őrületnek" nevezettekkel szemben.
Az LMBTQ-közösség magyar tagjai jogszabályi szinten is célba vette a széles körben bírált "gyermekvédelmi törvény", a törvényt egy dezinformációs kampány is kísérte, ami az LGTBQ-közössé tagjait a pedofíliához próbálta kötni.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk