Nem valódi ez az interneten terjedő lista az állítólagos Pfizer-mellékhatásokról

A Pfizer amerikai gyógyszergyár Covid-19 oltóanyagát az egészségügyi hatóságok biztonságosnak és hatékonynak tartják, a világszerte beadott több milliárd adag oltásból származó adatok alapján. 2025 áprilisában több ezer magyar Facebook-felhasználó osztotta meg egy listát állítólagos veszélyes mellékhatásokkal, azzal az állítással, hogy azt a Pfizer tette közzé. De az interneten terjedő anyag jelentősen eltér az egységügyi hatóságok által összeállított listáktól, amelyek az ellenjavallatok és a lehetséges mellékhatásokat tartalmazzák. Az európai gyógyszerhatóságok elmondták az AFP-nek, hogy a vakcina biztonságosságát folyamatosan figyelemmel kísérik, és az információkat rendszeresen frissítik a szakértői megállapításokkal. 

"A Pfizer közzétette a Covid-oltóanyaga mellékhatásainak a listáját" – olvasható egy magyar Facebook-bejegyzésben, melyet 2025. ápilis 17-e óta már több mint 12 ezren osztottak meg. A poszt egy hosszú listát tartalmaz az állítólagos mellékhatásokról, amelyek között számos súlyos vagy halálos megbetegedés is szerepel.

Ugyanez a lista már horvát, angol és francia nyelven is terjedni kezdett, és az AFP horvát nyelvű tényellenőrző csapata ebben a cikkben cáfolta a hitelességét.

Nincs azonban bizonyíték arra, hogy a Pfizer nyilvánosan közzé tett volna egy olyan listát, anire a posztok hivatkoznak, és a Facebookon megosztott lista nem egyezik a világszerte az egészségügyi hatóságok által hivatalosan összeállított mellékhatás-listákkal sem. Az európai gyógyszerhatóságok tisztviselői megerősítették az AFP-nek, hogy a mellékhatások nyilvánosan elérhető listája naprakész, és az 2024 novembere óta nem változott.

Image
A hamis állítás magyarul a Facebookon. A képernyőmentés 2025. április 24-én készült

Ismert mellékhatások

Az AFP több kulcsszavas internetes keresést is végzett a “Pfizer” és “mellékhatás” szavak kombinációival, de nem találta nyomát annak, hogy a Pfizer publikált volna ilyen listát. 

Az internetes keresést a Pfizer honlapjára korlátozva egy 2024. augusztusi sajtóközleményt találtunk, amely szerint az amerikai szabályozó hatóság, az FDA (Food and Drugs Administration) engedélyezte az Omicron KP.2-adaptált vakcina használatát (itt archiválva). 

Erre a dokumentumra hivatkoznak a közösségi médiában terjedő lista forrásaként néhány francia nyelvű bejegyzésben, például itt

A Pfizer honlapján a Covid-19 Comirnaty vakcinát említő legfrissebb sajtóközleményt 2024. szeptember 20-án tették közzé, és arról számol be, hogy az Emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) pozitív véleményt adott az Omicron KP.2-adaptált Covid-19 vakcinára az EU-ban (archiválva itt).

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) honlapján közzétett ismert mellékhatások legfrissebb listája (itt archivált) jelentősen eltér a Facebook-bejegyzésekben szereplő listától. Az egyetlen három mellékhatás, amely mindkét listán megtalálható, az arcbénulás - amelyet az EMA "ritka" mellékhatásként sorol fel, valamint a szívizomgyulladás és a szívburokgyulladás - amelyeket "nagyon ritka" mellékhatásként sorolnak fel.

Image
A Pfizer-oltás lehetséges mellékhatásai az Európai Unió oldalán található hivatalos tájékoztatóban. A képernyőmentés 2025. április 27-én készült

A Facebook listáján viszont számos halálos és súlyos mellékhatás szerepel, köztük a szívmegállás, hirtelen halál, újszülöttkori halál, stroke, cukorbetegség és epilepsziás roham, amelyek közül egyiket sem ismernek a szabályozó szervek, mint lehetséges mellékhatást.

Az illetékes magyar szabályozó hatóság, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a lehetséges mellékhatásokról szóló tájékoztatójában a Pfizer-BioNTech Comirnaty vakcina hivatalos betegtájékoztatójára hivatkozik. Az oldal 2023. június 9-e óta nem változott (itt és itt archiválva). 

A legutóbbi PSUR, azaz időszakos frissített biztonsági jelentés a Pfizer-oltásáról 2023 második felére vonatkozott, és az EMA 2024 júliusában adta ki az ezen a dokumentumon alapuló ajánlásait (itt archiválva). Az EMA megállapította, hogy az előny-kockázat arány változatlan maradt, és fenntartotta a vakcina engedélyét. A következő PSUR felülvizsgálati eljárás az előzetes jelzések alapján 2025 márciusában megkezdődött.

Image
Az egészségügyi dolgozók oltanak be állampolgárokat a koronavírus ellen ellen a zágrábi vásáron, 2021. október 22-én. (AFP / DENIS LOVROVIC)

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) sajtóosztálya 2025. február 19-én az AFP-nek küldött e-mailben közölte, hogy a termékismertető biztonsági részét legutóbbi  2024 novemberében frissítették a terhesség alatt beoltott személyektől született csecsemők és az immunhiányos alanyok vonatkozó információkkal vakcinák biztonságosságáról (itt archiválva). A frissítés három tudományos kutatás adataival egészítette ki a tartalmat, mely vizsgálatok nem találtak új veszélyeket vagy mellékhatásokat.

Az EMA azt is megjegyezte, hogy az ügynökség a nemzeti egészségügyi hatóságokkal és a gyártókkal együtt felelős a biztonsági bejelentések feldolgozásáért, ezek a lehetséges mellékhatásokra vonatkozó olyan információk, amelyek további vizsgálatot indokolnak (itt archiválva). 

Miután egy jelzést megvizsgáltak, a farmakovigilanciai kockázatértékelő bizottság (PRAC) ajánlást ad arról, hogy mit kell tenni, ha felmerül a gyanú, hogy mellékhatásról van szó (archiválva itt és itt). Minden jelzés nyilvánosan elérhető (itt archiválva), és az új mellékhatások felismerésének folyamata, mint a szívizom- és szívburokgyulladás esetében, a táblázatban nyomon követhető.

Az EMA szerint, ahogyan az a rendelkezésre álló adatokban is látszik, a legutóbbi biztonsági bejelentés, amit felülvizsgáltak, a "posztmenopauzális vérzés" volt. A bejelentést 2024 márciusában vizsgálták, de a PRAC nem talált elegendő bizonyítékot arra, hogy ez a vakcinával állna összefüggésben (itt archiválva).

A Covid-19 vakcinákra, köztük Pfizer-BioNTech Comirnaty oltóanyagára, vonatkozó legfrissebb biztonsági tájékoztatás szerint az EU-ban engedélyezett valamennyi vakcina biztonságos és hatékony (itt archiválva). Az EMA a honlapján megjegyzi, hogy az oltások továbbra is védik az embereket a Covid-19 által okozott súlyos megbetegedéstől és haláltól. A szervezet becslése alapján több millió életet mentettek meg ezeknek a vakcinák.

"2020 decembere óta az EU-ban és az Európai Gazdasági Térségben az emberek közel 1 milliárd adag Covid-19 vakcinát kaptak, ami a történelem legnagyobb oltási programjává teszi ezt a programot" – közölte honlapján az EMA. "A szabályozó hatóságoknak példátlan mennyiségű adat áll rendelkezésükre a Covid-19 vakcinák biztonságosságának és hatékonyságának megerősítésére."

A Pfizer szóvivője az AFP-nek küldött 2025. február 17-i e-mailben azt is közölte, hogy a vállalat vakcinájára vonatkozó legfrissebb biztonsági információk megtalálhatók az EMA honlapján. "A Pfizer kiterjedt folyamatokkal rendelkezik, hogy eleget tegyen a hatósági kötelezettségeinek, hogy szorosan nyomon kövessen, jelentsen és elemezzen minden nemkívánatos eseményt, és összegyűjtse a releváns információkat a Covid-19 vakcinával összefüggésbe hozható új potenciális biztonsági kockázatok értékeléséhez" – mondta a cég szóvivője.

"A vakcina világszerte beadott több milliárd adagjával a vakcina biztonsági profilja továbbra is kedvező az összes engedélyezett csoport számára."

A hamis állítás forrása

Az AFP több lehetséges forrást is ellenőrzött, hogy kiderítsük, honnan származhat az interneten terjedő lista. Megvizsgáltuk az EMA-hoz érkező bejelentések listáját, hátha azt értelmezték félre, de ez a lista nem egyezik a Facebook-bejegyzésekben szereplő listával.

A Facebookon felsorolt állítólagos mellékhatások szerepelnek a Pfizer egy 2021-es dokumentumának mellékletében (itt archiválva), amelyet korábban már félreértelmeztek. Ez a lista felsorolja az úgynevezett "különleges érdeklődésre számot tartó nem kívánt eseményeket" (AESI). A Facebookon terjedő állítólagos mellékhatások mind szerepelnek ezen a listán is, igaz ez a lista valamivel bővebb. 

Az AESI-k különböznek a mellékhatásoktól, mivel az AESI-k esetében nem állapítottak meg kapcsolatot a vakcinával. "Olyan eseményekről van szó, amelyeket más vakcinák esetében is megfigyeltek, és amelyekkel kapcsolatban a szakértők hipotéziseket fogalmaztak meg, ilyen például az arcbénulás, a vér- vagy idegrendszeri rendellenességek lehetséges esetei. Ezeket a Covid-19 vakcinák esetében előzetesen figyelembe kell venni és külön figyelemmel kell kísérni" – magyarázta Francesco Salvo, a Bordeaux-i Egyetem docense és a Pfizer vakcinák biztonságossági ellenőrzésének franciaországi koordinátora az AFP-nek még 2022-ben.

A szakember elmondta, hogy ez a kilencoldalas AESI-lista tartalmazza "a MedDRA szótár összes releváns szavát, amelyet a farmakovigilanciában a nemkívánatos események kódolására használnak".

Az AFP már többször írt arról, hogy attól még, hogy egy esemény az oltás után következik be, nem jelenti azt, hogy azt az oltás okozta. Az AFP összes, az oltásokkal kapcsolatos tényellenőrzését itt találja magyar nyelven. 

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk