Ez a videó arról, hogy bevándorlók verekednek, már 2021 óta terjed az interneten

Az elmúlt hetekben számos nyelven terjedni kezdett egy verekedésről készült videó, azzal az állítással, hogy a felvétel nemrég készült Olaszországban, egyes bejegyzések szerint Lampedusa szigetén. A videó azonban 2021-ben, az olaszországi Marotta városában készült. A migráció kérdése a szeptember 30-i szlovákiai parlamenti választások előtti kampányban is központi téma volt. Milan Mazurek, parlamenti képviselő és a szélsőjobboldali Köztársaság (Republika) párt jelöltje is megosztotta a szóban forgó videót, amelyen migránsok olasz rendőrökre támadnak Marotta városában, és tévesen „nagyon frissnek” minősítette a felvételt. Más nyelveken olyan hamis állítások is terjedni kezdtek, amelyek szerint a videó Lampedusán készült, azon az olasz szigeten, ahol szeptember elején megugrott az érkező migránsok száma. A felvétel azonban Olaszország egy másik részén készült.

A 2016-os választásokhoz hasonlóan az idei szlovákiai parlamenti választásokis egyik fő témája a migráció volt. A szlovák rendőrség szerint megnőtt a Magyarországgal közös határon átkelő migránsok száma (itt archiválva). Míg 2022-ben 12 hónap alatt 10 900 migráns lépett be Szlovákiába Magyarország felől, 2023 első nyolc hónapja alatt 24 500 határátlépést jegyeztek fel. A szlovák szélsőjobboldali Köztársaság Mozgalom egyik fő kampányüzenete a migránsok beáramlásának megállítása volt. A párt kijelentette, hogy nem támogatják a migránsok befogadását semmilyen, az Európai Unió által előterjesztett a migráció rendezetését célzó megoldás keretében.

„A mai Olaszország... ha nem ébredünk fel gyorsan, elárasztanak minket, mint Nyugat-Európát!” – írja Mazurek a Facebookon a közel 5000 ember által megosztott bejegyzésben. A poszt a lampedusai helyzettel összefüggésben más nyelveken is terjedni kezdett, például franciául, angolul és spanyolul. Az AFP itt és itt cáfolta meg a bejegyzéseket.

Image
2023. szeptember 22-i képernyőmentés a hamis Facebook-posztról

Milan Mazurek először 2016-ban jutott be a parlamentbe a szélsőjobboldali ĽSNS párt jelöltjeként. 2019-ben elvesztette a mandátumát, miután elítélték faji, nemzetiségi és meggyőződésbeli hovatartozás miatti gyalázkodás bűntettéért.

Ugyanezen párt jelöltjeként 2020-ban visszajutott a parlamentbe, de aztán kilépett belőle, és társalapítója lett a Köztársaság Mozgalomnak. A szeptemberi választásokon a 150. helyen szerepelt a párt jelöltlistáján.

A választást végül az Orbán Viktor szövetségesének tartott Robert Fico féle Smer nyerte.

A videót Marotta városáig lehet visszavezetni

Az AFP a saját fejlesztésű InVID keresőeszközzel a Mazurek által megosztott videót képkockákra vágta, majd a képeken fordított képkeresést végzett különböző keresőmotorokkal, például a Google-ön ls a Yandexen.

Az AFP a videó első előfordulását Sam Van Rooy szélsőjobboldali belga képviselő 2021-ben flamand nyelven közzétett tweetjében találta meg (itt archiválva). Tehát az biztosan nem igaz, hogy a videót 2023-ban készítették volna, az azonban ebből a bejegyzésből sem derült ki, hogy hol készült a felvétel.

Image
Az AFP által 2023. szeptember 22-én készített képernyőfotó, ami bizonyítja, hogy az eredeti videót 2021-ben tették közzé

A fordított képkereséssel viszont olyan forrásokat is talált az AFP, amelyek konkrét helyszínt is megneveztek az incidens helyszíneként: az olaszországi Marotta városát. Köztük ez a YouTube-videó (itt archiválva) egy olasz csatornáról, amely szerint az eset 2021. augusztus 7-én történt.

Az AFP megtalálta az Ansa olasz hírügynökség egy cikkét is (itt archiválva), miután a Google-ön rákeresett a „Marotta 7 August 2021” kifejezésre, és a találatokat a 2021. augusztus 7. és 10. közötti időszakra szűrte. Ebben a cikkben is az szerepel, hogy az incidens a közép-olaszországi, Adriai-tenger partján fekvő Marche régióban lévő Marotta településen történt, nem pedig az ország legdélebbi részén fekvő Lampedusán. Az összecsapásnak több sérültje is volt, köztük az olasz csendőrség (Carabinieri) több tagja – írja az olasz ügynökség. Egy szenegáli férfi szintén megsérült, két albán, egy kolumbiai és egy szenegáli férfit pedig letartóztattak az Ansa szerint.

A „carabinieri Marotta” szavakra rákeresve a Google-ön a 2021. augusztus 07. és augusztus 11. közötti időhatárt megadva az AFP több cikket is talált az olasz sajtóból, amelyek erről az incidensről számoltak be. A Leggo nevű újság például egy „nagy verekedésről” számol be, amelyben „több tucat külföldi fiatal vett részt”, akik „megtámadtak és megsebesítettek két csendőrt” (itt archiválva).

Túlzsúfolt létesítmények Lampedusán

Más nyelveken azzal az állítással osztották meg a videót, hogy az egy friss felvétel Lampedusa szigetéről. Miután szeptember elején megugrott a Lampedusára érkező migránsok száma, a szigeten található befogadó létesítmények erősen túlzsúfoltak lettek. „Soha nem tapasztaltunk még olyat, mint ami szerdán történt” – mondta egy helyi rendőr a Deutsche Wellének néhány héttel ezelőtt.

Lampedusa polgármestere, Filippo Mannino szerint a sziget „válságban van”. A szigeten készült videókon az látható, hogy menekültek másznak át a kerítéseken, és hogy a rendőrök pajzsokkal és gumibotokkal szorítanak vissza csoportokat (archiválva itt és itt).

Több európai politikus is megszólalt a kérdésben. Az olasz miniszterelnök és az Európai Bizottság elnöke a szeptember közepén együtt látogatott Lampedusára. A helyszínen a jobboldali miniszterelnök, Giorgia Meloni arról beszélt, hogy „az Olaszországra az év eleje óta nehezedő migrációs nyomás tarthatatlan.”

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk