A WEF nem szólított fel a Biblia betiltására vagy mesterséges intelligencia általi átírására, és nem nevezte Jézust sem "álhírnek"

  • Ez a cikk több mint egy éves.
  • Megjelent: 2023. július 11., 16:20
  • Frissítve 2023. július 31., 15:58
  • 6 perces olvasmány
  • Szerző: Paula CABESCU, AFP Románia
  • Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
A Világgazdasági Fórum (WEF) nem szólított fel a Biblia betiltására vagy egy globalizált "új Biblia" mesterséges intelligencia általi megírására, szemben azzal, amit a közösségi médiában több nyelven – köztük magyarul is – 2023. június közepe óta terjedő posztok és cikkek állítanak. A befolyásos nonprofit szervezet és lobbicsoport nem nevezte Jézust – aki a keresztények szerint Isten fia – "álhírnek", és nem jelentettek be egy "új világvallást". Úgy tűnik, hogy ezek az állítások Yuval Noah Harari izraeli történész és író egy, a közelmúltban tett, félreértelmezett megjegyzéseire vezethetőek vissza, amik szerint "a mesterséges intelligencia új eszméket hozhat létre", és "akár egy új Bibliát is írhat".

“A Világgazdasági Fórum felszólított arra, hogy a vallási szentírásokat a mesterséges intelligencia ‘írja át’, hogy egy globalizált ‘új Bibliát’ hozzanak létre" – olvasható egy 2023. június 14-én magyarul megjelent cikkben, amelyet már több tucat ember osztott meg a Facebookon. A szöveg szerint Yuval Noah Harari, "aki Klaus Schwab jobbkezeként szolgál a WEF-en", azt mondta, hogy a Bibliát le lehet cserélni az AI segítségével, és létrehozni egy egységes "vallást, amely valóban helyes". A cikk továbbá hamisan azt állítja, hogy a WEF "álhíreknek" nevezte a Bibliát és Jézust.

A Facebookon megosztott szöveg egy másik változata hasonló állításokat fogalmazott meg egy "Lisszabonban elhangzott Harari-beszéd" alapján.

Image
A Facebookon megosztott, hamis állításokat tartalmazó cikk. 2023. július 11-én készült képernyőkép.

Hasonló állítások már román, angol, német és lengyel nyelven is terjedni kezdtek.

Az állítások azonban hamisak. Egyes felhasználók Yuval Noah Harari író 2023 májusában tett megjegyzéseire hivatkoznak, amelyeket egy portugáliai interjú során tett, ahol a könyveiről és a mesterséges intelligencia jövőjéről beszélt. A felhasználók ezeket a kijelentéseket tévesen a WEF-hez és Klaus Schwabhoz kapcsolták.

Az AFP sem a WEF honlapján, sem hiteles médiaforrásokban nem találta nyomát annak, hogy a szervezet ilyen megjegyzéseket tett volna a Bibliára, az MI-re vagy Jézusra vonatkozóan.

"A Világgazdasági Fórum soha nem szólított fel arra, hogy az AI írja újra a Bibliát, és soha nem tett olyan kijelentéseket, amelyek a Biblia betiltására vagy egy új világvallás létrehozására szólítottak volna fel" – mondta Yann Zopf, a WEF szóvivője az AFP-nek 2023. június 28-án. "Ezek hamis állítások, amelyek célja, hogy lejárassák a Világgazdasági Fórum által a súlyos globális kihívásokkal kapcsolatban végzett fontos munkát" – tette hozzá a szóvivő.

Harari valóban beszélt arról az elméleti lehetőségről, hogy az AI "új Bibliát hozhat létre", de ezt nem “követelte” a lisszaboni beszédében, és az író nem "Klaus Schwab jobb keze".

Harari nem "Schwab jobb keze".

A cikkek és a Facebook-bejegyzések is elismerik, hogy a WEF-nek tulajdonított ötletek egy része Yuval Noah Hararitól származik, de azt állítják, hogy Harari "Klaus Schwab jobbkeze a Világgazdasági Fórumban".

Bár Harari részt vett a WEF rendezvényein, más kapcsolata nincs a szervezettel.

"Felhívjuk figyelmét, hogy Harari úr nem alkalmazottja és nem tanácsadója a Világgazdasági Fórumnak" – közölte a szervezet szóvivője, Yann Zopf az AFP-vel 2023. június 28-án.

A WEF honlapján Harari a jeruzsálemi Héber Egyetem történelem tanszékének professzoraként, valamint történészként, filozófusként és több bestseller, köztük a "Sapiens: Az emberiség rövid története" című könyv szerzőjeként mutatkozik be. Hararit meghívták, hogy 2018-ban és 2020-ban az emberiség és a technológia jövőjéről beszéljen a svájci Davosban a WEF éves találkozóján, amelyen a kormányzat, az üzleti élet és a civil társadalom vezetői találkoznak.

A közösségi médiában megosztott cikkek szerint Harari "azt állítja, hogy a Biblia tele van álhírekkel és gyűlöletbeszéddel, és hogy az elitek a mesterséges intelligenciát használhatják a Biblia helyettesítésére, és egy olyan egységes vallás létrehozására, amely valóban helyes". Ezeket az idézeteket azonban kiragadták a szövegkörnyezetből.

Több más tényellenőrző szervezet, például a Snopes, az USA Today és a Logically Facts már cáfolta az angol nyelven keringő állításokat a Slay News nevű weboldal június 10-i cikke alapján, amely megemlítette, hogy Harari a portugáliai Lisszabonban Pedro Pinto újságíróval folytatott beszélgetés során tette ezeket az állításokat.

Az AFP az interjú után kutatva valóban megtalálta, hogy Harari 2023. május 19-én Lisszabonban Pedro Pinto portugál-amerikai újságírónak adott interjújában arról beszélt, hogy a mesterséges intelligencia képes "döntéseket hozni" és "új ötleteket generálni". A szerző azonban egyetlen ponton sem állt ki amellett, hogy az AI-nak kellene egy új Bibliát írnia, és azt sem mondta, hogy az AI által generált Biblia "ténylegesen helyes vallásokat" szülne, ahogy azt az interneten megosztott cikkek állítják.

"A mesterséges intelligencia új ötleteket hozhat létre. Akár egy új Bibliát is írhat" – mondta Harari az interjú 8. percében, miközben arról beszélt, hogy az AI az első olyan technológia, amely "képes döntéseket hozni önmagáról, sőt rólunk is".

"Tudod, a történelem során a vallások arról álmodtak, hogy egy emberfeletti intelligencia, egy nem emberi lény írja a könyvüket. Vagy minden vallás azt állítja, hogy 'a többi vallás összes többi könyvét emberek írták. De a mi könyvünk – nem, nem, nem, nem, nem, nem, nem – az emberfeletti intelligenciától származik'" – mondta Harari.

"Néhány év múlva talán lesznek olyan vallások, amiknek tényleg igaza lesz [abban, hogy nem ember írta a szent könyvét]. Gondoljunk csak egy olyan vallásra, amelynek szent könyvét egy mesterséges intelligencia írja. Ez néhány éven belül valóság lehet" – tette hozzá.

2023 májusában Harari "Az AI és az emberiség jövője" címmel beszélt a Frontiers Forumon is, amely a Frontiers Media, a tudomány, technológia és orvostudomány területén működő, lektorált, nyílt hozzáférésű tudományos folyóiratok kiadója által szervezett virtuális előadássorozat. De nem szólított fel arra, hogy az AI írjon bibliát. Inkább figyelmeztetett a mesterséges intelligencia potenciális erejére a vallási szövegek létrehozásában: "Az olyan játékokban, mint a sakk, egyetlen ember sem remélheti, hogy legyőzheti a számítógépet. Mi van, ha ugyanez történik a művészetben, a politikában, a gazdaságban, sőt a vallásban is? [...] Gondoljunk például a következő, 2024-es amerikai elnökválasztási versenyre, és próbáljuk meg elképzelni az új mesterséges intelligencia eszközeinek hatását, amelyek tömegesen képesek politikai kiáltványokat, álhíreket és akár új szekták szentírásait is előállítani".

Az AFP megpróbált kapcsolatba lépni Hararival, de a cikk megjelenéséig nem kapott választ.

A WEF nem mondta, hogy "Jézus álhír"

"A WEF szerint Jézus hamis hír, Isten halott, és nincs lelked" – állítják a blogok és közösségi média felhasználók.

Úgy tűnik azonban, hogy ez is egy Harari nyilatkozataiból kiragadott idézet.

Egy 2018-as, a Google-nál tartott interjú során a moderátor Wilson White a spiritualitás és a technológia integrációjáról kérdezte Hararit az emberek életében.

"A történelem során eddig ahhoz, hogy az embereket nagy léptékben meg lehessen szervezni, mindig kellett valami történet, valami fikció, amit az emberek találtak ki, de amit elég ember hitt el ahhoz, hogy megegyezzenek abban, hogyan kell viselkedni. Ez nem csak a vallás, az csak a nyilvánvaló példa" – mondta Harari.

Ezután a vallások különböző nézőpontjairól beszélt a történelemben: "Ha megkérdezel egy zsidót, akkor azt fogja mondani: igen, a judaizmus az igazság, ez biztos. De a milliárdnyi keresztény, muszlim és hindu, ők mind kitalált történetekben hisznek. Szóval, hogy ez az egész történet arról, hogy Jézus feltámadt a halálból és Isten fia, ez mind hamis hír".

"Várjunk csak, ez nem így van?" - kérdezte a moderátor.

"Ha megkérdezel egy zsidót, például egy rabbit" – mondta Harari. "De aztán elmész egy keresztényhez, ők azt fogják mondani, hogy: 'nem (...), ez igaz. De a muszlimok, ők álhírekben hisznek. Ezek a történetek arról, hogy Mohamed találkozott Gábriel arkangyallal, és a Korán a mennyből jött, ezek mind álhírek". És aztán a muszlimok, ugyanezt fogják mondani a hinduizmusról" – mondta Harari.

Az az állítás, hogy a WEF szerint "Isten halott", szintén Harari munkásságára vezethető vissza.

A 2015-ben megjelent "Homo Deus: A holnap rövid története" című könyvében Harari Friedrich Nietzsche idézetére hivatkozik, miszerint "Isten halott". Harari többek között ezt írta: "Több mint egy évszázaddal azután, hogy Nietzsche halottnak nyilvánította, úgy tűnik, Isten visszatér. De ez csak káprázat. Isten halott – csak eltart egy ideig, amíg megszabadul a testétől".

"Isten halott" – ez Friedrich Nietzsche (1844-1900) német filozófus és kultúrkritikus egyik leghíresebb idézete, aki a hagyományos vallási hiedelmek, különösen a kereszténység kritikájáról ismert.

A WEF és alapítója, Klaus Schwab évek óta dezinformáció célpontja, a közösségi média felhasználói többek között azt állították, hogy a szervezet a pedofília dekriminalizálására szólított fel, vagy hogy Schwab apja magas rangú náci volt.

2023. július 31. Elgépelések javítva lettek a 6. bekezdésben.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk