
Manipulált kép: ez az olasz tévécsatorna nem játszott le egy filmrészletet ukrajnai tudósításként
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2022. március 21., 17:51
- 2 perces olvasmány
- Szerző: AFP Egyesült Államok, Manon JACOB,
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Már több ezer ember osztott meg egy magyar Facebook-bejegyzést 2022. március 4-e óta, de a bejegyzésnek több helyen is előfordul magyarul a közösségi médiában (például itt és itt). A bejegyzésben két kép szerepel: a felsőn azt olvasni, hogy "menekülés Kijevből" és a TGCOM24 logóját látni a jobb felső sarokban, az alsó képen pedig a "Deep Impact film" szöveg olvasható.

A kép különböző változatai már olasz, francia, portugál, holland, angol és német nyelven is terjedni kezdtek.
2022 februárjának végén Oroszország lerohanta Ukrajnát, a háború miatt több mint 3,5 millió ember menekült el az országból. A harcok kezdete óta hamis vagy megtévesztő állítások egész áradata indult meg az interneten.
Egy fordított Google-képkereséssel sikerült megerősíteni, hogy a képen tényleg az 1998-as Deep Impact című amerikai filmet látni. A katasztrófafilm egy, a földet fenyegető üstökösről szól. A képen egy jelenetet látni a filmből, amikor az emberek egy közelgő cunami elől próbálnak menekülni.
Az AFP YouTube-on, Facebookon, és a CrowdTangle közösségi média elemző oldalon is próbálkozott kulcsszavas keresésekkel, de nem sikerült semmilyen arra utaló bizonyítékot találni, hogy a TGCOM24 tényleg leadta volna az említett jelenetet. A legkorábbi előfordulása a képnek, amit sikerült megtalálni, 2022. február 28-a, amikor egy olasz felhasználó megosztotta azt a Facebookon.
Az AFP megkereste az olasz tévécsatornát is az állítólagosan hamisan felhasznált jelenettel kapcsolatban. Stefano Longhini az RTI S.p.a. jogi képviseletében (amely a TGCOM24-hez hasonlóan az MFE – korábban Mediaset – csoport tagja) március 11-én elmondta, hogy: "Az RTI-nek nincs köze a hamisan megszerkesztett képhez, amelyről most figyelmeztettek bennünket."
A TGCOM24 logójában szerepel a "Mediaset" felirat is felül (ahogyan azt például itt is látni), mondta el Longhini, míg a megtévesztő posztokban ezt nem látni.
"Nyilvánvaló, hogy a logót valaki más szerkesztette a képre, hogy ezzel kárt okozzon nekünk, a kép nyilvánvalóan hamisítvány" – mondta el a csatorna képviselője.

Az AFP már számos olyan állítást cáfolt, amelyek azt voltak hivatottak bizonyítani, hogy a nyugati média hamisan tudósít az Ukrajnában dúló harcokról, például ebben és ebben a cikkben. Az AFP Ténykérdés az 2022-es ukrajnai konfliktusról szóló tényellenőrzéseit itt olvashatja.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk