
Ezen a videón nem azt látni, ahogy "életre kelnek" a holtestek az ukrajnai Bucsában
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2023. június 19., 11:10
- 12 perces olvasmány
- Szerző: AFP Franciaország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
2022. április 3-án az orosz védelmi minisztérium megosztott egy 21 másodperces bucsai utcákat ábrázoló videót a Telegram-csatornáján – amelynek akkoriban közel 200 000 követője volt – azzal a kommenttel, hogy "fake".
"Ez a videó a holttestekkel igen rejtélyes: itt, 12 másodpercnél a jobb oldali 'holttest' mozgatja a kezét. A visszapillantó tükörben 30 másodpercnél a 'hulla' felül. Úgy tűnik, hogy a videón látható holttesteket szándékosan fektették oda, hogy drámaibb képet alkossanak" – olvasható a Telegram-bejegyzésében.
A kanadai orosz nagykövetség is közzétette a Twitter-oldalán a videót, azzal az állítással, hogy az megrendezett, és "hamisított holttesteket" mutat.
A videót és a kapcsolódó hamis állításokat magyar weboldalak is megosztották, például az Orosz Hírek és az Elemi.hu. A közösségi médiában ezek a tartalmak több mint 3000 ezer megosztást értek el, és a posztok még 2023-ban is aktívan terjednek. Mindkét cikk azt állítja, hogy a videón "életre kelnek a 'bucsai mészárlás' áldozatai".

A videó eredete
A látszólag egy ukrán katonai konvojt követő járműből készült videón több holttest látható a Kijevtől északnyugatra fekvő Bucsa városában, ahogyan egy háborús pusztítás jeleit mutató utcán hevernek.
Az AFP geolokáció segítségével megállapította, hogy a videó a bucsai Jablonszka utcában készült.
A videó 2022. április 2-án jelent meg az ukrán Espreso.TV YouTube csatornáján (archivált link).
A csatorna bemondója a felvételt "a bucsai orosz megszállók által elkövetett atrocitások bizonyítékaként" írta le.
A videó hosszabb, jobb minőségű változatát még aznap közzétették az ukrán védelmi minisztérium Twitter-oldalán. A poszt a következő megjegyzést fűzi a videóhoz: "Találomra végeztek ki helyi civileket".
Nem mozognak a holttestek a videón
A félrevezető posztokban a videó minősége rosszabb az ukrán védelmi minisztérium által megosztott videóhoz képest. De ahogyan azt sok közösségi média felhasználó is észrevette (1,2,3), ha jobban megnézzük a jelenetet a jobb minőségű felvételeken, akkor láthatjuk, hogy nincs szó arról hogy, a testek mozognának.
A videó jobb oldalán látható első férfi nem emeli fel a karját, a videón látható mozgó tárgy valójában egy esőcsepp annak a járműnek a szélvédőjén, amelyből a videót rögzítették:
Getting fed up of this “it’s a moving arm” bullsh….. it’s a raindrop on the windscreen, alongside an inverted channel version for more clarity. The whole arm moving thing is just ridiculous. pic.twitter.com/ZiuEX4rFWc
— Aurora Intel (@AuroraIntel) April 3, 2022
Az AFP a helyszínről tudósító újságírói is megerősítették a holttestek tényét
Az AFP újságírói 2022 április 2-án érkeztek meg Bucsába, és megerősítették, hogy mintegy 20 civil ruhás holttestet láttak a városban. Elmondásuk szerint az egyik holttest keze meg volt kötözve.
A csapat Danny Kemp újságíróból, Ronaldo Schemidt fotósból és Nicolas Garcia videóriporterből állt.
Az AFP csapata 2022 április 2-án, helyi idő szerint délután fél négy körül érkezett meg a helyszínre, mondta el Kemp az AFP Factuelnek (lásd a kapcsolódó tényellenőrzést és videót).
Kemp egy e-mailben azt mondta: "Alighogy megérkeztünk, láttuk, hogy az utca tele van holttestekkel. Először egy háromfős csoportot láttunk, majd észrevettük, hogy mindkét irányban van még több is".
"Az utca mentén szabálytalan időközönként, mintegy 400 méteres távolságban helyezkedtek el, némelyikük egyedül, némelyikük pedig két-három fős kis csoportokban. Legalább kétszer végigmentünk a helyszín teljes hosszán. Megszámoltuk a holttesteket, megállapítva, hogy 20 volt, lefényképeztük és lefilmeztük őket. Egyiküket sem láttuk megmozdulni".
"Ez idő alatt észrevettük, hogy a holttestek mind civil ruhát viseltek. Bőrük viaszos, fakó volt, ujjaik merevnek tűntek, némelyiküknek elszíneződött a körme. Néhányuk végtagjai kicsavart pózban voltak".
"Néhányuknak nyitva volt a szeme, néhányuknak tátva volt a szája. Nyilvánvalóan már napok óta halottak voltak, ha nem régebb óta."
Összehasonlítottuk a félrevezető posztokban megosztott jeleneteket az AFP által a helyszínen készített fotókkal. Több jel is utal arra, hogy ugyanazt a helyszínt ábrázolják.
Az AFP pirossal jelölte meg az áldozat holttestét, zölddel pedig a megrongálódott járművet, egy jelzőtáblát és a járda egy részét, amiket a felvételen látni:
Veszélyes tartalom
Danny Kemp elküldött nekünk két képet, amiket április 2-án, a holttestek megtalálásának napján készített:
Veszélyes tartalom
Veszélyes tartalom
Két másik AFP-fotón – amelyeket egy nappal később egy másik, a helyszínre érkező csapat készített – egy bucsai önkormányzati dolgozó látható, amint épp egy halottasházi zsákba teszi ugyanazt a holttestet:
Veszélyes tartalom


A holttest, amely a hamis állításokat terjesztő cikkek szerint "mozgott", kétszer is megjelenik az április 2-i videón, először a földön, majd két másodperccel később annak a járműnek a visszapillantó tükrében, amelyből a felvétel készült:
Veszélyes tartalom
Veszélyes tartalom
Az AFP április 3-án ugyanebben a helyzetben és ugyanott fényképezte le a videón látható holttestet:
Veszélyes tartalom
"A bucsai szemtanúk elmondták, hogy egy körülbelül 70 orosz páncélozott járműből álló oszlopot láttak elhagyni a várost március 29-én, kedden este, de az orosz ágyúzás március 30-án, szerdán is folytatódott, és az utolsó ágyúzást március 31-én, csütörtökön hallották" – mondta Kemp.
"Az AFP újságírói a Bucsa melletti Irpiny környékén csütörtökön lövéseket hallottak. Péntekig nem lehetett bejutni a területre, mivel az ukrán hatóságok szerint nem volt biztonságos a belépés. Az AFP április 1-jén, pénteken jutott el Irpinybe, április 2-án, szombaton pedig Bucsába."
A BBC vizsgálata (archivált link) szintén arra a következtetésre jutott, hogy megalapozatlanok azok az állítások, amik szerint "megrendezett" volt a mészárlás. A BBC cikke szerint a videón az autó visszapillantótükrében "felkelni" látszó holttestet valószínűleg a tükröződés torzította el.
Amit a bucsai halálesetekről tudunk
A Bucsa nevű kisvárost 2022. február 27-én foglalta el az orosz hadsereg, és az így több mint egy hónapig megközelíthetetlen maradt. A bombázások március 31-én értek véget, és az ukrán erők csak néhány nappal később tudtak behatolni az egész városba.
Ukrajna az oroszokat vádolta azzal, hogy ők a felelősek a bucsai halálesetekért. Ezt Moszkva tagadta, és bejelentette, hogy kivizsgálják az orosz erők hibáztatására irányuló "aljas provokációt". Moszkva még egy év és számtalan, Oroszország irányába mutató bizonyíték után is tagadja a bucsai mészárlást.
Anatolij Fedoruk, Bucsa polgármestere szerint a városban talált az embereket orosz katonák ölték meg "golyóval a tarkójukba".
Egy tömegsírban további 57 ember holttestét is megtalálták – közölte Szergej Kaplicsnij helyi mentésvezető április 3-án, vasárnap, amikor megmutatta a helyszínt az AFP egyik csapatának.

A helyszínen egy tucatnyi holttestet lehetett látni, néhányat csak részben eltemetve, egy templom mögött a városközpontban. Többen fekete hullazsákban voltak, és akiket látni lehetett, civil ruhát viseltek.
Az AFP 2022 áprilisában interjúkat készített a bucsai lakosokkal a helyszínen (itt, itt). A lakosok az AFP-nek elmondták, hogy a megszállás alatt számos irányból hallottak és láttak lövéseket, ami felveti annak a valószínűségét, hogy egynél több elkövető követte el a gyilkosságokat az úton.
Az AFP egy videoriportot is közzétett az orosz megszállás utóhatásairól, amelyben az áldozatok hozzátartozói is megszólalnak:
2022 decemberében a New York Times is közzétett egy részletes oknyomozást, amely leleplezték azt a konkrét orosz katonai egységet, amely felelős lehet a bucsai civilek lemészárlásáért.
A lap az ukrán hadsereg által 2022 március elején levideózott, az orosz erők által agyonlőtt kerékpárosról, és a Jablonszka utca mentén talált 36 áldozat életéről és haláláról is részletes oknyomozó riportokat közölt.
A műholdfelvételek és fényképek összevetése
Az április 4-én közzétett műholdfelvételek szintén cáfolják azokat az orosz állításokat, amelyek szerint a Bucsában talált civil ruhás holttestek az orosz erők visszavonulása után kerültek a város utcáira.
A műholdfelvételek március közepén készültek, és több civil holttestet is látni lehet rajtuk, amik az úttesten vagy közvetlenül az út mellett fekszenek.
"Az ukrajnai Bucsa (Kijevtől északnyugatra) felett gyűjtött nagy felbontású Maxar műholdfelvételek igazolják és megerősítik a közelmúltban a közösségi médiában közzétett videókat és fotókat, amelyeken az utcán heverő és hetek óta a szabadban hagyott holttestek láthatók" – mondta Stephen Wood, a Maxar Technologies szóvivője közleményében.
A New York Times publikált egy elemzést is, amiben összevetették a bucsai Jablonszka utcáról készült képeket azokkal az április 1-jén és 2-án készült videofelvételekkel, amiken holttestek láthatóak az utca mentén. A lap elemzése arra jutott, hogy sokan már legalább három hete az utcán heverték, tehát abban az időben kerültek oda a holttestek, amikor még az orosz erők ellenőrizték a várost.
Az AFP összevetette a 2022. március 19-i műholdfelvételeket a helyszínről a 2022. április 2-án készült saját fotóival. A holttestek ugyanabban a helyzetben voltak láthatóak:
Veszélyes tartalom

A képen látható 5-ös számmal jelölt holtest az, ami a hamis állításokkal terjedő videóban is szerepel. Látható, amint a hátán fekszik egy megrongált autó mellett, ami tovább cáfolja azokat az alaptalan állításokat, amely szerint "megmozdult" volna.
Nemzetközi felháborodás követte az esetet
A holttestek felfedezése után több nyugati ország és az ENSZ is felháborodásának adott hangot. Michelle Bachelet, az emberi jogok főbiztosa 2022. április 4-én azt mondta, hogy "elborzasztották" a Bucsáról készült képek, amelyek "súlyos és nyugtalanító kérdéseket vetnek fel a lehetséges háborús bűncselekményekkel kapcsolatban".
Az Európai Unió a képek nyilvánosságra kerülése után 2022. április 4-én elítélte az "atrocitásokat", miközben a Moszkva elleni újabb szankciókról tárgyalt.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2022. április 4-én látogatást tett Bucsában, és arra szólította fel a világ országait, hogy ismerjék el a bucsai "népirtás" tényét. Kijevi ügyészek szerint az orosz erők mintegy 1400 civilt öltek meg Bucsa környékén, köztük 637-et magában a városban, valamint több tucatnyi olyan orosz katonát is azonosítottak, akiket felelősnek tartanak a gyilkosságokért.
2022 decemberében az ENSZ részletes jelentést tett közzé az eseményről, megállapítva, hogy a megtalált áldozatok közül sokakat az orosz megszállás idején végeztek ki az ukrajnai városokban és falvakban a Kijev, Csernyihiv és Szumi régiókban.
"A Kijev melletti Bucsa városban, amely március 5. és 30. között az orosz csapatok ellenőrzése alatt állt, a misszió 73 civil (54 férfi, 16 nő, 2 fiú és 1 lány) megölését dokumentálta, és további 105 állítólagos gyilkosság megerősítése folyamatban van" – olvasható a jelentésben.
A háborús bűnök elkövetőinek kivizsgálására és bíróság elé állítására az úgynevezett Eurojust, azaz az Európai Unió Büntetőjogi Együttműködési Ügynöksége keretében folyamatban van egy jogi vizsgálat is. Az Eurojust egy közös nyomozócsoportot (JIT) hozott létre az ügy felderítésére. 2022 áprilisában a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ügyészi hivatala is csatlakozott a nyomozócsoporthoz.
Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosának Hivatalának 2023. márciusi jelentése azt írta, hogy "az összegyűjtött bizonyítékok azt mutatják, hogy az orosz hatóságok Ukrajna számos régiójában és az Orosz Föderációban a nemzetközi emberi jogi és a nemzetközi humanitárius jog számos megsértését követték el. Ezek közül számos háborús bűncselekménynek minősül, és magában foglalja a szándékos gyilkosságokat, a civilek elleni támadásokat, a jogellenes fogva tartást, a kínzást, a nemi erőszakot, valamint a gyermekek erőszakos áthelyezését és deportálását".
Szintén 2023 márciusában, a városból való orosz kivonulás egyéves évfordulóján, Volodimir Zelenszkij azt mondta, hogy "Bucsa az igazság szimbóluma kell hogy legyen".
Az AFP már több olyan hamis állítást is leleplezett, amelyek azt a narratívát próbálták terjeszteni, hogy az Ukrajna elleni orosz háború áldozatai csak "színészek", vagy hogy a média által bemutatott, a háborús pusztítást ábrázoló képek meg vannak rendezve.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk