
Nem, 14 ország nem írt alá egy WEF-szerződést a természetes fogantatás betiltásáról 2030-ig
- Megjelent: 2025. április 23., 11:39
- 7 perces olvasmány
- Szerző: Rossen BOSSEV, AFP Bulgária
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY , AFP Hungary
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
“14 ország írta alá a WEF-megállapodást a természetes fogantatás megszüntetéséről 2030-ig… Tizennégy ország, a Világgazdasági Fórum összes tagja épp most írt alá egy megállapodást arról, hogy ki lesz jogosult a reprodukcióra 2030 után ez az emberiség átalakulásának határideje” – olvasható egy magyar Facebook-bejegyzésben, amit már több mint 860-an osztottak meg 2025. április 9-e óta.
“És a kedvenc fegyverük a mesterséges méh. Képzeljétek el: steril laboratóriumokban létrehozott, lelketlen gépekben nevelt gyerekek, elszakítva az anya és gyermek közötti természetes köteléktől” – olvasható a posztban.
Ugyanez az állítás már más nyelveken, például bolgárul, franciául, románul vagy angolul is terjedni kezdett.
A WEF, egy nemzetközi lobbiszervezet, amely politikusok, vállalatok és kulturális csoportok bevonásával működik, és visszatérő célpontja a hamis állításoknak. A WEF-nek nincsenek "tagjai", ahogyan a poszt állítja. Az AFP már több a WEF-fel kapcsolatos valótlanságot is cáfolt, például ebben és ebben a cikkben.
A jelenleg az interneten terjedő állítás a természetes fogantatás betiltásáról szintén nem igaz.

A valótlanságokat terjesztő webhelyről származó állítások
Rákeresve a poszt szövegére kiderült, hogy a cikk egy 2025. március 24-én, a The People's Voice (A nép hangja) című honlapon megjelent írás egyes részeit másolja. Az AFP már több alkalommal is bizonyította, hogy ez a weboldal valótlanságokat terjeszt (például itt és itt). A cikk számos olyan állítással áll elő, amelyek azt sugallják, hogy a WEF azt kívánja ellenőrizni, hogy az emberek hogyan és hány gyermeket vállalnak, ugyanakkor semmilyen információt nem nyújt arról, hogy mikor és ki írta alá az állítólagos szerződést.
Az íráshoz tartozik egy 18 perces, a Rumble-ra feltöltött videó, amely megismétli a szövegben szereplő állításokat. A nyitó kulcskockában egy állítólagos képernyőmentést, amin látszólag egy, a WEF X-fiókján megosztott bejegyzés szerepel a következő szöveggel: "Az engedély nélküli terhességeknek illegálissá kell válniuk". De a WEF X-fiókján végzett kulcsszavas kereséssel nem találtunk olyan bejegyzést, amelyben a "terhességek" kifejezés szerepelne.
WEF: az állítás "teljesen hamis”
Az AFP megkeresésére a WEF sajtóosztálya tagadta az állítást, mondván, hogy az "teljes mértékben hamis, és annak semmilyen alapja nincs". "A Világgazdasági Fórum nem javasolt, nem támogatott és nem segített elő semmilyen kezdeményezést, szerződést vagy álláspontot a természetes fogamzás betiltására vagy az emberi reprodukció mesterséges módszerekkel való helyettesítésére vonatkozóan" – közölte a WEF közkapcsolati szolgálata az AFP-vel egy 2025. április 2-án írt e-mailben.
A WEF weboldalán végzett részletes kulcsszavas keresés sem talált releváns találatot egy 14 ország által aláírt, a természetes fogantatást tiltó szerződésre. Olyan megbízható sajtóterméket sem találtunk, ami ilyenről tudósított volna.
Bár egyes kutatók tényleg dolgoznak a koraszülöttek megsegítésére szolgáló mesterséges méhek létrehozásán dolgoznak, ez független a WEF-től, amely nem tett javaslatot ezen a területen.
Ráadásul a WEF egy független, nem kormányzati szervezet. Ezért nincs jogi hatásköre a természetes fogantatás tilalmának megállapítására vagy bármilyen törvény megalkotására (archivált link).
Az emberi mesterséges anyaméh még mindig csak "sci-fi"
A közösségi médiában közzétett bejegyzések szerint a WEF "fegyvere", amelyet a természetes fogantatás betiltására használna, a "mesterséges méhek", amelyek lehetővé tennék, hogy "steril laboratóriumokban megtervezett, lélektelen gépekben növesztett babákat" hozzanak világra. A People's Voice cikke egy olyan képet mutatnak, amelyek egy farmszerűen sorakoznak mesterséges méhek.
Ezek a képek egy konceptuális animációból származnak, amelyet a berlini tudományos kommunikátor, Hashem Al-Ghaili készített, és amelynek célja a reprodukciós tudomány és technológia fejlődésének bemutatása volt. Tehát a képen egy elképzelt, és nem egy valódi létesítményt látni, ahogyan arról az AFP már 2023 januárjában is írt.
Még a 2023-as AFP cikkben szakértők kifejtették, hogy a csecsemők teljes fejlődése az emberi testen kívül továbbra is tudományos fikció maradt, és hogy a kutatás akkoriban csak a rendkívül koraszülött csecsemők megsegítésére összpontosított.
A mesterséges méhekkel kapcsolatos legutóbbi tanulmány, amelyet az AFP talált, 2024 novemberében készült, és Jennifer L. Cohen, a Duke Egyetem gyermekgyógyászatának adjunktusa vezette. A tanulmány egy már létező mesterséges méh modellre épül, és azt elemzi, hogy "a mesterséges méh hatására bekövetkezett-e RNS- és génexpressziós változások", az EXTEND (Extrauterine Environment for Neonatal Development) nevű modell segítségével egy bárányon. Jennifer L. Cohen azonban ebben a cikkben kifejtette, hogy ezt a modellt "nem arra fogják használni, hogy egy nem életképes terhességet életképessé tegyenek, hanem a módszer abban segíthet a nagyon korán született koraszülötteknek, hogy kisebb mértékű egészségkárosodással túlélhessenek" (itt archiválva).
"A legtöbb kutató jelenleg úgy gondolja, hogy a technológia alkalmazása a korai első trimeszterben, amikor a legtöbb abortusz történik, lehetetlen lenne" – olvasható az American Scientists 2024. márciusi cikkében, amelyet a mesterséges méhnek és a technológia emberi kipróbálásának szenteltek (archivált link). A szerzők között van Louise P. King, a Harvard Medical School szülészet, nőgyógyászat és reprodukciós biológia adjunktusa is.
Hibásan értelmezett 2023-as tanulmány
A People's Voice cikke szerint a japán Oszaka és Kjúsu Egyetemek fejlődésbiológusa, Hajasi Kacuhikó tette meg azt a tudományos áttörést, amely lehetővé tenné a természetes fogantatás elkerülését. A honlap egy 2023-as tanulmányt idéz, amely leírja, hogy egy hím egér bőrsejtjeinek módosításával sikerült petesejteket létrehozni. A kutatók ezután a petesejteket egy másik hím egér spermájával megtermékenyítették, majd béranya méhébe ültették át őket. Az eredmény hét egér lett, két apával.
A szakértők szerint azonban még hosszú út áll előttünk, mire a technológiát embereken is alkalmazni lehet, és az akadályok között szerepelnek az alacsony sikerességi arány, az alkalmazással kapcsolatos aggályok és a kiterjedt etikai megfontolások - számolt be az AFP ( archivált változat).
Amikor egy nagyon hasonló állítás 2023 júliusában virálisan terjedni kezdett, Hajasi Kacsikó az AFP-nek elmondta, hogy még messze állnak attól, hogy a petesejtek megtermékenyítését embereken is tesztelni lehessen. "Nemcsak az én laboratóriumom, hanem a világon számos laboratóriuma, beleértve az akadémiai és az ipari szervezeteket is, próbál emberi petesejteket és spermiumokat létrehozni. De ez nem könnyű. Hosszú idő, körülbelül 10 év kell ahhoz, hogy olyan petesejteket hozzunk létre, amelyeken tesztelni lehet a megtermékenyítést."
Az AFP-nek 2023 júliusában azt mondta, hogy a mesterséges ivarsejtekkel kapcsolatos kutatásnak technikailag nincs köze a mesterséges méhhez. A gametogenezis [az ivarsejtek képződése] és a méh teljesen különböző rendszerek.
Az AFP újra kapcsolatba lépett Hajasival, hogy friss információkat kapjon a kutatásáról. "A laboratóriumomban 2023 júliusa óta nem történt előrelépés az emberi gametogenezis in vitro területén" – mondta az AFP-nek egy 2025. április 9-i e-mailben.
A People's Voice cikke azt is állítja, hogy a WEF finanszírozta a 2023-as kutatást. "Soha nem kaptam támogatást a Világgazdasági Fórumtól vagy bármely ahhoz kapcsolódó szervezettől semmilyen munkámhoz" – mondta a kutató az AFP-nek 2025. április 9-én. A WEF nem szerepel a 2023-as kutatás "Köszönetnyilvánítás" részében sem (archiválva). A dokumentum szerint a tanulmányt a Japan Society for the Promotion of Science (Japán Tudományfejlesztési Társaság) támogatásaiból finanszírozták, amelynek a költségvetése 99,5%-ban a kormány által kiutalt támogatásokból és ösztöndíjakból áll. Emellett támogatóként említik a Takeda Science Foundation, a Luca Bella Foundationt és az Open Philanthropy projektet.
Az állítólagos Mark Carney idézet
A magyar nyelvű bejegyzés azzal is próbálja igazolni a fogantatásról szóló hamis állítást, hogy azt állítja, Mark Carney kanadai miniszterelnök korábban azt javasolta, szabadon lehessen kereskedni a gyermekvállalás jogával.
Egy kulcsszavas kereséssel sikerült kideríteni, hogy ez a félrevezető állítás nem új, és Carney “Value(s): Building a Better World for All” (Érték(ek): egy jobb világ építése mindenkinek) című 2021-es könyvének egy félreértelmezett bekezdésén alapul (itt archiválva).
Az AFP kikereste a könyvben az adott bekezdést, amiben Carney példaként hozza fel a gyermekvállalás jogát, mint egy olyan dolgot, ami etikai okokból nem képezi a szabad piac részét:
„A legtöbb áru nem változik meg attól, hogy a piacon van, de - mint látni fogjuk - ha minden emberi tevékenységet beárazunk, az erodál bizonyos erkölcsi és polgári javakat. Erkölcsi kérdés, hogy a hatékonyságnövelés érdekében milyen messzire menjünk a kölcsönösen előnyös cserékkel. Eladható legyen-e a szex? Legyen-e piaca a gyermekvállalás jogának? Miért ne lehetne árverésre bocsátani a katonai szolgálatból való kilépés jogát? Miért ne árulhatnák az egyetemek a felvételi jogot, hogy pénzt gyűjtsenek jótékony célokra?”
Az idézetet elolvasva világos, hogy Carney egy retorikai kérdésként hozza fel a gyermekvállalást, és nem egy javaslatot tett, ahogyan azt a poszt állítja.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk