
Ez a felvétel arról, hogy francia tűzoltók összecsapnak a rendőrökkel, 2020 elején készült és nincs köze a koronavírushoz
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2021. augusztus 3., 14:08
- 5 perces olvasmány
- Szerző: Ede ZABORSZKY, AFP Magyarország
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
"Franciaország. Összetűzés a francia koronarezsim katonái (rendőrség) és a tűzoltók közt, akik szintén a kötelező oltás bevezetése ellen tiltakoztak.
A rendőrök azonban nem számoltak a tűzoltók összefogásával" – írja egy magyar Facebook-bejegyzés, amelyet már több mint 1500 alkalommal osztottak meg július 28-a óta. A bejegyzésben található videón egy erőszakos összecsapást látni egy csapat francia rendőr és tűzoltó között egy kis párizsi utcában. A bejegyzés szövege azonban nem igaz, és a felvétel valójában egy 2020 januári tüntetésen készült és nincs köze a koronavírushoz, ahogy azt több médiabeszámoló is igazolja, és ahogyan azt egy szemtanú is megerősítette az AFP-nek, aki jelen volt, amikor a videó készült.

Ez a videó 2020 januárjában készült és nincs köze a járványhoz
2020. január 28-án több ezer francia tűzoltó tüntetett Párizsban jobb munkakörülményeket követelve. A munkaruhát viselő tiltakozók a Place de la République-től a Place de la Nation-ig vonultak. A tüntetők többször összecsaptak a rendfenntartó szervekkel, a tűzoltók megdobálták a rendőröket, akik pedig könnygázt vetettek be.
A tüntetést követő napokban virális lett a közösségi médiában egy videó, amit egy erkélyről vettek fel, és amelyik egy felkavaró jelenetet mutat arról, hogy egy csapat rohamrendőr és egy csapat tűzoltó összecsapnak egymással.

A fenti fotómontázson bal oldalt egy képkockát látni egy videóból, amelyet 2020. február 1-én töltöttek fel a "január 28-ai sztrájk" francia hashtaggel, a jobb oldalt pedig egy képkockát a félrevezető bejegyzésből. A két videó azonos, egy áthaladó motoros is megmutatja, hogy ugyanakkor, ugyanabból a szögből készült a felvétel.
A pontos helyszínt a Google Street View-n is meg lehet találni, az eseménysor a René Boulanger utcában zajlott le, ami egy kis utca, pár száz méterre a Place de la République-től, a tiltakozók gyülekezőhelyétől a tűzoltók tüntetése alatt.
A videót az utca bal oldalán lévő erkélyről rögzítették. Sok részlet felismerhető a Google Street View-n, például a Le Fil Rouge nevű piros-fehér tetős kis étterem, vagy az utca végén álló épület a jellegzetes, harmonikaszerű homlokzatával.
A Radio France újságírója, Valentin Dunate január 28-án szintén készített egy videót a tűzoltók és a rendőrök összecsapásáról a René Boulanger utcában, és ahogyan azt az alábbi montázs is mutatja, ez egyértelműen ugyanaz a rész, ahol az erkélyről készült videó is készült.

A videón szereplő férfi megerősítette az AFP-nek, hogy a videónak nincs köze a koronavírus elleni intézkedésekhez
A hamis állítással együtt közzétett videón egy férfit is látni, aki a kávézó bejáratánál áll. A férfit David Journo-nak hívják, és 2020-ban egy francia online lapnak is nyilatkozott az eseményekről. Journo a Le Fil Rouge, a videón látható piros-fehér tetős étterem menedzsere. Az étteremvezető 2021. július 30-án telefonon megerősítette az AFP kérdésére, hogy a videó 2020-ban készült, és semmi köze a koronavírushoz vagy az azzal kapcsolatos intézkedésekhez, mivel akkoriban még nem voltak kiterjedt járványügyi intézkedések Franciaországban.

Abszolút nem. A Covidot még be sem jelentették" – mondta Journo az AFP azon kérdésére, hogy a videónak lehet-e köze a Covid-19-hez.
Journo azt is hozzátette, hogy a közelmúltbeli tüntetésekhez sincs köze a felvételnek: "Ez a videó nem a védettségi igazolvány miatt készült, ez egy évvel ezelőtti". Journo azt is megerősítette, hogy a videó 2020 januárjában készült.
"Nem akarom, hogy ezt a videót bármiféle propagandacélra használják fel, azt állítva hogy 'a rendőrség a tűzoltók ellen van', én eleve azért léptem közbe, mert elfogadhatatlan, hogy a tűzoltók megtámadják a rendőröket, vagy fordítva. Sikerült szétválasztanom őket" – mondta a kávézó vezetője.
Franciaországban 2020. január 24-én jelentettek először koronavírusos esetet, de csak másfél hónappal később, március 15-én hirdetett ki a francia kormány átfogó járványellenes korlátozó intézkedéseket. Csaknem egy évvel a videó felvétele után, 2020. december 27-én kezdődött meg Franciaországban a koronavírus elleni oltási kampány.
Az új Covid-szabályok elleni francia tiltakozásokkal kapcsolatban több hamis állítás is jelent már meg
Amint arról az AFP is beszámolt, Franciaország augusztustól új szabályokat léptet életbe, amelyek kiterjesztik az országban a védettségi igazolvány használatát.
Az igazolvány július 21-e óta már kötelező a múzeumok, mozik és 50 főnél nagyobb befogadóképességű kulturális helyszínek látogatásához. Gabriel Attal kormányszóvivő elmondta, hogy augusztus 9-től a kávézókban, éttermekben, repülőjáratokon és a helyközi vonatokon is kötelező lesz az igazolvány.
Érvényes egészségügyi igazolványhoz egy Franciaországban elfogadott védőoltás két megkapott dózisa, negatív koronavírus-teszt vagy a fertőzésből való közelmúltbeli felépülés szükséges. A jogszabály az egészségügyi dolgozók és az idős- és beteggondozók számára kötelezővé teszi a védőoltást. Az új törvény nagy vihart kavart, július 24-én több mint 160 ezren tüntettek szerte Franciaországban, több tucat embert letartóztattak.
Számos hamis és félrevezető bejegyzés kezdett terjedni a közösségi médiában a tüntetésekről, mint például ez a hamis történet arról, hogy egy guillotine-t állítottak fel, ezt az állítást az AFP Ténykérdés megcáfolta. A tüntetők mellé állt rendőrökről szóló történetet az AFP bolgár tényellenőrző szolgálata hamisnak találta. A 2018-as FIFA-világbajnokság döntőjéről készült, hamisan a tüntetésekről készült képként beállított képet pedig az AFP francia tényellenőrző csapata cáfolta meg.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk