Szerkesztett szatíra a videó, amin egy férfi Klaus Schwabot szidalmazza a 2024-es WEF-találkozón

A Világgazdasági Fórum (WEF) 54. éves találkozójára 2024. január 15-e és január 19-e között kerül sor a svájci Davosban. A világ meghatározó gazdasági és politikai személyiségeit felvonultató konferencia előadói között a WEF alapítója, Klaus Schwab is szerepel. Egy politikai tartalmú szatirikus videóiról ismert influenszer olyan rövid felvételt tett közé, melyen az látszik, hogy ő is részt vesz a találkozón, és a színpadon káromkodva kiabál az ot álló Klaus Schwabbal. A szerző egyértelműen jelezte, hogy a videó szatíra. Ennek ellenére a videó már január 17-én terjedni kezdett az interneten a kontextusából kiragadva többek között német és magyar nyelven. Sok felhasználó elhitte, hogy az incidens valóban megtörtént. De nincs nyoma annak, hogy bármi ilyesmi történt volna a WEF 2024-es találkozóján, annak ellenére, hogy az esemény hagyományosan nagy sajtóvisszhangot kap. A szóban forgó személy nem vett részt az eseményen, és több platformon is elismerte, hogy a videó csak szatíra. Az AFP olyan vizuális jeleket is talált, melyek megerősítik, hogy a videó nem valós.  

2024. január 17-én tették közzé magyar szöveggel a Facebookon azt a videót, amin egy férfit látni, aki látszólag a svájci Davosban, a Világgazdasági Fórum 2024-es éves ülésén látott háttér előtt tart beszédet. A felvételt kevesebb mint egy nap alatt több mint 110-szer osztották meg.

A 19 másodperces videóban az hallható, hogy a férfi angolul szidalmazza a WEF alapítóját, akivel látszólag egy színpadon tartózkodik. Ezután Klaus Schwab látható, amint elhagyja a színpadot. A videón német feliratot látni, de a posztban a szöveg magyar fordítása is szerepel. A hozzászólásokból az derül ki, hogy egyes felhasználók azt gondolták, a videó valós eseményt mutat: "Így kell ezt csinálni! Vén tróger kivonul, válasz nélkül, pancser!!!" 

Más magyar felhasználók is feltöltötték ugyanezt a videót azzal a megjegyzéssel, hogy "Davos, most".

A videó németül is terjed, és a német felhasználók közül is van olyan, aki azt hiszi, hogy az eset tényleg megtörtént. A német videó azt állítja, hogy a felvételen látható férfit "Damon Imaninak" hívják. A videó egy másik német változata azonban helyesen megjegyezte, hogy a videó "sajnos csak szatíra". 

A videót eredetileg valóban szatíraként osztotta meg egy Damon Imani nevű tartalomkészítő, aki rendszeresen tesz közzé politikai témájú, néha sértő hangvételű videókat. Imani több platformon is megjegyezte, hogy a videó nem valós. Nincs olyan hiteles beszámoló, amely szerint ilyen incidens történt volna a Világgazdasági Fórum 2024-es éves találkozóján. A szatirikus videóhoz használt, most kontextuson kívül terjedő jelenetek a WEF hivatalos tudósításai között is megtalálhatók, a trágárságokat kiabáló férfi nélkül. 

Image
A kontextusból kiragadott videó magyarul a Facebookon. A képernyőkép 2024. január 17-én készült.

A videót egy politikai szatírákat készítő tartalomkészítő tette közzé

A videón egy öltönyös férfi látható, aki a Világgazdasági Fórum logóját ábrázoló háttér előtt beszél, a pódiumon pedig az "Annual Meeting 2024" (Éves Találkozó 2024) felirat olvasható. A férfi a videót azzal kezdi, hogy "Nagyra értékelem, hogy a Világgazdasági Fórum lehetőséget biztosít számomra, hogy itt álljak ezen a színpadon és elmondhassam", majd azt látni, ahogyan elkezd trágárságokat kiabálni Klaus Schwabnak. Ezután a kamera az egész színpadot mutatja, és úgy tűnik, mintha az öltönyös férfi egy színpadon szerepelne Klaus Schwabbal, aki Viola Amherd, a Svájci Államszövetség elnöke mellett ül a színpad másik végén.

Majd a kamera Klaus Schwabot mutatja, amint feláll a helyéről, miközben továbbra is azt hallani, ahogyan a férfi folyamatosan szidalmazza a WEF alapítóját és a rendezvényen "jelenlévőket". Egy vágás után Schwab és Amherd látható, amint elhagyják a színpadot, majd a videó a "Connection lost" (a kapcsolat megszakadt) szövegre vált, a WEF 2024 logó és a "@damonimani" közösségi média felhasználónév mellett. 

De ezek a jelenetek össze vannak vágva, és soha nem történtek meg úgy, ahogyan azt a videóban látni.

A "damonimani" kifejezésre rákeresve a Google-on könnyen találhatunk különböző, ehhez a névhez kapcsolódó közösségi média fiókokat és egy weboldalt (itt archiválva) is. A weboldalán Imani a következőket írja: "Damon Imani egy Dániában élő iráni producer és művész, aki különböző témákhoz kapcsolódó videótartalmakat készít, többek között társadalmi kérdésekhez, hírekhez és aktuális eseményekhez kapcsolódóan. A szatirikus megközelítéséről ismert Imani munkáival társadalmi és politikai kérdésekre hívja fel a figyelmet."

Imani Instagram-fiókját böngészve megtalálhatjuk ugyanazt a videót, ami jelenleg is terjed a közösségi médiában. Imani Instagramján a videó a következő megjegyzéssel szerepel: "Szatíra, de igaz".

Image
A videó Imani Instagramján (jobb) és a kontextusából kiragadva magyarul a Facebookon. A képernyőmentések 2024. január 17-én készültek.

Imani ugyanezt a videót az X-fiókján is megosztotta, szintén azzal hogy: "Szatíra, de igaz". Egy másik X-posztban arra panaszkodik, hogy az oldal felhasználói úgynevezett "közösségi megjegyzéseket" (egy olyan funkció, amellyel az X-felhasználók további információkat és kontextust adhatnak egy poszthoz) próbálnak csatolni a WEF-videójához, annak ellenére, hogy ő maga már elismerte, hogy az csak szatíra.

Imani több olyan (egyes esetekben szerkesztett) videót is közzétett már korábban, például itt és itt, amikben ugyanaz a személy látható, mint abban a WEF-videóban is, ami jelenleg a kontextusból kiragadva terjed az interneten. Imani videói közül sok politikai témákról szól, és sok felvételre saját magát is odavágja a szatirikus hatás kedvéért. 

Az AFP kérdéseket küldött Imaninak a WEF-videóval kapcsolatban, de a cikk megjelenéséig nem kaptunk választ.

Nem ez az első eset, hogy egy Imani által készített szatirikus videó kontextusából kiragadva kezd terjedni az interneten azzal az állítással, hogy az egy valós eseményt mutat be, ahogy  az AFP egy korábbi tényellenőrzésében is olvasható. 

A felvételek a WEF hivatalos sajtóanyaigaiból származnak

A Világgazdasági Fórum (WEF) egy nemzetközi lobbiszervezet, ami a globális gazdaságra összpontosít. A szervezet számtalan összeesküvés-elmélet tárgya, többek között olyan állítások terjednek a WEF-ről, hogy a háziállatok leölésére szólított fel.  

A WEF alapítója és igazgatótanácsi elnöke, Klaus Schwab szintén visszatérő célpontja a hamis és megtévesztő állításoknak (lásd például ezt és ezt a tényellenőrzést). A WEF évente konferenciát tart a svájci Davosban, ahol a világ politikai és gazdasági elitje találkozik, hogy megvitassák a globális kihívásokat. 

Az éves közgyűlésről a média széleskörűen tudósít, de az AFP nem találta nyomát annak, hogy a 2024-es éves találkozón bármilyen hasonló incidens történt volna. A találkozóról több neves hírügynökség, köztük az AFP is beszámol (archivált link itt), de ilyen esetről nem találni említést. 

Az AFP nem talált Damon Imani nevű személyt a WEF 2024 vendégei és előadói között a rendezvény honlapján. Az 54. éves találkozónak olyan vendégei vannak, mint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vagy Antony Blinken amerikai külügyminiszter.

A WEF 2024 nyilvános eseményeiről készült felvételeket a szervezet hivatalos YouTube-csatornáján is közzéteszik.

A közelmúltban a WEF YoutTube-oldalán megjelent videókat megnézve felismerhető a félrevezető virális posztokban látott háttér és pulpitus. De van néhány különbség is a valódi és a szatirikus változat között. Az Imani által készített szatirikus videóban más mikrofon van előtte, mint amit a WEF 2024 hivatalos videóiban látni:

Image
Imani videója az X-en és egy eredeti felvétel a WEF YouTube-csatornájáról. A képernyőmentések 2024. január 17-én készültek.

Imanin egy mikroportot is látni (egy kis mikrofont a ruháján), míg a WEF 2024 a nyilvánosan elérhető videókon nem látni ilyet a 2024-es WEF találkozó előadóin, ehelyett még a helyükön ülve is egy rögzített mikrofonba beszélnek:

Image
Viola Amherd svájci szövetségi elnök (l) és Klaus Schwab, a Világgazdasági Fórum (WEF) alapítója és ügyvezetője a Világgazdasági Fórum 54. éves találkozóján Davosban 2024. január 16-án. (POOL / LAURENT GILLIERON)

A virális videó néhány jelenete úgy tűnik, hogy a Klaus Schwab nyitóbeszédéről készült videóból származik, amit a WEF YouTube-csatornájára töltöttek fel (itt archiválva). Például az a rész, ahol a videóban feláll, a hivatalos videóban is látható, de valójában a pódiumhoz megy, és nem azért áll fel, hogy távozzon:  

Image
Az egyik magyar felhasználó által kontextus nélkül megosztott videó (balra) és a WEF YouTube-csatornájáról származó tényleges felvétel. A képernyőképek 2024. január 17-én készültek.

Hasonlóképpen az a rész, amikor Klaus Schwab és Viola Amherd elhagyják a színpadot, a hivatalos videóban is látható, de csak 27:07-nél, azaz majdnem 20 perccel később, mint az a jelenet, amikor Schwab feláll:  

Image
Az egyik magyar felhasználó által kontextus nélkül megosztott videó (balra) és a WEF YouTube-csatornájáról származó tényleges felvétel. A képernyőképek 2024. január 18-án készültek.

Imani később egy másik videót is feltöltött, amiben ugyanezzel a háttérrel és látszólag egy monoklival a szeme alatt látható. Ebben az Imani által szintén "szatírának" címkézett videóban először bocsánatot kér a legutóbbi videójáért, majd ismét trágárságokat kezd kiabálni.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk