Ez a videó Egyiptomban készült, és nem a Hamász Izrael elleni támadását ábrázolja

  • Ez a cikk több mint egy éves.
  • Megjelent: 2023. október 10., 15:19
  • 3 perces olvasmány
  • Szerző: Ede ZABORSZKY, AFP Hungary
Terjedni kezdett a közösségi médiában egy videó, amin azt látni, ahogyan siklóernyősök ereszkednek egy kairói futballpálya fölött. A felvétel azzal a hamis állítással terjed, hogy azon a Hamász harcosait látni, ahogyan leszállnak Izraelben. 2023. október 7-én a Hamász harcosai izraeli városokba törtek be, tüzet nyitottak civilekre és túszokat hurcoltak el. Az iszlamista csoport a példátlan szárazföldi, légi és tengeri támadás során siklóernyős csapatokat is bevetett. A közösségi médiában terjedő videó azonban már szeptember végén, a mostani támadások előtt is elérhető volt az interneten. A készítés helyét is egyértelműen be lehet azonosítani: a videó Egyiptom fővárosában, Kairóban készült, és semmi köze nincs a Hamász Izrael elleni támadásához.

A Gázai övezetet kormányzó Hamász militáns csoport harcosai 2023. október 7-én betörtek az izraeli területekre (archivált link), ahol civileket gyilkoltak és raboltak el. A palesztin militáns csoport Izrael elleni akciója az elmúlt évtizedek legnagyobb ilyen támadása volt. A palesztin fegyveresek elleni harcok halálos áldozatainak száma már 1100 fölé emelkedett, az izraeli hatóságok 700, a palesztin fél pedig 400 halottat jelentett.

A Hamász harcosai motorkerékpárokkal, kisteherautókkal, valamint siklóernyőkkel hatoltak be az izraeli területre (archivált link).

A közösségi médiában terjedni kezdett egy videó, amin azt látni, ahogyan siklóernyősök ereszkednek le egy városi helyszín felett. A videóhoz tartozó szövegek a Hamász-támadásokhoz kapcsolják a felvételt. A videó már számos nyelven terjedni kezdett ebben a hamis kontextusban, köztük magyarul, angolul,görögül és koreaiul is.

Image
Egy magyar Facebook-bejegyzés a hamis leírással megosztott videóval. A képernyőmentés 2023. október 9-én készült.

Ha alaposabban megnézzük a videót, számos olyan részletet találunk, amik ellentmondanak az interneten terjedő állításoknak: a siklóernyők egy részén a francia trikolór látható, a földön lévő emberek egyáltalán nem tűnnek meglepettnek, az egyik nő pedig egy olyan ruhadarabot visel, amelyen az "EL NASR SC" feliratot olvasni, ami egy egyiptomi sportklub.

A videóból vett egy képkockán végzett fordított képkeresés egy 2023. szeptember 30-án feltöltött YouTube-videóhoz (archivált link) vezet, a videó címe arabul: "Ejtőernyős erők Heliopolisban".

Heliopolis Kairó egyik kerülete, és az El Nasr labdarúgóklub otthona. Az interneten terjedő videót és a Google Maps-en elérhető képeket megnézve gyorsan kiderül, hogy a videót a kairói futballklub pályáján rögzítették:

Image
A hamis állítással terjedő videó (bal), és egy Google Maps kép, amely az egyiptomi El Nasr futballpályát mutatja. A képernyőképek 2023. október 9-én készültek. A jelöléseket az AFP adta a képhez

További felvételeket keresve a sportklubról, egy videótúra is található a YouTube-on(archivált link), ami ezt a helyszínt mutatja, a következő címmel: "Egy teljes túra a heliopolisi Al-Nasr Sportklubban".

Ebben a videóban számos olyan részlet is felismerhető, amik a hamis kontextusú videóban is megjelennek, például a piros kávézó (zölddel jelölve), a kék székek, a kávézótól jobbra lévő fa, és a kék kerítés.

Image
A hamis állítással terjedő videó (balra) és egy képkocka a kairói futballkomplexum videótúrájáról. A képernyőképek 2023. október 9-én készültek. Az AFP által hozzáadott jelölések.

A hamis állítással terjedő felvétel pontos helye is beazonosítható a videotúrán: úgy tűnik, hogy mindkét felvételt hasonló pozícióból, a kék kerítésen kívülről vették fel, és a háttérben egy nagy, négyzet alakú tárgy látható, amely valamiféle digitális kijelzőnek tűnik.

Image
A hamis állítással terjedő videó (balra) és egy képkocka a kairói futballkomplexum videótúrájáról. A képernyőképek 2023. október 9-én készültek. Az AFP által hozzáadott jelölések.

Az AFP arabul beszélő tényellenőrző szolgálata már cáfolt egy másik, siklóernyősöket mutató videót is, amelyet egyesek tévesen a Hamász-támadásokhoz kapcsoltak. Az a videó szintén 2023 szeptember végén jelent meg, szintén siklóernyősöket mutatott a francia trikolórral, és a kairói futballpálya közvetlen közelében, egy katonai akadémia előtt rögzítették. Mindkét videón hasonló időjárási és fényviszonyok láthatók. A két helyszín két kilométerre van egymástól. Valószínű, hogy a két videó ugyanazt az eseményt mutatja.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk