Erre a Tokióban készült videóra utólag szerkesztettek rá egy Zelenszkij-ellenes hirdetést

Egy, az interneten terjedő videón látszólag azt látni, hogy Japánban egy kiemelt helyen lévő fényreklámon az "Állítsátok meg Zelenszkijt! Állítsátok meg a háborút!" felirat olvasható. A klip azonban manipulált; a hirdetésen eredetileg emberek, nem pedig ukránellenes üzenetek szerepelnek. A manipulált változattal szinten minden másban tökéletesen megegyező eredeti felvételt 2020-ban, Oroszország inváziója előtt tették közzé a YouTube-on.

"Japán reklámtábla: 'Stop Zelenszkij! Állítsátok meg a háborút!'" – olvasható magyarul egy Facebookon megosztott videó leírása, amit a 2023. július 31-i közzététele óta már több mint 1200 alkalommal tekintettek meg. A videót Bede Zsolt kormánypárti újságíró osztotta meg, aki a nemrég X-re átkeresztel Twitter közösségi oldalra is kiposztolta a felvételt, ahol az több mint 3000 megtekintést ért el.

Ugyanez a videó már angol nyelven is terjedni kezdett, és az AFP angol nyelvű tényellenőrző szolgálata kiderítette, hogy a felvétel manipulált. A videó különösen virális volt az X/Twitteren (itt, itt és itt), de bolgárul,spanyolul és olaszul is terjedni kezdett már.

Image

De a valóságban a videó eredeti változata (archivált link) már közel három éves. Az eredeti változaton nincs semmi olyan, ami az ukrajnai háborúval, vagy Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel kapcsolatos lenne.

Az AFP a Google Lens (archivált link) segítségével végzett fordított képkereséssel sikeresen megtalálta az eredeti videót, aminek "Éjszakai séta Tokió Sibujában" a címe. A videót 2020. október 18-án tették fel a YouTube-ra, több mint egy évvel azelőtt, hogy Oroszország 2022 februárjában megtámadta volna Ukrajnát.

A 2020-as videó körülbelül 21:20-tól kezdődően ugyanazokat az autókat, kerékpárokat, gyalogosokat, táblákat és filmplakátokat mutatja, amelyek az interneten terjedő manipulált változatban is láthatók. Alábbiakban az egyik angol nyelvű változat és az eredeti videó összevetése látható:

Image
Pillanatkép az "X" névre átkeresztelt Twitterről, 2023. augusztus 1-én készült, az AFP által hozzáadott jelölésekkel
Image
Pillanatkép az eredeti videóból a Youtube-ról. 2023. augusztus 1-jén készült képernyőmentés, a jelöléseket az AFP adta a képhez

 

 

Image
Pillanatkép az "X" névre átkeresztelt Twitterről, 2023. augusztus 1-én készült, az AFP által hozzáadott jelölésekkel
Image
Pillanatkép az eredeti videóból a Youtube-ról. 2023. augusztus 1-jén készült képernyőmentés, a jelöléseket az AFP adta a képhez

 

 

Más jelek is utalnak arra, hogy a felvételek a háború előtt készültek: például sok maszkot viselő járókelőt látni, mivel az eredeti videó a koronavírus-járvány közepén készült.

Az egy mozit is magában foglaló épületen filmplakátok is láthatók, amelyek a "Mio szakácskönyve" és a "Regények Istene" című filmeket reklámozzák, ezeket a filmeket 2020-ban mutatták be az IMDb szerint (archiválva itt és itt). Az AFP által az épületről talált, 2020 októberéből származó stockfotókon ugyanezek a reklámok láthatóak (archiválva itt és itt).

Image
Pillanatkép az "X" névre átkeresztelt Twitterről, 2023. augusztus 1-én készült képernyőmentés, az AFP által hozzáadott jelölésekkel

Ráadásul mindkét videó háttérhangja ugyanaz: egy női hang hallható, amely egy egészségügyi szolgáltatások reklámját olvassa fel.

Az AFP-nek a felvétel készítésének a helyszínét is sikerült beazonosítania: a videó Tokió népszerű Sibuja kerületében készült, a Shibuya Toei Plaza közelében található kereszteződésnél (itt archiválva).

Image
Pillanatkép az "X" névre átkeresztelt Twitterről, 2023. augusztus 1-én készült képernyőmentés, az AFP által hozzáadott jelölésekkel
Image
2023. augusztus 1- képernyőmentés a Google Maps Street View-ról. A jelöléseket az AFP adta a képhez

 

 

Napokkal azelőtt, hogy a módosított videó elterjedt volna az interneten, az AFP arról számolt be, hogy Japán szigorította az Oroszország elleni szankcióit, és július 28-án nyilvánosságra hozott egy kibővített listát, amely az elektromos járművek exporttilalmát is tartalmazza.

Az AFP már korábban is cáfolt Zelenszkij-ellenes hamisított videókat, például egy hamisított olasz hirdetőtáblát.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk