A Samsung nem lépett vissza egy egymilliárd dolláros olimpiai partnerségtől a megnyitóünnepség miatt
- Megjelent: 2024. augusztus 2., 15:09
- 4 perces olvasmány
- Szerző: Océane CAILLAT, AFP Franciaország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2024. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
A párizsi olimpia megnyitó ünnepsége világszerte kivívta konzervatív politikusok és vallási vezetők bírálatát. A kritikák középpontjában a "Lakoma" névre hallgató jelenet áll, amelyben egy nagy bankettasztal mögött felsorakozott emberek szerepeltek, köztük több transzvesztita is. Ezt egyesek a bibliai utolsó vacsora, azaz Jézus Krisztus apostolaival eltöltött utolsó vacsorája paródiájaként értelmezték.
Ahogy azonban Thomas Jolly, a megnyitó művészeti vezetője rámutatott (itt archiválva), a jelenet inkább az olümposzi istenekre utalt. Philippe Katerine francia művész például, akinek a testét teljesen kékre festették, Dionüszosz (a bor és az ünneplés istene) szerepét játszotta.
Mindazonáltal a francia püspöki konferencia a szertartás másnapján elítélte (itt archiválva) "a kereszténység kigúnyolásának és megcsúfolásának jeleneteit". A látványosságot "szégyennek" nevezte Donald Trump volt amerikai elnök, jelenlegi republikánus elnökjelölt is. Recep Tayyip Erdoğan török elnök "a keresztény világ ellen elkövetett erkölcsi vétségként" ítélte el a műsort. Orbán Viktor pedig a jelenetre reflektálva azt mondta éves tusványosi beszédében, hogy a Nyugaton „nincs többé közerkölcs, ha valaki megnézte a párizsi olimpia megnyitóját, ezt láthatta”.
Ebben a kontextusban kezdett el terjedni az a hamis állítás, amely szerint a dél-koreai Samsung technológiai óriáscég, az olimpiai játékok egyik globális partnere, a show után felmondta a szponzori szerződését.
"A Samsung visszavonja 1 milliárd dolláros szponzorációját a párizsi olimpiától" – olvasható egy, az X-en egy 2024. július 29-én közzétett és azóta több mint ezerszer megosztott francia posztban.
Ugyanez a hamis állítás magyarul is terjedni kezdett a Facebookon, például ebben a 2024. július 30-i bejegyzésben, amelyet több mint 90 alkalommal osztottak meg. "Kiszáll az Olimpia fő támogatója a keresztény gyalázás miatt!" – olvasható a bejegyzésben.
A virális bejegyzésekben két képet látni: az egyik egy épületet mutat, rajta a Samsung logójával, a másik pedig a megnyitóünnepség kérdéses jelenetét.
A posztok azt sugallják, hogy a dél-koreai cég visszavont egy egymilliárd dolláros szponzori támogatást az ünnepség vitatott jelenete miatt.
Egyes változatokban a képen angolul a következőt olvasni: "A Samsung visszavonja 1 milliárd dolláros szponzorációját a párizsi olimpiától – 'woke agenda'".
A "woke agenda" kifejezés a "wokizmusra" (az angol "to wake up", felébredni igéből) utal, ami eredetileg az afroamerikai emberi jogi mozgalom kifejezése volt, és azt jelentette, hogy valaki tudatában van a társadalmi igazságtalanságnak és a kisebbségekkel szembeni diszkriminációnak.
Konzervatív körökben gyakran űznek gúnyt a “woke”-ból, és elutasítják azt, mivel szerintük ez a megközelítés túl radikális. Egyes jobboldaliak szerint a “woke” veszélyt jelent a hagyományos értékekre, sőt magára a társadalom egészére is. Orbán Viktor is gyakran használja a kifejezést negatív kontextusban (archivált link).
A Samsungról szóló hamis állítás más nyelveken, például angolul, spanyolul és németül is terjedni kezdett már.
Egy szatirikus honlap cikke
Ha angol nyelven keresünk a releváns kulcsszavakra, az első találatok között szerepel a SpaceXmania weboldal egyik cikke (archiválva itt és itt).
Az írás címe: "A Samsung visszavonja 1 milliárd dolláros szponzorációját a párizsi olimpiától – 'Woke Agenda'", ugyanezt a szöveget olvasni a hamis állítás egyes változataiban.
Egy másik nyom, hogy a cikkben szereplő illusztráció megegyezik a közösségi oldalakon terjedő fotómontázzsal, ami arra utal, hogy egy, a weboldalról készített képernyőképről van szó.
A SpaceXmania azonban egy szatirikus oldal, ami a saját leírása szerint "New York-i székhelyű írók és szerkesztők" csapatából áll, akiknek az a küldetése, hogy "a legfrissebb álhíreket, némi pimasz elemzést és egy egészséges adag szatírát szolgáltassanak". A fenti képernyőképen a cikk bal felső sarkában sárga kerettel a "szatíra" szó látható.
2024 augusztus 1-jén a Samsung megerősítette az AFP-nek, hogy "ez az állítás hamis, nyilvánvalóan továbbra is a Párizs 2024 partnerei vagyunk".
"Részt vettünk a megnyitó ünnepségen a hajókon elhelyezett okostelefonjainkkal, és a 2028-as Los Angelesig hűek maradunk a NOB-bal szemben vállalt kötelezettségeinkhez" – tette hozzá a vállalat.
A Samsung, ami 1998 óta az olimpiai játékok világszintű partnere, az ünnepség óta is láthatóan folytatja a partneri tevékenységét, ahogyan azt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság oldalán is látni (itt archiválva).
A vállalat továbbra is kommunikál a játékokról, különösen az úgynevezett "győzelmi szelfivel" összefüggésben. A Samsung által támogatott kezdeményezés arra kéri az érmes sportolókat, hogy a márka "olimpiai kiadású" telefonjával készített szelfi segítségével "saját szemszögükből" örökítsék meg a dobogós pillanatokat. Minden sportoló számára, aki részt vesz a 2024-es párizsi olimpián felajánlottak egy ilyen telefont.
A Samsung 2024. július 30-án, néhány nappal az ünnepség után sajtóközleményt adott ki ezekről a szelfikről (itt archiválva).
A közösségi médiában a Samsung Mobile és az Olimpiai Játékok fiókjai továbbra is megosztják ezeket a sportolók által készített pillanatképeket, amint azt ebben a 2024. július 31-én az X-en megosztott posztban is látni (itt archiválva).
Egy kis amerikai távközlési vállalat, a C-Spire, amely nem szponzora és nem is partnere az olimpiának, bejelentette az X-fiókján (itt archiválva), hogy az ünnepség miatt visszavonja a hirdetéseit az olimpiai játékok idejére.
Az AFP Ténykérdés már több cikkben is cáfolt az olimpiával kapcsolatos magyarul terjedő hamis állításokat, például itt és itt.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk