
Ez a tanulmány nem bizonyítja, hogy az egyiptomi piramisok alatt „óriás oszlopok” vannak
- Megjelent: 2025. április 8., 11:31
- 9 perces olvasmány
- Szerző: Dounia MAHIEDDINE, AFP Franciaország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY , AFP Hungary
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Egy 2025. március 26-i magyar Facebook-poszt szerint olasz kutatók “megdöbbentő új eredményeket mutattak be a Gízai-fennsíkon található Khafre piramisról szóló szintetikus apertúra radar (SAR) vizsgálata során. Fejlett radartechnológiájuk a Biondi által kifejlesztett szabadalmaztatott szoftverrel párosítva hatalmas és bonyolult földalatti hálózatot tárt fel”.

Az állítások azt követően kezdtek terjedni, hogy három olasz kutató - Corrado Malanga, Filippo Biondi és Armando Mei - bejelentette, hogy az úgynevezett SAR-technológiával (szintetikus apertúrájú radar) átvizsgálták a három gízai piramis egyikét, a Hafré-piramist, és felfedeztek egy "kolosszális földalatti komplexumot".
Március 15-én és 16-án Olaszországban két sajtótájékoztatón mutatták be kutatásukat, amiket március 22-én és 23-án a YouTube-ra is feltöltöttek. Közlésük szerint a Hafré-piramis alatt nyolc spirál alakú hengeres szerkezet található, amelyek több mint 600 méter mélyre merülnek, és két nagy kocka alakú szerkezethez vezetnek. A teljes föld alatti komplexum mintegy két kilométeres területet foglal el mindhárom gízai piramis alatt – állítják a kutatók. A két videót összesen több mint 340 ezer alkalommal tekintették meg. A kutatók több mint egy órán keresztül mutatták be az "elemzéseikből" származó képeket, és az állítólagos felfedezés hatalmas érdeklődést váltott ki a közösségi médiában.
Az erről szóló posztok gyorsan terjendi kezdtek számos nyelven, többek között angolul, japánul, arabul és franciául. A bejelentést több hírportál, például a brit Daily Mail is átvette.
Az olasz kutatók által felvázolt elmélet azonban semmilyen tudományos tényen nem alapul – mondták szakértők az AFP-nek. "A hipotéziseket bizonyosságként tálalják. Nem különül el a hipotézis és az, amit bizonyítottnak gondolnak" – mondta Vincent Rondot, a francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont (CNRS) kutatási igazgatója, a Louvre múzeum egyiptomi régiségekkel foglalkozó részlegének igazgatója az AFP-nek, 2025. március 28-án.
A szerzők nem régészek vagy egyiptológusok
Több intő jel is van az állítólagos felfedezéssel kapcsolatban. Az első az, hogy az állítólagos felfedezés eredetileg egy Greg Reese nevű blogon jelent meg. A blog szerzője, Greg Reese íróként és a "rejtett igazságok és bűnös összeesküvések terjesztőjeként” mutatja be magát.
A 2025 márciusában bemutatott kutatást egyetlen tudományos folyóiratban sem publikálták, és a munkában nem vett részt egyetlen szakképzett régész vagy egyiptológus sem.
Az egyik szerző, Corrado Malanga az olaszországi Pisai Egyetem munkatársa, de szakterülete a szerves kémia. Emellett saját bevallása szerint érdeklődik az ufológia, azaz az azonosítatlan repülő tárgyak tanulmányozása iránt is.
Azt állítja, hogy sok embert elraboltak már a földönkívüliek, és hogy a legtöbben "nem emlékeznek az elrablásra, annak ellenére, hogy fizikai nyomokat viselnek, olyan hegek formájában, amelyek az idegenek által végzett műtétek és beavatkozások nyomai". A honlapján Malanga azt állítja, hogy egy online önértékelő teszt segítségével megállapítható, hogy valakit elraboltak-e már az idegenek, és hogy olyan eszközökkel, mint a regresszíós hipnózis és a neurolingvisztikus programozás, vissza lehet állítani az ilyen emlékeket.
Egy másik résztvevő, Filippo Biondi a sajtóbemutató után a LinkedIn-en közzétett egy üzenetet, amelyben tisztázta, hogy már nem a skóciai Strathclyde Egyetem munkatársa, és most egy magán radarképalkotó céget, a Harmonicsar-t vezeti.
A csapat harmadik tagja, Armando Mei, LinkedIn-fiókja szerint (itt archiválva) “független régészeti kutató” és újságíró. Több olyan könyv szerzője, amelyekben áltudományos régészeti "kutatásokat" pártfogol, többek között azt állítja, hogy a boszniai Visoko-hegyek nem természetes képződmények, hanem ősi, ember által épített piramisok. Ezt az elméletet azonban a tudományos és régészeti közösség már cáfolta.
Nicole Ciccolo, aki a sajtótájékoztatókat koordinálta, egy grafológus, és több mint 34 000 feliratkozóval rendelkezik YouTube-csatornával, amelyen a piramisokról és a holdra szállásról tart előadásokat. A 2024-ben közzétett egy videót "Hogyan sétáljunk a Marsra" címmel, amelyben ő és Malanga megkérdőjelezik a holdi küldetések valódiságát. Azt sugallják, hogy a NASA megrendezte az emberiség első lépéseit a Holdon.

Vincent Rondot francia egyiptológus szerint a kutatók ahelyett, hogy eredményeiket szakmailag lektoráltatták volna, úgy döntöttek, hogy a jó tudományos gyakorlatot megkerülve a közösségi médiában és egy sajtótájékoztatón jelentik be felfedezésüket.
"Hogyan lehet egy vegyésznek ilyen határozott, jelentős véleménye egy olyan ősi műemlékről, amelyet soha nem tanulmányozott?" – mondta. "Az ilyen eredményeket nem hozzák először nyilvánosságra a nagyközönség számára. Csak egy nagyon szűk csoporttal osztják meg őket, akik ki tudják értékelni a hitelességüket".
Nincs bizonyíték a földalatti építményekre
Guillemette Andreu-Lanoë, a Francia Egyiptológiai Társaság alelnöke és a Francia Keleti Régészeti Intézet (IFAO) tudományos tanácsának korábbi elnöke, valamint Jean-Guillaume Olette-Pelletier, a Párizsi Sorbonne Egyetemen végzett egyiptológus doktor szerint nincs olyan régészeti vagy geológiai tanulmány, amely alátámasztaná a gízai piramisok alatti nagy földalatti struktúrák elméletét.
"A piramisok monumentális kőépítmények, amelyek egy lapos fennsíkon épültek" – mondta Olette-Pelletier az AFP-nek 2025. március 31-én. "Később kivájták vagy átalakították őket, hogy temetkezési és temetkezési kamrákat integráljanak, de nincs bizonyíték olyan mély földalatti hálózatokra, mint amilyeneket említettek".
A régészet tényleg használ olyan technikákat, mint a magnetometria, amely lehetővé teszi a talaj elemzését akár három-öt méter mélyen is. A tanulmányban szereplő állítások azonban "semmilyen tudományosan érvényes adaton" nem alapulnak – mondta Olette-Pelletier.
Az olasz kutatók fő érve a "szintetikus apertúrájú radar" (SAR) használatára épül, amely a NASA által a Föld felszínének feltérképezésére használt technológia. Ezt a típusú radart azonban nem arra tervezték, hogy több száz méter mélyen a föld alatt található szerkezeteket észleljen – mondták a szakértők.
"A radarhullámok útjuk során elnyelődnek a talajban. Tehát lesz itt egy mélységi korlát, ami legfeljebb néhány tíz méteres nagyságrendű lehet" – mondta Lawrence Conyers, a Denveri Egyetem radarszakértője az AFP-nek március 26-án.
Maga a NASA is megerősíti, hogy a SAR "lehetővé teszi részletes felvétel készítését a Föld felszínéről", de "nem arra tervezték, hogy extrém mélységeket vizsgáljon".
Egy tudományos hipotézis csak akkor fogadható el, ha a felhalmozódott bizonyítékok következetesek, elismert tudományos publikációkkal és terepkutatással igazoltak. Ebben a konkrét esetben azonban úgy tűnik, hogy a szerzők nem végeztek ásatásokat Egyiptomban, és nem kaptak engedélyt Egyiptom Legfelsőbb Régiségtanácsától sem.
A neves egyiptomi régész, Záhi Havássz, Egyiptom korábbi régiségügyi vezetője nyilatkozatban (itt archiválva) cáfolta az olasz kutatók állításait, amelyet a nemzetközi média is átvett (itt arabul és itt angolul). Havássz az állításokat "nem másnak, mint koholmánynak" nevezte.
"Nincs tudományos bizonyíték, amely alátámasztaná ezeket az állításokat" – mondta el Havássz. A Hafré-piramis alapját "közvetlenül az alapkőzetből vájták ki körülbelül 8 méter magasra. Az elmúlt években végzett kiterjedt tudományos vizsgálatok és kutatások szerint ezen alap alatt nincsenek oszlopok" – mondta el a szakember. "Az ilyen alaptalan híresztelések végül a történelem szemétdombjára kerülnek" – tette hozzá Havássz.
Olette-Pelletier hozzátette, hogy maguk az egyiptomi hatóságok indították el 2015-ben az úgynevezett ScanPyramids projektet, amelynek célja különösen az, hogy feltárják piramisok szívében lévő titkos kamrákat a gízai és dahsúri piramisoknál, és ásatások nélkül fényt derítsenek az építésükre. Az alkalmazott technológia az infravörös termográfia, a müonradiográfiás képalkotás és a 3D rekonstrukció keveréke.
2022-es publikáció
Egy másik elem, amelyet a piramisok alatti állítólagos megastruktúrák tézisének alátámasztására használnak, egy 2022-es tudományos publikáció, amelyet Corrado Malanga és Filippo Biondi írt.
Az írás részletesen ismerteti, hogy a szintetikus apertúrájú radart (SAR) és a Doppler-tomográfiát (képalkotó technika) ötvöző új módszer hogyan teszi lehetővé a gízai Kheopsz-piramis belsejének feltérképezését ásatások és károkozás nélkül, megnyitva az utat más ókori műemlékek nem invazív feltárása előtt.
A 2022-ben online közzétett kiadvány azonban nem tesz említést semmilyen jelentős felfedezésről vagy a Khafre piramison belüli lehetséges felépítmények létezéséről.
"Engem elveszítettek a következttéseikhez használt »algoritmusoknál«-nál, és azt mondták a szerkesztőnek, hogy valami nagymenő matematikust kell felkérniük, hogy nézze át azokat. Nem vagyok benne biztos, hogy végül tényleg így tettek, mivel a cikk az összes olyan egyenletekkel együtt jelent meg, amelyeket soha nem értettem" – emlékezett vissza Lawrence Conyers, a Denveri Egyetem radarszakértője arra, hogy annak idején felkérték, vizsgálja felül a 2022-es cikket.
Régebbi képek
Az olasz kutatók állításait megosztó közösségi média-bejegyzések némelyike olyan képeket tartalmazott, amelyek már egy ideje keringenek az interneten.
"Az alábbiakban a gízai piramiskomplexum alatt található, a Föld legnagyobb mesterségesen létrehozott építményeiről nemrég nyilvánosságra hozott radarfelvételek művészi ábrázolása látható. A hihetetlen illusztráció méretarányos" – írta Alex Jones összeesküvés-elméletek terjesztéséről ismert amerikai médiaszemélyiség az X-en 2025. március 20-án, megosztva egy fotót, amelyen a piramisok nagy földalatti obeliszkek csúcsaiként vannak ábrázolva, amelyeket egyiptomi motívumok és feliratok díszítenek.
A Google Lens és a Tineye oldalakon végzett fordított képkeresésse kiderítettük, hogy ez a kép már 2023-ban is terjedt a közösségi médiában.

2024 szeptemberében a francia Pediavenir szatirikus lap is megosztotta a képet a következő vicces szöveggel: "A régészek felfedezték, hogy az egyiptomi piramisok valójában a föld alá épített hatalmas tornyok".
Egy másik, a közösségi médiában széles körben terjedő kép a piramis és az alatta lévő állítólagos építmények keresztmetszetét mutatja. A képet és a hozzá tartozó hamis információt egy marokkói médium közölte le.
A földalatti oszlopokról szóló spekulációk az interneten olyan állításokká alakultak át, amelyek szerint egy “hatalmas földalatti várost” fedeztek fel, bizonyos esetekben számítógéppel generált képekkel megtámogatva ezt az állítást. "Felerősítették ezt a hoaxot, és egy tudományos szuperhoaxot csináltak belőle" – mondta Olette-Pelletier.
Összeesküvés-elméletek a piramisokról
Az egyiptomi piramisok visszatérő célpontjai az összeesküvés-elméleteknek és a paranormális feltevéseknek. Egyesek szerint földönkívüliek is részt vettek az építésükben, míg mások szerint a piramisok az “elit” által titokban tartott okkult tudást rejtik.
Ezek az összeesküvés-elméletek a közösségi hálózatok és az olyan videoplatformok, mint a YouTube terjedésével egyre szélesebb körben terjedtek el. E platformok megjelenése vízválasztó volt, az azelőtti korszak merőben más, mint az azóta eltelt – erről beszélt Tristan Mendès France, a digitális kultúrák és az online szélsőségek szakértője 2025. március 29-én. "Elképesztő nyilvánosságot biztosítottak ezeknek a narratíváknak, lehetővé téve számukra, hogy soha nem látott tömegekhez jussanak el".
Szerinte ezek az elméletek először összeesküvés-elmélet hívő körökben terjedtek, mielőtt a szenzációhajhász média felkapta volna őket, hogy kattintásokat szerezzenek. "Az internetfelhasználók jelentős része végül saját információs ökoszisztémájuk csapdájába kerül, ahol fogyasztási szokásaik megerősítik a hiedelmeiket" – mondta a szakértő.
Mendès France aggasztónak tartja ezt a jelenséget. "Ha elfogadjuk, hogy minden, amit a piramisokról tanítottak nekünk, hamis, akkor ez azt jelenti, hogy a nemzeti oktatási rendszerek és a kormányok világszerte részt vesznek egy hatalmas összeesküvésben" – fogalmazott.
Innen kezdve ez a szisztematikus kétség a hit radikalizálódásához vezethet. "A szabadidős összeesküvés-elméletnek tűnő gondolkodás, ha folyamatosan táplálják, megnyithatja az ajtót a valóság szélsőségesebb víziója előtt" - tette hozzá.
Az AFP már több, az egyiptomi piramisokkal kapcsolatos hamis állítást is ellenőrzött, például ebben a cikkben.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk