Ezek a képek, amiken Messi izraeli és palesztin zászlókkal pózol, hamisítványok

Több híresség is nyilvánosan reagált az Izrael és Hamász iszlamista szervezt közötti konfliktusra. Egyes, a közösségi médiában terjedő hamis posztokon azt látni, hogy a sztárfutballista Lionel Messi egy izraeli zászlóval pózol. Más, manipulált képeken pedig egy palesztin zászlóval látni a sportolót. Mindkét változat hamis. Az eredeti fotókon, amik még az Izrael és a Hamász közötti konfliktus október 7-i kiújulása előtt készültek, Messi sport-emléktárgyakat reklámoz.

„Ismét bebizonyította, hogy ő a futballtörténelem legjobbja” – írta Gad Saad, a montreali Concordia Egyetem marketingprofesszora egy 2023. október 31-i Instagram-posztja mellé. A professzor egy olyan fotót osztott meg a közösségi oldalon, amelyen a futballsztár látszólag az izraeli zászlót tartja a kezében.

A posztra több mint 1800 lájk érkezett. Saad egy hasonló posztja az X-en (korábbi nevén Twitteren) több mint 8500 lájkot kapott. Mások az X-en, a TikTokon és a Facebookon osztották meg a 2022-es vb-győztes argentin válogatott csapatkapitányának képét, aki jelenleg az Inter Miamiban játszik.

Image
2023. november 1-jén készült képernyőkép Gad Saad Instagram-bejegyzéséről

Eközben az X-en és a Facebookon is terjedni kezdtek képek Messiről, amelyeken állítólag palesztin zászlót tart a kezében – portugál és spanyol nyelvű bejegyzésekben is.

„Messi támogatja Palesztinát” – szól egy október 24-i YouTube Shorts-videó címe, amelyet azóta több mint kétezren néztek meg.

Image
2023 november 2-án készült képernyőfelvétel a videóról, amelyben a hamisított kép szerepel

A posztok azután kezdtek el terjedni, hogy a Hamász október 7-én példátlan támadást hajtott végre Izrael ellen, amire válaszul Izrael immár több mint egy hónapja támadja a szárazföldön és a levegőből a Gázai övezetet. A palesztin iszlamista mozgalomhoz köthető harcosok több mint 1200 embert – főként civileket – öltek meg, és 240 túszt ejtettek. Izraeli tisztviselők szerint ez volt az ország 75 éves történetének legvéresebb napja.

Izrael a Hamász támadására válaszul elzárta az élelmiszer-, víz- és áramellátást a Gázai övezetben, és könyörtelen rakétatámadás-sorozatot indított a palesztinok lakta terület ellen, mely azóta is tart.

A Hamász vezette gázai egészségügyi minisztérium szerint az izraeli támadásokban november 13-ig több mint 11 ezer ember vesztette életét. Az ENSZ arra figyelmeztetett, hogy a sűrűn lakott területen katasztrofális humanitárius helyzet uralkodik.

A konfliktus kirobbanása óta számos híresség megszólalt a közösségi médiában a témával kapcsolatban.

Az interneten terjedő bejegyzések azt a látszatot próbálják kelteni, mintha Messi is megnyilvánult volna a konfliktusról. Ezek a posztok látszólag a futballista Instagram- és Facebook-oldaláról készült képernyőképekkel próbálják bizonygatni Messi kiállását Izrael illetve Palesztina mellett.

A képeket azonban nem lehet megtalálni a sportoló hivatalos közösségi média felületein. Egy fordított képkereséssel kiderül, hogy a hamisított fotók egy olyan képeken alapulnak, amiken Messi egy reklámtáblát tart a kezében. Az eredeti fotókon a futballista az Icons.com nevű, dedikált sportmezekkel kereskedő céget népszerűsíti.

Messi palesztin zászlós – manipulált – fotója már korábban is terjedt az interneten. Egy 2021. május 10-i Instagram-bejegyzésre (itt archiválva) szerkesztették rá a palesztin zászlót. A hamisítványt más tényellenőrző szervezetek már akkor is megcáfolták.

Image
2023. november 2-án készült képernyőfelvétel egy X-bejegyzésről, amelyen Messi látható egy palesztin zászlóval, valamint a kép eredeti változata. Az AFP kiemelte a kép egyes részeit, hogy könnyebben összehasonlítható legyen az eredetivel

Ami az izraeli zászlós képet illeti, egy kulcsszavas keresés egy másik olyan fotóhoz vezetett, amelyen Messi szintén egy Icons.com-feliratos táblát tart a kezében. A képet a cég osztotta meg a Facebook-oldalán 2023. október 3-án (itt archiválva).

A fotó háttere semlegesebb, mint a másik képen, de itt is világosan látni, hogy a Messi mögötti fal megegyezik a módosított képen láthatóval. A sportoló ruhája és a kezei helyzete is megegyezik az eredeti és a hamisított képeken.

Image
2023. november 1-jén készült képernyőfelvétel egy X-bejegyzésről, melyen Messi látható egy izraeli zászlóval, valamint a kép eredeti változata. Az AFP kiemelte a kép egyes részeit, hogy könnyebben összehasonlítható legyen az eredetivel

Az AFP nem talált bizonyítékot arra, hogy Messi – aki már egyéb hamis és megtévesztő állításoknak is a célpontja volt a közösségi médiában az elmúlt években – november 14-éig bezárólag posztolt volna az Izrael és a Hamász közötti háborúról.

Miután a BBC újságírója, Shayan Sardarizadeh rámutatott, hogy az izraeli zászlóval pózoló Messit ábrázoló kép hamisítvány, a fotót posztoló Gad Saad professzor egy másik bejegyzésben azt mondta, hogy nem tudja, hogy a kép manipulált volt-e vagy sem.

„De ez a kép biztosan nem hamisítvány. Emlékszem, hogy megtörtént” – írta november 1-jén, és megosztott egy fotót Messiről, ami a Siratófalnál, Jeruzsálem egyik szent helyén készült, ahová a zsidó hívők imádkozni járnak.

A kép 2013-ban készült, amikor Messi és akkori csapata, az FC Barcelona többi játékosa „béketurnéra” indult a térségbe, ahol izraeli és palesztin tisztviselőkkel találkoztak.

Image
Lionel Messi, akkor még az FC Barcelona labdarúgója (jobboldalon), egy kívánságokat tartalmazó papírt helyez a Siratófal, a judaizmus egyik legszentebb helyének repedésébe, Jeruzsálemben 2013. augusztus 4-én ( POOL / OLIVER WEIKEN)

Az AFP további cikkeit az Izrael és a Hamász közötti háborúról itt találja.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk