Ezeket a szeméttel borított párizsi utcákat ábrázoló fotókat mesterséges intelligencia segítségével készítették
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2023. augusztus 8., 17:32
- Frissítve 2024. május 2., 12:05
- 9 perces olvasmány
- Szerző: Ede ZABORSZKY, AFP Magyarország
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Augusztusban olyan mesterséges intelligencia által generált képek kezdtek el terjedni a közösségi médiában, amiken szeméttel borított párizsi utcákat látni a város nevezetességeivel a háttérben. Egyes felhasználók tévesen azt feltételezték, hogy a képek valódi Párizsban készült fényképek. Az AFP megvizsgálta a képeken látható vizuális nyomokat, valamint összehasonlította őket a valódi helyszínekkel, és kiderítette, hogy egy mesterséges intelligenciát használó program segítségével készítették azokat. Ezt az AFP kérdésére a képeket eredetileg megosztó felhasználó is megerősítette.
"Kellett ez nektek franciák??? Egy biztos nekünk nem kell!!!" – olvasható egy 2023. augusztus 1-én közzétett magyar Facebook-posztban. A poszthoz csatolt képen egy szeméttel borított utcát látni, a háttérben pedig látszólag az Eiffel-torony látható. A képet több mint 300 felhasználó osztotta meg.
Ugyanez a kép egy nagyobb, 10 hasonló képből álló galériában is megtalálható. A galéria képein szeméttel borított utcákat látni különböző épületekkel és műemlékekkel, amelyek híres párizsi helyszínekre hasonlítanak. A képeket 2023. július 31-én tette közzé egy magyar Facebook-oldal azzal a kommentárral: "Párizs: a szerelem városa". A posztot több mint 1900 felhasználó osztotta már meg.
Néhány felhasználó rámutatott, hogy a képek nem valódiak, hanem mesterséges intelligencia segítségével készültek. Mások viszont, úgy tűnik, elhitték, hogy a fotók valódiak. "Ők akarták. Ők szavaznak évek óta így" – írta például az egyik felhasználó a kommentek között. "Mivé váltál szép Franciaország?" – írta egy másik felhasználó.
Ugyanennek a galériának egyes képei már szlovák és cseh nyelven is terjedni kezdtek azzal a leírással, hogy: "Párizs: a szerelem városa".
Az AFP-nek sikerült több olyan nyomot is találnia, amik arra utalnak, hogy a virális Facebook-posztokban látható képek mesterséges intelligencia segítségével készültek. A felhasználó, aki a képeket eredetileg megosztotta, az AFP-nek azt is elmondta, hogy a képeket a MidJourney nevű programmal készítette. Az AFP-nek sikerült nagyon hasonló képeket létrehoznia ugyanezzel az eszközzel.
A párizsi szemétszedők 2023 márciusában tartott sztrájkja során tényleg készültek olyan valódi képek, amik nagyon hasonlítanak a jelenleg online terjedő fotókhoz, de a Facebookon terjedő képek nem valós eseményeket ábrázolnak.
A képeken látható vizuális nyomok mesterséges intelligenciára utalnak
Bár a modern generatív modellek – amelyeket a köznyelvben gyakran mesterséges intelligenciának vagy MI-nek neveznek – képesek valódi fotókra hasonlító képeket létrehozni, az általuk generált képeken gyakran sok az olyan árulkodó részlet, ami alapján be lehet azonosítani őket. Az AFP egy korábbi cikkben már írt arról, mik azok a módszerek, amik segíthetnek az MI által generált képek azonosításában.
Első pillantásra egy mesterséges intelligencia által generált kép valódinak tűnhet, de a részleteket vizsgálva olyan árulkodó jeleket találhatunk, mint torz arcok, emberek plusz végtagokkal vagy ujjakkal, egymásba olvadó tárgyak, vagy olyan táblák, amelyek vagy olvashatatlanok, vagy nem léteznek a valóságban.
Az Eiffel-toronyra hasonlító épületet ábrázoló képre pillantva azonnal számos olyan nyomot találhatunk, amik arra utalnak, hogy az egy mesterséges intelligencia által generált kép: ilyen például a közlekedési táblának tűnő olvashatatlan tábla (kék), egy másik közlekedési táblára hasonlító félkör, amely összeolvad a fallal (zöld), és egy lábfejek nélküli ember (narancssárga):
A közlekedési tábla, amely félig belelóg egy falba, közelebbről:
Miután észrevettük ezeket a nyomokat, az AFP tovább kutakodott, hogy kiderítse, honnan származnak ezek a képek. Az egyik magyar bejegyzés alatti az egyik hozzászólás egy "Nik Art" nevű Facebook-oldalra mutatott.
Az oldal rendszeresen posztol különböző mesterséges intelligenciával generált képeket, például olyanokat, amelyeken emberek szelfiznek földönkívüliekkel. "A Nik Art egy olyan hely, ahol a lehetetlen lehetségessé válik" – olvasható az oldal fejlécképén.
A Facebook-oldal július 30-án tett közzé "Párizs: a szerelem városa" címmel egy galériát, amiben a közösségi médiában félrevezető módon terjedő képeket is megtalálni. A galériában található képeket megnézve hasonló nyomokat találhatunk, amelyek szintén megerősítik, hogy mesterséges intelligenciával generálták őket: az emberek arcai torzak, és a képeken elmosódott, nem létező közlekedési táblákat látni. Ráadásul a táblákon és az üzletek utcafrontjain olvashatatlan az írás:
A képek nem felelnek meg a valódi helyszíneknek
Bár a képeken látható épületek közül több is hasonlít a francia főváros egyes nevezetességeire, a képek nem teljesen egyeznek meg a valós helyszínekkel.
Például a Nik Art galériájának két képe is egy olyan épületet mutat, ami Párizs egyik nevezetes műemlékére, a Diadalívre hasonlít (archivált link). A Nik Art egyik mesterséges intelligenciával generált képén a Diadalív egy széles sugárút végén látható, amit dupla utcai lámpák és magas sövényszerűségek vesznek körül.
Az emlékmű elhelyezkedéséből adódóan az ábrázolt útnak vagy a Champs Elysées-nek, vagy az Avenue de la Grande Armée-nek kell lennie, ezek között található a Diadalív.
A Google Street View-n könnyen megtalálhatjuk a műemlék mindkét oldalát. A Google képein látható, hogy a valóságban az emlékmű környéke egészen másképp néz ki.
Az AFP mindkét oldalról megnézte az emlékművet (archivált linkek itt és itt), 2019. júliusi Sreet View képeket választva, amiken a növényzet zöld, mint a mesterséges intelligencia által generált képeken. De még így is egészen mások az utcai lámpák és a fák, az utak pedig mindkét oldalon szélesebbek, sávok vannak rájuk felfestve, és autók közlekednek rajtuk. Az MI-vel generált változaton van egy szobor is, ami a való életben nem található meg.
Egy fentebb már tárgyalt képen az Eiffel-tornyot látni egy szűk utca végén. Bár van néhány olyan utca a torony körül, ahonnan tényleg látni az építményt (archivált link), a méretei nagyon különböznek az MI által generált képeken látottaktól.
Hasonlóképpen, ha összehasonlítjuk a Louvre piramishoz hasonló épületet ábrázoló képet a valódi megfelelőjével (archivált Google Street View link itt), számos különbséget fedezhetünk fel, például az épületek elhelyezkedésében, a látható piramisok számában és a burkolat jellegében:
A galéria egy másik képén egy, a Notre-Dame székesegyházhoz hasonló épület látható, ép tetőszerkezettel és toronnyal. A valóságban azonban az épület 2019-ben súlyos károkat szenvedett egy pusztító tűzvészben, és jelenleg is újjáépítés alatt áll. Ahogy a valós képen is látható, a fából készült "fleche" vagy "nyíl" torony megsemmisült a tűzben, de a mesterséges intelligencia által generált képen még látható:
A Google Street View-t is megnézve látható (archivált link), hogy a katedrális és környéke a valóságban egészen másképp néz ki, például nem látni a jobb oldalán közvetlenül házakat, hiszen a katedrális a Szajna partján fekszik. A jobb oldali fák szintén hiányoznak a mesterséges intelligencia által generált képen:
Egy másik kép a galériából egy, a Sacré-Cœur-bazilikához (archivált link), Párizs egy másik nevezetes épületéhez hasonló épületet mutat egy szűk utca végén. A valóságban azonban ez a perspektíva lehetetlen, hiszen a valódi bazilika homlokzatához egy hosszú lépcsősor vezet fel:
A képek készítője megerősítette, hogy mesterséges intelligenciát használt
Az AFP-nek 2023. augusztus 7-én sikerült kapcsolatba lépnie a Nik Art Facebook-oldal adminisztrátorával a közösségi oldalon. Az oldal tulajdonosa az AFP-nek a képek eredetére vonatkozó kérdésére azt válaszolta, hogy a képek "MidJourney-vel készültek", ami egy mesterséges intelligenciát használó képgeneráló program.
A MidJourney-hez a Discord nevű üzenetküldő platformon keresztül lehet hozzáférni. A képek készítője elküldött az AFP-nek néhány képernyőfotót a Discordról, amiken a képeket látni (némelyik nem része a Facebook-galériának), valamint azokat a szöveges utasításokat (vagy úgynevezett "prompt"-okat), amik alapul szolgáltak a mesterséges intelligencia számára a képgeneráláshoz. (Az MI-képgenerátor megpróbál olyan képeket létrehozni, amelyek megfelelnek a felhasználó által megadott leírásnak.)
A szöveges utasítások felhasználásával az AFP-nek sikerült a MidJourney segítségével az online terjedő képekhez nagyon hasonló képet generálnia:
A virálisan terjedő képekhez hasonlóan az AFP által generált képek is első pillantásra hitelesnek tűnnek, de közelebbről megnézve kiderül, hogy ugyanolyan szokatlan részleteket találni rajtuk, és a helyszínek sem egyeznek meg a valódi helyszínekkel.
Szemét Párizs utcáin
Bár a szóban forgó képek nem valósak, 2023 márciusában Párizsban a kukások sztrájkja idején tényleg készültek hasonló fotók. Mialatt a kukások a nyugdíjreform miatt sztrájkoltak, több mint 10 ezer tonna hulladék halmozódott fel a francia főváros utcáin.
Az AFP videókat és képeket is készített a párizsi szemétkupacokról:
A helyzet három hét után oldódott meg, amikor a szemetet eltávolították az utcákról.
Az AFP már korábban is cáfolt olyan mesterséges intelligenciával generált képeket, amiket valódi fotóként terjesztettek az interneten, például ezeket a képeket, amiken állítólag Julian Assange látható.
A cikk a mesterséges intelligencia címkével lett ellátva.2024. május 2. A cikk a mesterséges intelligencia címkével lett ellátva.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk