
Nem, ezen a felvételen nem a palesztin parlament gázai épületének lerombolását látni
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2023. december 7., 16:59
- 9 perces olvasmány
- Szerző: AFP Franciaország, AFP Lengyelország, AFP Szlovákia
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
2023. november közepén egy videó kezdett terjedni a magyar oldalakon, amin állítólag azt látni, ahogyan az izraeli erők “felrobbantják a gázai parlamentet”. A videót ez a blog és ez a honlap osztotta meg, mindkét portálról az AFP már többször is bebizonyította, hogy dezinformációt terjesztenek.

De a videót a téves leírással megosztották olyan, egyébként megbízható hagyományos sajtótermékek is, mint a Telex, a 444 és a hvg.hu.
A felvétel Szlovákiában és Csehországban is bekerült a hagyományos híradásokba. A ČTK cseh hírügynökség izraeli forrásokra hivatkozva osztotta meg a videó linkjét. Majd a szlovák TA3 televízió honlapján megjelent cikk címlapi képeként szerepelt a videó egyik képkockája, a teljes felvételt pedig egy X-poszt formájában került be a cikkbe.
Ugyanez a videó hasonló állításokkal számos már más nyelveken is terjedni kezdett, többek között angolul , franciául , portugálul , spanyolul és lengyelül is.
Egy nappal a videó megjelenése előtt, november 14-én (archivált link) az izraeli hadsereg, amely több mint egy hónapja nagyszabású katonai műveletet folytat a Gázai övezetben a Hamász 2023. október 7-i, Izrael elleni támadásának megtorlásaként, arról számolt be, hogy elfoglalta "a Hamász parlamentjét, kormányzati épületeit, a Hamász rendőrkapitányságát, valamint azt a mérnöki létesítményt, amelyet állítólag a Hamász fegyverek gyártására és fejlesztésére használt".
A Hamász kezdeti támadásában izraeli adatok szerint mintegy 1200 ember halt meg izraeli területen, többségük civil, 240 embert pedig túszul ejtettek a támadók. Izrael ezt követően célul a Hamász "megsemmisítését" tűzte ki célul, és szünet nélküli légicsapás-sorozatba kezdett a Gázai övezet ellen. A bombázás első köre a november 24-én megkötött átmeneti tűzszünetig tartott.
A december 1-ig tartó tűzszünet alatt, ami amerikai és egyiptomi közreműködéssel jött létre, a beszámolók szerint a harcoló felek 80 izraeli túszt és 240 izraeli börtönben tartott palesztint engedtek szabadon.
Ezt követően, december első hetében Izrael folytatta a szárazföldi offenzívát. Az izraeli erők 2023. december 5-én a Gázai övezet déli részén harcoltak a Hamász fegyveresei ellen. Az ENSZ közben egy humanitárius szempontból "még pokolibb forgatókönyvre" figyelmeztetett, mivel a harcok a civileket az ostromlott terület egyre szűkülő területére szorítják be. A Hamász vezette gázai egészségügyi minisztérium szerint a háborúban eddig közel 15 900 ember halt meg a területen, mintegy 70 százalékuk nő és gyermek.
A kis területű és rendkívül sűrűn lakott Gázai övezetet Izrael 2007 óta szárazföldi, tengeri és légi blokád alatt tartja. A terület 2023. október 9-e óta teljes körű ostrom alatt áll.
Az ENSZ szerint az enklávé 2,4 milliós összlakosságából mintegy 1,7 millióan kényszerültek elhagyni a lakóhelyüket a háború miatt. A Gázai övezetben a házak több mint fele megrongálódott vagy megsemmisült.
A palesztin parlament épülete valóban megsérült
A Palesztin Parlament avagy a Palesztin Törvényhozó Tanács épülete valóban a Gázai övezetben található – de ez egy teljesen más épület, mint amit a szóban forgó videón látni.
A palesztin parlament, amelynek a megszállt Ciszjordániában, a Palesztin Hatóság székhelyén, Rámalláhban kellene üléseznie, évek óta inaktív, és 2018-ban hivatalosan is feloszlatták.
Amióta a Hamász 2007-ben kiszorította a Palesztin Hatóságot a Gázai övezetből, a két palesztin területet két párhuzamos hatóság igazgatja.
Amint a New York Times november 16-i elemzése kimutatta, a gázai parlament épülete részben megsemmisült. Az újság műholdfelvételeket közölt, amelyeken látható, hogy az épületben károk keletkeztek, alig néhány órával azután, hogy az izraeli erők elfoglalták a városnak ezt a részét.
"A kedden közzétett képen az épület és a szomszédos park épségben van. Az egy nappal később készült fotón sérült épületek, beomlott tetők és törmelék látható az épületek körül. A parkot buldózerek rombolták le" – olvasható az amerikai lap honlapján.
A few more details on the newly demolished Palestinian Legislative Council complex in #Gaza City https://t.co/gJuL681vwVpic.twitter.com/L7a1jzLEKr
— Christoph Koettl (@ckoettl) November 16, 2023
Több hírben, például az i24 News izraeli honlapon is szerepel egy fotó, amelyen izraeli katonák Izrael zászlajával és az első Golani-dandár sárga-zöld zászlajával pózolnak a gázai parlament üléstermében, miután átvették az ellenőrzést a terület felett.

Az AFP archívumában található fotóknak köszönhetően meg tudtuk erősíteni, hogy ebben ezeken a képeken tényleg a Gázai övezetben található Palesztin Törvényhozó Tanács üléstermét látni.

A gázai parlament épületének elhelyezkedése
A Palesztin Törvényhozó Tanács épülete a gázai Omár Al-Muktár utcában található (archívált link). Az épület jellegzetes építészeti jegyekkel rendelkezik, ilyen például a könnyen felismerhető világos kupola.



Amint a fenti képeken látható, a gázai parlament tényleges épülete egy sűrűn beépített területen található. A közösségi oldalakon terjedő videón látható épületnek nincs kupolája, és a közelében nincs más beépített terület.
A videón látható épület Dzsúhar ad-Dik településen található
A közösségi médiában közzétett videókon további elérhető információkat kerestünk a robbanás által megsemmisített épületről.
A videó egyes változatain a "בטלגרמ החדשות המות" vízjelet olvasni, ami héberül nagyjából annyit jelent "Friss hírek a Telegramon". Sikerült találni egy azonos nevű Telegram-csatornán, ahol november 15-én 14:08-kor megosztották ugyanezt a videót a következő szöveggel: "Felrobbantották a Hamász parlamenti épületét, ahol a Golani-dandár katonái fotóztak".
Ez a videó legrégebbi változata, amelyet az AFP-nek sikerült megtalálnia. Ez a verzió majdnem másfél perces, így hosszabb, mint a videó legtöbb megosztott változata, amelyek többnyire 13 másodperc körüliek. A Telegramról származó hosszabb változatban egyenruhás embereket hallani, akik héberül beszélnek.
A videón számos jellegzetességet azonosíthatunk az épületen és az épület körül, például a hat kiálló részt a tetőn. Az épület mellett egy fa is látható.
Hála a felhasználók kommentjeiben található információknak (archív link), akik felismerték az épületet és a helyet, ahol a videót forgatták, az AFP-nek sikerült azt a Google Maps-en is megtalálni. Az épület tényleg Dzsúhar ad-Dikban található, a Gázai övezet központi részén, mindössze néhány tíz méterre attól az iskolától, amelynek sportpályája jól látható a műholdképen is (archívált link).


A Google Maps Street View szolgáltatása nem érhető a területen, ezért további fényképeket kerestünk Dzsúhar ad-Dik településről. A Google Maps egyik 2020 júliusából származó fényképén a videón látható épület is látható a háttérben (archív link ). Közelebbről megnézve ugyanazt a hat tornyot láthatjuk mindkét képen.

A folyamatban lévő konfliktus miatt az AFP nem tudta felvenni a kapcsolatot a helyi hatóságokkal, hogy megtudja, milyen funkciót töltött be az épület, de egyértelmű, hogy nem a Palesztin Törvényhozó Tanács épülete volt Gázában, ahogy a tudósítások tévesen állítják.
Dzsúhar ad-Dik falu több mint 6 kilométerre található a parlament épületétől.
A falu a 2009-es izraeli offenzíva során is jelentős károkat szenvedett (archív link ).

Harcok Dzsúhar ad-Dikban
Az izraeli erők Dzsúhar ad-Dik közelében kezdték meg október végén a szárazföldi hadműveletet a Gázai övezetben.
A New York Times október 28-án (archív link) az izraeli hadsereg előző napi felvételeit elemezve azt írta, hogy egy "tankoszlop" tart "nyugat felé, Dzsúhar ad-Dik falu irányába", amely Gáza várostól délkeletre található.
"Dzsúhar ad-Dikben egy körülbelül egy mérföld [1,6 km, - a szerk.] hosszúságú területen épületek, köztük házaknak és lakóházaknak látszó épületek bombázása figyelhető meg. A falu attól az evakuálási vonaltól északra fekszik, amelyet Izrael október 13-án jelölt ki, amikor a Gázai övezet északi részéből minden lakost arra utasított, hogy költözzön délre" – áll a lap az Izrael és a Hamász közötti háborúról szóló cikkében.
Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) október 30-án azt írta : "Az izraeli erők hadműveletet hajtottak végre a Dzsúhar ad-Dikból a Szalah al-Dín útra vezető út megtisztítására a Gázai övezetben, majd kivonultak a területről".
Gaza Strip:Palestinian militias in the #Gaza Strip conducted indirect fire attacks into #Israel at a rate consistent with the rate observed on October 29. https://t.co/MaDgRHVh7nThe al Qassem Brigades—#Hamas’ militant wing—claimed responsibility for eight indirect fire… https://t.co/UcAI4OBKkWpic.twitter.com/o2xfxtWVJ9
— Institute for the Study of War (@TheStudyofWar) October 31, 2023
Az Anadolu török hírügynökség szerint a Hamász fegyveres szárnyának, az al-Kasszam brigádnak (archív link ) a harcosai november 19-én Dzsúhar ad-Dik falu közelében megtámadták az izraeli hadsereget és hat izraeli katonát öltek meg.
A Hamász és Izrael közötti konfliktus rengeteg félretájékoztatást eredményezett az interneten. Az AFP ügynökség számos ilyen hamis bejegyzést cáfolt már magyarul és más nyelveken, például angolul vagy németül is.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk