A rendőrség és a polgármester hamisnak minősítette az állítást, hogy vendégmunkások támadtak volna egy nőre Hajdúszoboszlón
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2023. augusztus 3., 10:03
- 3 perces olvasmány
- Szerző: Ede ZABORSZKY, AFP Magyarország
Szerzői jog © AFP 2017–2024. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
“Villám hír! Hajdúszoboszlón a ‘vendégmunkás-migránsok’ megtámadtak egy fiatal párt [...] a lányt csoportosan megerőszakolták, a férfit félholtra verték! A hölgy azóta elhunyt, a férfi élet-halál között van" – olvasható egy képernyőmentésen egy 2023. július 27-én közzétett Facebook-bejegyzésben. Az eredeti poszt, amelyről a képernyőkép készült, már nem elérhető.
A bejegyzést közel nyolcezer alkalommal osztották meg. A hozzászólások között sokan arra hívták fel a figyelmet, hogy a hír nem igaz. Több más Facebook-bejegyzés is született ezzel a hamis állítással, például itt.
Több médium is beszámolt róla, hogy feszültségek alakultak ki a térségben a debreceni építkezésekhez szükséges vendégmunkások várható beáramlása miatt. Az RTL Klub riportja szerint egyes hajdúszoboszlóiak attól tartanak, hogy a vendégmunkások jelenléte árt a Debrecentől 21 kilométerre fekvő fürdőváros turizmusának.
A rendőrség és a polgármester szerint hamisak a megtámadott nőről szóló állítások
Ha rákeresünk a Google-ban a "Hajdúszoboszló" szóra, és a "Hírek" opciót választjuk, számos médiabeszámolót találhatunk a városban történt állítólagos bántalmazásról és gyilkosságról szóló hamis állításokról.
"Az terjed, hogy külföldi vendégmunkások támadtak egy párra Hajdúszoboszlón – csak épp nem igaz" – szól a Telex cikkének címe. "Hajdúszoboszlón már az terjed, hogy vendégmunkások támadtak egy párra, a rendőrség cáfol" – olvasható a 24.hu ugyanazon a napon megjelent cikkének a címe.
Mindkét cikk egy a rendőrség sajtóközleményét idézi, amelyben a hatóság cáfolja, hogy ilyen támadás történt volna.
"A rendőrség a közösségi médiából szerzett tudomást arról, hogy Hajdúszoboszlón állítólag vendégmunkások bántalmaztak egy párt a napokban. A hír valótlan! A rendőrök adatgyűjtést végeztek, ami alapján semmilyen bűncselekményre utaló körülmény nem merült fel" – olvasható a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság július 28-án kiadott közleményében.
"Külföldi vendégmunkásokkal összefüggésben a Hajdúszoboszlói Rendőrkapitányságra az elmúlt időszakban nem érkezett bejelentés, rendőri intézkedésre sem került sor" – áll a közleményben. A közlemény arra is figyelmeztet, hogy az ilyen hamis információkat terjesztők jogi következményekkel számolhatnak.
Czeglédi Gyula, Hajdúszoboszló polgármestere is közleményt adott ki a Facebook-oldalán, amelyben hamisnak nevezte az állítást. "Minden valóságot nélkülöz az a hazugságáradat, mely az utóbbi napban országosan szétterjedt a közösségi felületeken. Senkit sem bántalmaztak és nem erőszakoltak meg az itt lévő vendégmunkások. Akik ezt osztják, azok súlyosan vétenek Hajdúszoboszló jó híre ellen" – írta a polgármester egy hosszabb posztban.
Czeglédi bejegyzése szerint a helyi önkormányzat korlátozná az új munkásszállások építését, és keresik a lehetőséget, “hogy jogszerűen hogyan tudjuk korlátozni a meglévő szálláshelyek külföldi vendégmunkásoknak történő bérbeadását”.
Feszültségek Hajdúszoboszlón a vendégmunkások miatt
Debrecen déli gazdasági övezetében épül a kínai CATL óriásvállalat egyik kulcsfontosságú projektje egy akkumulátorgyár, amely az egyik legnagyobb ilyen magyarországi beruházás lesz. A tervek szerint a gyár 2025-re készül el és indítja meg a termelést. A beruházás a kormány állítása szerint 9000 új munkahelyet fog teremteni.
A Telex a Hajdúszoboszlóról szóló cikkében számos olyan online hozzászólást idéz, amelyekben a felhasználók arra panaszkodnak, hogy vendégmunkások érkeznek a környékre, annak ellenére, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és kormánya kommunikációjában a bevándorlás-ellenesség kulcsszerepet játszik.
A Telex kérdésére a rendőrség elmondta, hogy nem érkezett bejelentés arról, hogy 2023-ban Hajdúszoboszló térségében más országból érkező munkavállalók bűncselekményt követtek volna el.
A más országokból érkező vendégmunkások száma az elmúlt évben emelkedni kezdett Magyarországon. Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint 2022-ben összesen 81 ezer külföldi állampolgár dolgozott az országban, ami 14 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. A legtöbben, 26 ezren, Ukrajnából érkeztek.
2023 májusában a magyar parlament elfogadott egy törvényt, amely megkönnyíti az EU-n kívüli munkavállalók számára, hogy akár 3 évig Magyarországon éljenek és dolgozzanak.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk