A BBC tudósítójának képével próbálják meg aláásni az Irpiny elleni orosz tüzérségi támadásról szóló tudósítások hitelességét
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2022. október 11., 16:08
- 7 perces olvasmány
- Szerző: Rossen BOSSEV, AFP Bulgária
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Az interneten terjedő bejegyzéseken egy fotómontázst látni egy mikrofont tartó újságíróval, aki sisakot és védőmellényt visel "PRESS" (sajtó) felirattal. A férfi a földön fekszik az oldalán. A háttérben egy civil nőt látni táskákkal a kezében, miközben az újságíró felé néz.
"A BBC riportere, amikor 'ellenséges tűz' alól tudósít az ukrán frontról. Csak azt nem vette számításba, hogy a háttérben halál nyugodtan áll az ukrán néni, aki csodálkozva nézi, hogy ez az idióta mit fetreng a földön" – olvasható egy magyar Facebook-bejegyzésben, amit már több mint 200 alkalommal osztottak meg 2022. október 10-e óta.
A kép egy másik változata is terjedni kezdett magyarul a Facebookon, utóbbi látszólag a BBC japán nyelvű online kiadásából származik. A képen látható japán felirat így szól: "Ez a város széle, amit Oroszország elért". A képernyőfotó tetején lévő szavak a BBC témáinak címkéi, balról jobbra olvashatóak: "Főoldal", "Koronavírus", "Klímaváltozás", "Japán".
Hasonló állításokat már más nyelveken is terjedni kezdtek, többek között angolul, franciául, németül és bolgárul.
Az AFP a képek forrását a BBC egyik riportjára vezette vissza, a tudósítás alig néhány héttel azután készült, hogy Oroszország 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát. Több független forrást is sikerült találni arról, hogy milyen körülmények között készült a riport, valamint beszéltünk a képen szereplő újságíróval is, aki a BBC ismert riportere, Jeremy Bowen.
Az állítások, miszerint színészkedett vagy túlzott, félrevezetőek. A riport Irpinyben készült, miközben a város tüzérségi tűz alatt állt, amelyben több civil is meghalt. A támadást a nemzetközi közösség széles körben elítélte.
Mióta Oroszország megtámadta Ukrajnát, a közösségi médiában számos állítás jelent meg, amelyek megpróbálták hitelteleníteni a konfliktusról szóló nyugati médiabeszámolókat. Az AFP már több ilyen állítást is cáfolt, például itt, itt és itt.
Tudósítás Irpinyből
A bejegyzésekben szereplő képen végzett fordított Google-képkeresés Jeremy Bowen 2022. március 20-án a Timesban megjelent cikkéhez vezetett. A cikkben ugyanaz a fotó látható, mint amit a Facebook-posztokhoz is felhasználtak. A kép felirata: "Jeremy Bowen fedezékbe vonul Irpinyben, miközben a várost támadás éri".
Jeremy Bowen a BBC News nemzetközi szerkesztője. Korábban a BBC közel-keleti szerkesztője volt, és jelentős tapasztalattal rendelkezik háborús tudósítóként is.
A Times cikkében Bowen az ukrajnai háborúról írt tudósítását olvasni, a beszámoló főleg a Kijevtől mintegy 25 kilométerre északnyugatra fekvő Irpinyben történt eseményekről ad hírt.
Arról a képről, amelyen a földön fekve tudósít, így ír: "Azok a lövedékek, amik annyira közel csapódnak be, hogy nem lehet őket figyelmen kívül hagyni, a robbanás előtt süvöltő hangot adnak ki. Az emberi természetből fakad, hogy megpróbálunk menekülni, és az egyetlen módja, hogy ezt sietve megtehessük, ha a földre fekszünk. Ezért csináltam a 'standupperemet' – azt a részt, amikor a tévériporter közvetlenül az objektívbe beszél – hason fekvő helyzetből, miközben a két fél tüzérségi lövedékeket lőtt egymásra."
A Google-on egy kulcsszavas kereséssel találtunk egy 2022. március 6-án, a BBC YouTube-csatornáján közzétett videót "Borzalmas jelenetek a Kijevért vívott csatában: családok haltak meg az orosz támadás elől menekülve" címmel.
A jelenet, amelyben Bowen fekszik és a nő a háttérben látható, a videó 1:59 percénél kezdődik. "Most sok lövedék érkezik errefelé, tüzérségi tűz. Rengeteg civil van a környéken" – mondja Bowen. "Ez a város széle, ahová az oroszok eljutottak". (Utóbbi mondat szerepel japánul a japán BBC oldaláról származó képernyőmentésen.)
Azonban láthatjuk, hogy közvetlenül azelőtt, hogy a nő elindulna az újságíró irányába, 1 perc 58 másodpercnél ő maga is guggol. A háttérben intenzív ágyúzás hallatszik.
A vád "rosszindulatú", mondta Bowen az AFP-nek
Az AFP 2022. október 6-án megkereste Bowent, aki megerősítette, hogy látta a közösségi médiában terjedő állításokat, amelyek szerint biztonságos helyen volt, és csak azért feküdt a földre, hogy drámai jelenetet színleljen, miközben a háttérben lévő nő "sétálni ment", vagy "bevásárolt".
"Az állítás rosszindulatú fantázia" – mondta Bowen az AFP-nek e-mailben.
"1989 óta több mint 20 háborúról tudósítottam, és sokszor voltam tüzérségi tűz alatt. Azt mondanám, hogy a híd környéke erős ágyúzás alatt állt. Ahogy a cikkben is mondtam, nem volt biztos, hogy civileket céloztak (bár ez volt az eredmény), mivel aktív ukrán lövegállások voltak néhány száz méterre az erdőben" – magyarázta.
A helyszín egy lerombolt híd közelében volt a városból kivezető úton, ami a felvételen is látható. "A hídnál lévő jelenetről széles körben beszámoltak, valószínűleg minden újságíró Kijevben, bár nem mindenki ment le a hídhoz" – mondta Bowen.
"Az igazság az, hogy én a hídhoz vezető lejtőn voltam, ami olyan 50-100 méterre volt. Az átkelő emberek lassan, fáradtan és trauma hatása alatt mozogtak" – mondta Bowen az AFP-nek. "A hídhoz a tüzérségi tűz rövid szünetében érkeztünk. Amíg ott voltunk, újra elkezdődött és felerősödött. A jelenet a parkoló mellett, aminek a közepén egy bevásárlóközpont állt, további lövedékek érkezését mutatja".
Bowen egy tweetben szintén cáfolta a közösségi média állításait:
This malicious tweet and others like it allege that I faked a piece to camera in Ukraine in March. The allegations are utterly false, #fakenews. Insult me if you want. Don’t insult thousands of civilians fleeing over Irpin bridge into Kyiv from Russian shelling and war crimes. pic.twitter.com/ioUaNttdK5
— Jeremy Bowen (@BowenBBC) October 6, 2022
Irpinyben 2022 március elején heves harcok dúltak
Amikor az orosz csapatok 2022. február 24-én megtámadták Ukrajnát, offenzívát indítottak a főváros, Kijev felé, hogy bekerítsék azt. Irpiny lakossága 2022 március elején a lerombolt hídon keresztül megkezdte az evakuálást Kijev irányába.
Az AFP videója 2022. március 5-én örökítette meg az eseményeket:
A híd, amelyen a jelenetet forgatták, az Irpiny folyón található, Irpiny és Romanivka falu (Irpiny része) között:
Hogy megbizonyosodjunk a helyszín hitelességéről, összehasonlítottuk a félrevezető posztokban használt fotót és az AFP fotóarchívumából származó fotót, amelynek felirata: "Gyalogosok mennek át egy lerombolt hídon, miközben kiürítik a Kijevtől északnyugatra fekvő Irpiny városát 2022. március 6-án, 11 nappal azután, hogy Oroszország katonai inváziót indított Ukrajna ellen". Körrel jelöltük az egyező elemeket, a lerombolt hidat és egy piros hirdetőtáblát:
2022. március 6-án nyolc civilt ölt meg az orosz ágyúzás, miközben megpróbáltak elmenekülni Irpinyből.
"2022. március 6-án az orosz erők több órán keresztül lőttek egy útkereszteződést egy olyan úton, amelyen civilek százai menekültek az orosz hadsereg észak-ukrajnai előrenyomulása elől Kijev irányába" – írta a Human Rights Watch 2022. március 8-án.
Az emberi jogi megfigyelőszervezet bizonyítékokat gyűjtött arról, hogy mi történt aznap. "A támadás előtt és alatt szemtanúk beszámoltak arról, hogy a civilek folyamatosan gyalogoltak a lerombolt híd romjain, hogy átkeljenek az Irpiny folyón. Az emberek ezután a kereszteződésben gyülekeztek, hogy felszálljanak a Kijev központjába tartó buszokra vagy autókra, vagy folytatták a gyaloglást" – erősíti meg a HRW.
Az Irpinben kialakult helyzetet az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2022. március 7-i ülésén elítélték.
Szeptember 18-ig a háború közel 6000 ukrán állampolgár életét követelte az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának ukrajnai emberi jogi megfigyelő missziója szerint.
A közösségi médiában számtalan hamis állítás jelent meg Oroszország Ukrajna elleni támadásával kapcsolatban. Az ezekről szóló magyar nyelvű tényellenőrzéseket itt olvashatja.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk