Ez a videó egy "arab olimpiai közvetítésről" egy 2013-as szatirikus műsorból származik

A 2024-es párizsi olimpia alatt több nyelven, köztük magyarul is terjedni kezdett a közösségi médiában egy videó, ami azt állította, hogy egy arab (más változatokban iráni) televízióban cenzúrázzák a női sportolókat. A női olimpikonokat fekete négyzetekkel és csillagokkal kitakaró videó azonban már 2013 óta elérhető az interneten, és nem egy valódi, cenzúrázott közvetítést látni rajta. A videó a valóságban szatirikus, ahogy azt a készítője is megerősítette az AFP-nek.

Több mint 1,7 millió lejátszást és 11 ezer megosztást ért el a Facebookon egy videó 2024. július 31-e óta, amin állítólag egy “arab tévé” olimpiai közvetítését látni.

A videót Lakatos Márk stylist és influencer is megosztotta a Facebook-oldalán a 193 ezer követőjével azzal az állítással, hogy az egy “arab televízió” olimpiai közvetítését mutatja. 

A videóban női sportolókat látni fekete négyzetekkel és csillagokkal kitakarva.

Néhány felhasználó a hozzászólások között azt írta, hogy nem biztos benne, hogy a videó valódi, sokan mások viszont, úgy tűnik, elhitték, hogy egy valódi tévéadásról van szó. “Szánalmas” – írta valaki. 

Voltak, akik csak arra mutattak rá, hogy a videó nem arabul van, hanem fárszi nyelven, tehát bizonyosan egy “iráni televízió adásáról” van szó. Más nyelveken, például görögül, finnül, németül és franciául szintén azzal az állítással terjedt a videó, hogy egy iráni televízióból származik.

Image
A félrevezető videó a Facebookon, a képernyőmentés 2024. augusztus 8-án készült

A párizsi olimpia 2024. július 26-án kezdődött és augusztus 11-ig tart. A közösségi médiában megosztott videó azonban már 2013 óta elérhető az interneten, és eredetileg szatírának szánták. A videó a hamis állítással már egyébként 2016-ban is terjedni kezdett a riói olimpia idején, és az AFP már egy korábbi tényellenőrzésében is cáfolta azt.

Szatirikus videó

A videó szatirikus jellege már pusztán a látványvilágból is egyértelműen látszik. Például amikor a videó elején egy sportoló felgyorsul a magasugráshoz, a kitakarására hivatott fekete négyzet lemarad, humoros hatást keltve ezzel.

Image
2024. augusztus 1-i képernyőmentés a videóról. A sárga jelölést az AFP adta a képhez

Egy fordított képkeresés azt mutatja, hogy a videó egy szatirikus műsorból származik. Az AFP talált egy hosszabb videót a YouTube-on (archivált változat), amely tartalmazza a jelenleg terjedő klipben használt jeleneteket. 

Ezt a videót 2013-ban tették közzé, és a bal alsó sarokban egy sárga logó látható. Egy újabb képkereséssel sikerült kideríteni, hogy a logó az OnTen nevű, New Yorkban készülő, fárszi nyelvű szatirikus műsorhoz tartozik. 

A klip egy 2013. július 12-i epizódban jelent meg (archivált változat). Szintén szerepelt egy 2013. augusztus 23-án sugárzott epizódban (archivált változat). 

A videó “egy vicc volt"

Az AFP 2019. október 3-án kapcsolatba lépett a videó készítőjével egy korábbi tényellenőrzéshez az X közösségi oldalon (akkori nevén Twitter). Akkor Saman Arbabi, az OnTen producere az AFP-nek elmondta: "A műsorom egy vígjáték volt, és az általam készített szegmens célja az volt, hogy kigúnyoljam az iráni kormányt, amiért nem közvetíti a női sportokat. Ez a szegmens egy ‘javaslat’ volt azoknak, akik cenzúrázzák a női sportokat is tartalmazó tévéműsorokat. Ez egy vicc volt."

Iránban az állami televízió általában nagyon kevés női sportot közvetít a női testek bemutatására vonatkozó korlátozások miatt. Ahogy arról már a korábbi vonatkozó cikkünkben is írtunk, a nemzetközi női versenyekről szóló tudósítások során az iráni televízió csupán az iráni női versenyzők eredményeit mutatja be, ha azok sikeresek. Az iráni állami televízió csak akkor mutat női sportolókat, ha azok “megfelelően” vannak felöltözve, ami médiabeszámolók szerint magába foglalja a fejkendő és a bokáig érő öltözet viselését.  

Az AFP már számos cikkben cáfolt az olimpiával kapcsolatos hamis és félrevezető állításokat, például itt és itt

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk