
Jemen nemzetközileg elismert kormánya nem üzent hadat Izraelnek
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2023. november 15., 14:34
- 5 perces olvasmány
- Szerző: Théophile BLOUDANIS, AFP Egyesült Államok, AFP Görögország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Izrael intenzív katonai hadjáratot indított a Hamász ellen a Gázai övezetben, miután az iszlamista mozgalom harcosai október 7-én meglepetésszerű támadást hajtottak végre, amelyben izraeli tisztségviselők szerint 1200 ember vesztette életét. A támadás során a Hamász fegyveresei több mint 200 túszt ejtettek foglyul.
A Hamász vezette Gázai övezet egészségügyi minisztériuma november 13-án azt közölte, hogy azóta több mint 11 000 ember halt meg a térségben.
2023 október 31-én a polgárháború sújtotta Jemenben a húszi lázadók azt állították, hogy drón- és rakétatámadást hajtottak végre Izrael ellen.
A húszi lázadók egy Irán által támogatott fegyveres csoport, amely 2014-ben elfoglalta a jemeni fővárost, Szanaát, és az ország északnyugati részének nagy részét ellenőrzi. A csoport része annak, amit Teherán "az ellenállás tengelyének" nevez, ez Iránt és a vele szövetséges közel-keleti erőket jelenti, beleértve a libanoni Hezbollahot és más síita erőket Irakban és Szíriában.
Jahja Szarí, a húszi erők szóvivője október 31-én egy videónyilatkozatban azt mondta, hogy a támadás "válasz volt az ország [Izrael] a palesztin Hamász elleni háborújára". A nyilatkozatról az AFP és más nemzetközi médiumok is beszámoltak.
A húszi vezető nyilatkozatát követően egyes felhasználók a közösségi médiában közzétett bejegyzésekben azt kezdték terjeszteni, hogy Jemen "hadat üzent" Izraelnek.
"'Jemen hivatalosan hadat üzent Izraelnek' - jelentette be a jemeni fegyveres erők hivatalos képviselője, Yahya Sariye Anu szóvivő, dandártábornok" – olvasható annak a magyar cikknek a szövegében, amelyet több mint 50-szer osztottak meg a Facebookon. A szöveget közlő blogról az AFP többször is megállapította, hogy hamis információkat terjesztett, például ebben és ebben az esetben. Ugyanez a megtévesztő állítás Facebook bejegyzések formájában is terjed magyarul, például itt.

Ugyanez a téves állítás már hollandul, görögül, angolul és franciául is terjedni kezdett a közösségi oldalakon.
A húszi erők azonban nem tekinthetők Jemen hivatalos kormányának. Jemen nemzetközileg elismert, Szaúd-Arábia által támogatott kormánya nem adott ki hadüzenetet Izrael ellen.
És bár a húszi erők számos támadást vállaltak magukra, ők sem jelentették ki, hogy az ország háborúban állna Izraellel.
Politikai helyzet Jemenben
Jean-Loup Samaan, a Szingapúri Nemzeti Egyetem Közel-Keleti Intézetének vezető kutatója egy 2023. november 7-i emailben kifejtette, hogy bár jelenleg a húszik a legnagyobb fegyveres csoport Jemenben, "nem ők képviselik a nemzetközileg elismert jemeni kormányt".
"Az ENSZ részt vesz egy tárgyalási folyamatban, amelynek végül meg kell határoznia, hogy ki alakítja meg ezt a kormányt, de a húsziknyilatkozatából semmiképpen sem lehet arra következtetni, hogy az jogilag vagy politikailag kötelezné a jemeni kormányt" – írta a szakértő.
Az ország északnyugati részének nagy részét a lázadók ellenőrzik, Áden és környéke pedig a Déli Átmeneti Tanács (STC), egy nemzetközileg nem elismert és az Egyesült Arab Emírségek által támogatott dél-jemeni szeparatista szervezet ellenőrzése alatt áll.
A Szaúd-Arábia támogatását élvező nemzetközileg elismert kormány, élén Rasad Muhammad al-Alímival, az elnöki tanács vezetőjével 2018 óta Rijádban székel, és az ország keleti részét ellenőrzi, de nehezen tud érvényesülni a régióban.
A húszik az ország területének mintegy harmadát ellenőrzik, ahol a lakosság 70-80 százaléka él. A Jement ellenőrző rivális erőket az alábbi ábra mutatja:

Fatiha Dazi-Heni, a Stratégiai Kutatóintézet (Institut d'Etudes Stratégiques de l'Ecole militaire, IRSEM) az Öböl-menti biztonsági és politikai kérdésekkel foglalkozó kutatója 2023. november 7-én az AFP-nek adott telefoninterjújában elmondta, hogy bár a húszi lázadók ellenőrzik Jemen nagy részét, "nem ők a hivatalos kormány", és nem beszélhetünk "hivatalos jemeni hadüzenetről".
"A húszik a közleményeikben úgy mutatják be magukat, mint a törvényes hatóságot Jemenben, ahogy akkor is tették, amikor vállalták a felelősséget az Izrael elleni támadásért" – magyarázta Dazi-Heni.
Azok az állítások, amelyek Szarí nyilatkozatát Jemen hadüzenetének tekintik, félrevezetőek, mivel a húszi erők nem ellenőrzik az egész országot, és nem ők a nemzetközileg elismert kormány.
Húszi támadások Izrael ellen
Szarí október 31-i videós nyilatkozatában azt mondta, hogy Jemen három különálló műveletben drónokat és ballisztikus rakétákat lőtt ki Izraelre, a húszi szóvivő további támadásokat is ígért. Erről az AFP is beszámolt egy híradásban.
"A jemeni erők ... megerősítik, hogy mindaddig folytatják a rakétákkal és drónokkal végrehajtott minőségi támadásokat, amíg az izraeli agresszió meg nem szűnik" – mondta Szarí az Al-Masirah TV-n, a lázadók televíziós csatornáján sugárzott nyilatkozatában. A nyilatkozatot itt is közzétették az X-en. Szarí beszédében nem tett konkrét hadüzenetet.
A France 24 hírcsatorna november 1-jén közzétette a videónyilatkozat egy részének szinkronizált angol nyelvű változatát (itt archiválva).

Az AFP nem tudta függetlenül ellenőrizni az október 31-i támadásokról szóló állítások hitelességét. Az izraeli hadsereg "ellenséges repülőgép-támadásról" számolt be, amely a Vörös-tenger partján fekvő üdülőváros, Eilat közelében légiriadót indított be.
Abdel Aziz bin Habtur, a húszi kormány miniszterelnöke szerint a lázadók "az Izrael elleni ellenállás tengelyének" részei, a Teherán által támogatott libanoni, szíriai és iraki csoportokkal együtt, és "szavakkal és drónokkal" is harcolnak.
Mohammed Al Basha, a virginiai székhelyű Navanti kutatócsoport közel-keleti elemzője szerint a nyilatkozatok és a felelősségvállalás ellenére a húszi lázadók "hivatalosan nem üzentek hadat".
Basha rámutatott, hogy a nemzetközileg elismert jemeni kormány sem tett így. "A nemzetközileg elismert ádeni kormány bírálta az izraeli katonai akciókat a Gázai övezetben, de nem üzentek hadat" – mondta Basha az AFP-nek november 2-án.
Jemen nemzetközileg elismert kormánya arab nyelvű nyilatkozatban ítélte el az izraeli bombázásokat, és azonnali tűzszünetre szólított fel, hogy a humanitárius segélyek bejuthassanak a Gázai övezetbe. A jemeni kormány azonban nem ígért beavatkozást, és nem fenyegetett támadásokkal.
A konfliktus az egész térségben fokozta a feszültséget: az izraeli hadsereg és a libanoni Hezbollah között határon átnyúló összecsapások zajlottak, míg a húszik november 6-án újabb dróntámadást vállaltak magukra.
Az AFP további tényellenőrző cikkei az Izrael és a Hamász közötti háborúról itt olvashatók.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk