Ez a tévéműsor nem bizonyítja, hogy az Ukrajnába küldött amerikai fegyverek Mexikóba kerültek volna

Több magyar cikk is azt állítja, hogy egy mexikói televízió arról számolt be, hogy az Egyesült Államok által Ukrajnába küldött páncéltörő rakétarendszerek egy mexikói kartell kezébe kerültek. Az állítások azonban a mexikói televízió riportjának téves értelmezésén alapulnak. A műsorban egy látszólag bandajelzéseket viselő férfit mutattak be egy harcászati eszközzel a vállán. A tévériportban arról volt szó, hogy ilyen fegyvereket használnak Ukrajnában is, de azt nem mondták, hogy a képen látható eszköz a Kijevnek küldött fegyverszállításokból származna.

"MEXIKÓI DROGKARTELLNÉL KÖTÖTTEK KI AZ UKRAJNÁNAK SZÁLLÍTOTT AMERIKAI FEGYVEREK" – szól a Ripost bulvárlap cikke, amit a 2023. június 3-i megjelenése óta több mint 60-an osztottak meg a Facebookon. A cikk egy mexikói tévéadásra hivatkozva azt állítja, hogy a képen fegyver "szinte biztosan az Egyesült Államok által Ukrajnának adományozott több ezer Javelin egyike". Más hasonló című magyar nyelvű cikkek, mint ez és ez, együttesen több mint száz megosztást gyűjtöttek össze.

Hasonló félrevezető állítások, amik szintén egy bizonyos mexikói tévéműsorra hivatkoznak,angolul is terjedni kezdtek már a közösségi médiában, de a mexikói orosz nagykövetség és neves amerikai konzervatívok is megosztottak hasonló tartalmakat.

A posztok azonban egy Milenio nevű mexikói televíziós csatorna műsorának téves értelmezésén alapulnak. A műsorban egy olyan felvételt mutattak be, amin egy férfi látható, akinek egy nagy fegyver lóg a vállán, miközben a hátán egy olyan embléma látható, ami az Öböl-kartellhez, egy szervezett bűnözői csoporthoz kapcsolódik. Az Öböl-kartell székhelye a mexikói Matamorosban van, a texasi határ közelében.

Az interneten terjedő állításokkal ellentétben a mexikói csatorna nem állította, hogy a szóban forgó fegyverek Ukrajnából érkeztek volna, csak azt, hogy ugyanilyen típusú fegyvereket használnak az ukránok is az orosz-ukrán háborúban. A Milenio honlapján található cikk (amibe a videóriport is be van ágyazva) is csak annyit ír: "egy olyan fegyver, amit csak hadseregeknek adnak el, és amelyet széles körben használnak az ukrajnai háború során".

Nincs bizonyíték arra, hogy a riportban szereplő fegyver Ukrajnából került volna Mexikóba

A cikkek azt állítják, hogy a mexikói tudósításban egy Javelin fegyverrendszert látni. A Javelin a világ egyik legfejlettebb páncéltörő fegyvere, ami képes a legtöbb harckocsi páncélzatát átütni. Az Egyesült Államok a háború kezdete óta Ukrajna legfőbb támogatója. Az USA a radaroktól és drónoktól kezdve a lőszerekig és az ágyúkig terjedő fegyverszállítmányok között az Egyesült Államokban gyártott Javelin fegyvereket is küldött Kijev megsegítésére.

A klipben látható fegyver azonban nem egy Javelin. A Raytheon, amely a Lockheed Martinnal együtt gyártja a Javelin fegyverrendszereket, a Lead Storiesnak elmondta, hogy a klipben látható fegyver nem az ő termékük.

Többen megjegyezték, hogy a klipben látható rakéta egy másik páncéltörő rakétarendszerre, az AT4-re hasonlít. Az AT4-ről készült képeken (itt archiválva) ugyanaz a sárga csík és csőforma látható.

Mark Hvizda, a RAND Corporation védelmi elemzője az AFP-nek június 5-én emailben azt mondta, hogy míg a Javelin a tüzelés előtt rögzíti a célpontot, és maximális hatótávolsága 2500 méter, addig az AT4 rakétákat kézzel kell célra vezetni, a visszarúgás nélküli fegyverek hatótávolsága pedig rövidebb, mint a Javeliné, körülbelül mintegy 400 méter. Egy svéd cég az AT4 fő gyártója, mondta el Hvizda.

"Ezek a fegyverek a világ számos különböző hadseregénél rendszeresítve vannak, így (a videón látható AT4-es) potenciálisan nem amerikai készletből is származhat" – mondta Hvizda.

Image
A brit fegyveres erők egyik kiképzője egy Javelin páncéltörő rendszert tart a kezében, miközben ukrán újoncokkal beszélget az Egyesült Királyság fegyveres erőinek öthetes harci kiképzése során a dél-angliai Durrington közelében 2022. október 11-én. ( AFP / Daniel LEAL)
Image
Egy amerikai katona egy AT4-es páncéltörő fegyverrel a szíriai északkeleti Haszaka tartomány al-Malikiya (kurdul Derik) városának környékén 2022. szeptember 7-én. ( AFP / Delil SOULEIMAN)

 

 

Amerikai védelmi tisztviselők többször is azt mondták, hogy nincs bizonyíték arra, hogy Kijev visszaélne az amerikai katonai támogatással.

"Amint azt a közelmúltban számos magas rangú (védelmi minisztériumi) tisztviselő mondta, többek között a kongresszus előtt tett tanúvallomásában, nem láttunk hiteles bizonyítékot arra, hogy az eredetileg Ukrajnának szánt biztonsági felszereléseket illegálisan eltérítették volna" – mondta Tim Gorman főhadnagy, a Pentagon szóvivője az AFP-nek egy június 3-i e-mailben.

Guadalupe Correa-Cabrera, a George Mason Egyetem docense, az amerikai-mexikói kapcsolatok és a szervezett bűnözés szakértője június 5-én telefonon azt mondta az AFP-nek, hogy a mexikói fegyveres csoportok régóta hozzáférnek a feketepiacon a világ minden tájáról származó fegyverhez.

"Ezek a fegyverek már évek óta az ilyen csoportok birtokában vannak, és a feketepiacon is keringenek" – mondta Correa-Cabrera, aki könyvet is írt a Los Zetasról, az Öböl-kartell végrehajtó karjaként létrejött bűnszövetkezetről. "Nem újdonság az ilyen."

De a szakértő arra is figyelmeztetett, hogy általában véve keveset tudunk arról, hogy ezek a csoportok milyen fegyverekkel kereskednek a feketepiacon, vagy éppen az interneten megosztott videón szereplő konkrét férfiról és fegyverről.

Nehéz megerősíteni, hogy a férfi az Öböl-kartell tagja, mondta Correa-Cabrera, és "semmilyen bizonyíték nincs arra", hogy a kezében tartott fegyver az Ukrajnába küldött amerikai készletből származik.

"Nem igazán tudunk semmit. Csak egy fénykép egy kartell állítólagos tagjáról még nem bizonyíték arra, hogy ezekhez a fegyverekhez egy bizonyos formában jutottak hozzá" – mondta Correa-Cabrera.

Az AFP más, az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos tényellenőrzéseit itt olvashatja.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk