Ezek, a Hamász vezetőket ábrázoló Forbes-címlapok nem valódiak

Az Izrael és a Hamász közötti háború, amelyet a Hamász fegyveresei által október 7-én elkövetett példátlan támadássorozat robbantott ki, a különböző kommunikációs csatornákra, például a közösségi médiára is kiterjedt. A közösségi oldalakon például olyan, az amerikai Forbes üzleti magazin címlapjaira hasonlító címlapok kezdtek el terjedni, amelyeken a Hamász vezetőit és az állítólagos vagyonukat látni. Az állítólagos címlapképek egyikét 2023. novemberében magyar felhasználók is terjeszteni kezdték a Facebookon. A Forbes azonban az AFP kérdésére elmondta, hogy a kérdéses címlapok hamisítványok. Ráadásul, ha alaposabban megvizsgáljuk, akkor számos olyan következetlenséget is találni az interneten terjedő képeken, amik arra utalnak, hogy a címlapok nem valódiak.

A Hamász tagjai és más palesztin fegyveresek 2023. október 7-én precedens nélküli támadást intéztek Izrael ellen. A támadók mintegy 240 túszt ejtettek, és a támadásokban az izraeli hatóságok szerint 1200 ember halt meg, többségük civil.

A támadásra válaszul Izrael bombázni kezdte a régiót és szárazföldi offenzívát indított a Gázai övezet ellen. A helyi Hamász-kormány szerint november 24-ig mintegy 15 ezer ember – többnyire civil – halt meg a támadásokban.

Közel hét hétnyi harc után Izrael és a Hamász megállapodott abban, hogy a palesztin fél legalább 50 túszt, az izraeli fél pedig legalább 150 palesztin foglyot szabadon enged. Az ostromlott Gáza lakosainak pedig november 24-től kezdődően négynapos tűzszünetet ajánlottak fel (archivált link itt).

A konfliktussal párhuzamosan intenzív kommunikációs háború is zajlik Izrael és a Hamász között.

A közösségi oldalakon például két olyan kép kezdett el terjedni, amik azt a benyomást keltik, mintha a Forbes amerikai üzleti magazin valódi címlapjai lennének. A képeken a Forbes felirat látható nagy fehér betűkkel egy-egy férfi arcképe fölött.

A képeken látható férfiak a Hamász radikális iszlamista palesztin szervezet vezető személyiségei. A férfiak képe mellett az állítólagos vagyonuk is szerepel, valamint a "milliárdos" szó. A képeken szereplő szöveg azt állítja, hogy a férfiak "tolvajok", akik bűnözéssel jutottak a pénzükhöz.

A közösségi médiában virálisan terjedő képek közül az egyik, amin Kaled Masál látható, 2023. november 4-e óta magyarul is terjedni kezdett a Facebookon.

Az állítólagos Forbes-borítókat az izraeli külügyminisztérium a különböző nyelveken fenntartott közösségi média fiókjai is terjesztették. Az izraeli külügy a korábban Twitter néven ismert X-en osztotta meg a képeket angolul (itt és itt), de Izrael németországi (itt és itt) és ausztriai nagykövetsége (itt) is közzétette az állítólagos borítókat. A posztok több ezer megosztást értek el.

Az a kép, amin Kaled Masált látni, már azelőtt is terjedt az interneten, hogy ezek a hivatalos izraeli közösségi média fiókok terjeszteni kezdték volna azt.

A hamis borítóképek más nyelveken, például görögül, franciául és spanyolul is terjedtek már a közösségi médiában.

De a borítók hamisítványok, ahogyan azt a Forbes magazin szóvivője is megerősítette az AFP kérdésére. Emellett a képeken számos hibát is találni, amik szintén azt igazolják, hogy nem valódi Forbes-címlapokról van szó.

Image
A Facebookon megosztott egyik hamis Forbes-borító. A képernyőkép 2023. november 23-án készült

Az interneten terjedő hamisított címlapokon a Hamász két vezető személyisége, Kaled Masál és Iszmáíl Hanije láthatóak. Iszmáíl Hanije 2017-ben került Kaled Masál utódjaként a Hamász politikai vezetésének az élére, korábban pedig többek között palesztin miniszterelnök is volt. Hanije önkéntes száműzetésben él, idejét Törökországban és Katarban tölti. Bár Masál, a Hamász korábbi vezetője évekkel ezelőtt átadta hivatalát, politikailag még mindig aktív, például "a harag napjára" szólított fel a szomszédos országokban tartott tüntetésekkel, valamint arról is beszélt, hogy "a harag üzenetét” közvetíti. Mindkettőjüket a Hamász radikálisabb blokkjának vezetőiként tartják számon.

Az izraeli hatóságok szatírának nevezték a képeket

Maguk a hivatalos izraeli közösségi média fiókok is jelezték egyes posztjaik alatt, hogy nem valódi címlapokról van szó, például itt és itt (archivált változatok itt és itt). A posztok "szatírának” és “illusztrációnak" nevezik a képeket.

Sok felhasználó azonban úgy tűnik, mégis elhitte, hogy a címlapok valódiak. Egyesek például úgy hivatkoznak a képekre, mint "a Forbes címlapjára".

Volt, aki a következőképpen írt a hamis fotókról: "A Forbes gazdasági magazin felfedte Kaled Masál vagyonát". Az egyik felhasználó pedig azt írta a képekhez, hogy ezeket a férfiakat "Németország és a többiek finanszírozzák":

"Jól megcsapolta a segélyeket" – kommentálta egy magyar felhasználó az egyik hamis képet megosztó magyar poszt alatt.

Image
Izrael hivatalos X-fiókjai, amelyek elismerik, hogy a képek szatirikusak. 2023. november 6-án készült képernyőképek

A Forbes szerint a borítók hamisítványok

A Forbes kommunikációs vezetője, Bill Hankes megerősítette az AFP-nek, hogy az interneten terjedő borítók hamisítványok. Egy november 6-án kelt e-mailben azt írta, hogy "ezek nem Forbes-borítók", valamint, hogy a képeken látható állítólagos borítók formázásában számos olyan hiba szerepel, amik egy valódi Forbes-borítón nem fordulnának elő.

Hasonlóképpen a Forbes német nyelvű kiadásának főszerkesztője, Klaus Fiala november 6-án e-mailben azt írta: "Megerősíthetem, hogy a német Forbesnak ilyen kiadása soha nem jelent meg".

A Forbes online adatbázist vezet az angol nyelven megjelent lapszámairól. A magazin honlapján található adatbázisban (itt archiválva) azonban a két állítólagos kiadás egyike sem található meg. A 2023. októberi és novemberi számok címlapján a Facebookot tulajdonló cég, a Meta alapítója Mark Zuckerberg szerepel.

Image
2023. november 6-i képernyőmentés a Forbes honlapjáról

A "Forbes" weboldalán található valódi lapszámokat és a közösségi médiában terjedő állítólagos címlapképeket összehasonlítva számos eltérést találni.

A valódi borítókon legfelül jellemzően a lapszámban olvasható cikkek címei szerepelnek. A közösségi médiában terjedő képeken viszont ezen a helyen az áll, hogy "különkiadás a világ legnagyobb hazugjával", valamint a "Gáza" helyszínmegjelölés, és a “2023. október 07.” dátum (benne egy nullával, ami szokatlan angol dátumozásban) – a Hamász-támadás napja.

A Forbes nem naponta jelenik meg, és a Forbes weboldalán található egyéb kiadásokon sem ilyen helymegnevezés, sem ilyen formátumú dátum nem szerepel.

A hamisított borítókon a jobb alsó sarokban egy vonalkód is található, a valódi borítókon viszont ilyet nem találni. A legújabb valódi lapszámokon az újság neve középen szerepel, széles margókkal, a hamisított borítókon ezzel szemben a felirat egészen a kép széléig ér. A borítón lévő felirat betűtípusa is eltérő a hamis és a valódi borítókon. A valódi borítók háttere többnyire sötét, míg a hamisított borítók hátterén például lerombolt épületek láthatók.

Image
A hamis kép és a Forbes október-novemberi címlapjának összehasonlítása. A színes jelöléseket az AFP adta a képhez. A képernyőképek 2023. november 24-én készültek

Az izraeli külügyminisztérium által terjesztett borítók tartalma a valódiakhoz képest durvább nyelvezetű. A hamisított borítók a következőképpen mutatják be Hanijét: "Minden szégyenérzet nélkül járja a világot, azt állítva, hogy felszabadítja népét a megszállás alól".

A hamisított borítók hibákat is tartalmaznak. A Kaled Masált ábrázoló borítón például hiányzik egy szó a "tippek és trükkök a saját ország(od) elpusztításához" mondatból. Az Iszmáíl Hanijét ábrázoló másik borítón több szó eleje is helytelenül nagybetűvel van írva.

A média már többször beszámolt a Hamász vezetőinek vagyonáról és luxus életmódjáról (archivált linkek itt és itt). Egy október 18-án közzétett amerikai pénzügyminisztériumi dokumentum szerint a Hamász vezető tisztségviselői "luxusban élnek" (archivált link). Az AFP nem tudta független forrásból ellenőrizni, hogy pontosan mekkora vagyonnal rendelkezik a két Hamász-vezető.

A Gázai övezet lakossága pusztító szegénységben él. Egy ENSZ-jelentés szerint a lakosság mintegy fele munkanélküli, és mintegy 80 százaléka függ a fejlesztési segélyektől (archivált link itt).

Az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatos további AFP tényellenőrzések itt olvashatók. Hasonló hamisított címlapok egyébként már az ukrajnai háború kapcsán is többször terjedni kezdtek az interneten.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk