Ezen a videón nem azt látni, hogy egy román újságíró csak megjátssza, hogy légiriadó van Izraelben

Izrael és a Hamász palesztin csoport közt háború dúl. A palesztin iszlamisták október 7-én indított példátlan támadása és az izraeli válaszcsapások már több ezer életet követeltek. Kontextusából kiragadva terjed egy videó a közösségi médiában, melyen egy román újságírónőt látni, ahogyan a légvédelmi szirénák megszólalása után elővigyázatosságból a földre fekszik Izraelben. Az interneten megosztott hamis posztok szerint az újságíró csak eljátszotta a támadást. De a közösségi médiában terjedő felvétel eleje hiányzik, a teljes videóban tisztán lehet hallani a légvédelmi szirénákat.

Izrael könyörtelenül ostromolja a Gázai övezetet, és szárazföldi hadjáratot indított válaszul a Hamász fegyveresei által október 7-én végrehajtott, példátlan mértékű, határokon átnyúló támadásra, akik kiterjedt rakétatámadások mellett több mint 1400 embert öltek meg, és körülbelül 240 embert ejtettek túszul az izraeli hatóságok szerint. A Hamász által irányított Gázai övezet egészségügyi minisztériumának adatai szerint november 2-ig 9 061 ember halt meg a területen az Izrael elleni háború kitörése óta - köztük 3760 gyerek.

Ebben az összefüggésben kezdett el terjedni az a videó, amin azt látni, hogy egy román újságíró Izraelben egy autó mellett, a földön fekszik nagyjából húsz másodpercig, miközben arról számol be, hogy egy feltehetően éppen egy rakétatámadás van folyamatban. A tudósítás közben, a háttérben egy biciklistát látni egy rövid ideig, ahogyan elhajt az újságíró mellett, miközben az még mindig a földön fekszik.

"A Digi24 román csatorna izraeli tudósítója egy drámai helyzetben szeretett volna bejelentkezni, de a körülötte lévő járókelők nem igazán segítették a 'jelenetet'. Egy autó mellett a földön fekve úgy tett mintha Hamász bombázás történne, de a felvétel szerint körülette ebből senki nem érzékelt semmit. Kerékpárosok és gyalogosok haladnak el mellette vagy nyugodtan sétálnak a háttérben" – ezzel a kommentárral osztotta meg a rövid klipet az Orosz Hírek oldal, ami rendszeresen terjeszt hamis és megtévesztő állításokat (lásd ezt, ezt és ezt a tényellenőrzést).

Image
A félrevezető állítás az Orosz Hírek Telegram-oldalán. A képernyőmentés 2023. november 2-án készült.

Az oldal cikkét már több mint 110 ember osztotta meg a Facebookon 2023. október 23-i megjelenése óta. Az Orosz Hírek Telegram-oldalán pedig 14 ezer megtekintés fölött jár a hamis kontextusban megosztott videó.

Hasonló módon a Mandiner is azzal a körítéssel osztotta meg a megvágott videót, hogy az újságíró "fekve próbált meg tudósítani a háborús helyzetről, hogy kis drámát vigyen a felvételbe".

A videó hasonló megtévesztő kontextusban más nyelveken is terjedni kezdett már, köztük románul, franciául, angolul, spanyolul és szlovákul.

De ezek a posztok egytől-egyig félrevezetőek: a videó meg van vágva, az eredeti felvételen, amit a román Digi24 csatorna sugárzott, látni és hallani, ahogyan az újságíró a légvédelmi szirénák megszólalása után, elővigyázatosságból vonul fedezékbe.

A teljes felvételen a légiriadó és a bombázás is hallható

Az élő adást a Gázai övezettől északra fekvő izraeli Askelónban vették fel, nem sokkal 11 óra után, amint az a Digi24 hírcsatorna október 22-én, vasárnap készült közvetítésében látható (archivált link itt). Egy részletet aztán 12 óra körül újra sugároztak a videóból (archivált link itt).

A szegmensben Cristina Cileacu szerepel, akit a Digi 24 (más kollegáival együtt) kifejezetten azért küldött Izraelbe, hogy tudósítson a háborúról.

Néhány perccel Cileacu szegmensének kezdete után egy légiriadó szirénáit lehet hallani (5:13-tól). Az újságíró ekkor azt mondja, hogy a szirénák "ismét megszólalnak", majd felszólítja a kollégáját, hogy hozzá hasonlóan vonuljon fedezékbe a legközelebbi autó mögé.

Miután a földre lefeküdt, és miközben a szirénák tovább szóltak, Cristina Cileacu így folytatta: "Azt ajánlják, hogy maradjatok fekve, ha éppen nincs hova futni, és most ez a helyzet, szóval most is ezt tesszük. Hallani lehet a bombázást [ami a videón 5:33-nál tisztán hallható - a szerk. megyjezése], a riasztás még mindig szól, ez az egyetlen dolog, amit tehetünk, le kell feküdni és megvárni, amíg a bombázás abbamarad.".

Ezután a riporter így folytatja: "Most elég közel vannak hozzánk... És úgy tűnik, abbahagyták. Bizonyára ott van az izraeli gyalogság is, amelyik elfogja ezeket a bombákat. Egy darabig még így maradunk, mert sosem lehet pontosan tudni, mikor hagyják abba a bombázást... és ennyi, csend van, próbáljunk meg felkelni" – mondja. Ekkor kezd felállni.

Nem világos, hogy az újságíró miért említi a "gyalogságot" [a hadsereg gyalogosan harcoló részét - a szerk. megjegyzése], mint rakéták elfogását végző egységet. Izrael legismertebb légvédelmi rendszere a Vaskupola.

5:35-nál egy feketébe öltözött férfi is látható a háttérben, aki egy pad mögé húzódik.

Image
Pillanatkép a Digi24 weboldaláról, 2023. október 24-én készült képernyőmentés.
Image
Pillanatkép a Digi24 weboldaláról, 2023. október 24-én készült képernyőmentés.

 

 

Ezután a férfi a háttérben egy másik férfival beszélget, aki állva marad.

Image
Pillanatkép a Digi24 weboldaláról, 2023. október 24-én készült képernyőmentés.

A fekete ruhás férfi végül feláll (5:52-nél) és elsétál, mielőtt egy kerékpáros elhalad a még mindig fekvő Cristina Cileacu mögött. Pontosan ebben a pillanatban, amikor a sziréna éppen elhallgatott, kezdődik a közösségi oldalakon terjedő csonka felvétel.

Image
Pillanatkép a Digi24 weboldaláról, 2023. október 24-én készült képernyőmentés.

A félrevezető felvételeket Romániában Victor Ponta volt román miniszterelnök, Marcel Ciolacu hivatalban lévő miniszterelnök jelenig tanácsadója is megosztotta, aki egy Facebook-bejegyzésben támadta az újságírót.

Válaszul Cristina Cileacu egy LinkedIn-üzenetben tett szemrehányást neki, amiért "álhíreket terjesztett a munkájáról", és "különösen azért, mert kineveti az izraeli háborút".

A Digi24 csatorna szerkesztőségi cikket (archivált link itt) közölt az esetről, amelyben kifejtették: "Izraelben van egy protokoll, miszerint minden légiriadó szirénát tényként kell kezelni, és attól függően, hogy hol vagy, bizonyos másodperceken belül cselekedned kell. Ha a szabadban vagy, akkor le kell feküdnöd a földre. Ezt tették a kollégáink is, amikor egy ilyen sziréna meglepte őket. Ezt tették ott a világ összes televíziós csatornájának újságírói, ezt tették a hivatalos delegációk tagjai".

A Libertatea nevű román újságban megjelent cikkben négy újságíró, akik a fegyveres konfliktus sújtotta területekről szóló hírekre szakosodtak, szintén úgy nyilatkoztak, hogy Cileacu professzionális módon kezelte a történetet.

"Az a lényeg, hogy ne álljanak – ezt a szabályt itt mindenki tiszteletben tartja, és az újságíróknak is tiszteletben kell tartaniuk" – mondta Laurenţiu Rădulescu az Antena 3 CNN munkatársa.

Október 17-én Tel-Avivban, miután hasonló módon meghallották a szirénákat, Olaf Scholz német kancellár és munkatársai sietve leszálltak a repülőgépükről, és a riasztás idejére szintén a földön feküdtek, amint az a helyszínen készült felvételeken is látható (archivált link itt).

Cristina Cileacu nem az első újságíró, akit azzal vádolnak, hogy manipulálta az Izrael és a Hamász közötti konfliktusról készült felvételeket. Nem sokkal azután, hogy 2023. október 9-én terjedni kezdett a CNN riportja, amelyben izraeli újságírók élő adásban a földön fekve keresnek menedéket a rakétatűz elől, egy manipulált hangfelvételt tartalmazó változat is felkerült az internetre, olyan kommentek kíséretében, amelyek szerint az újságírók valójában eljátszották a felvételt – ez nem volt igaz, ahogy azt az AFP bebizonyította.

A Committee to Protect Journalists nevű újságíró szervezet szerint a Hamász és Izrael közötti háború kitörése óta legalább 21 újságírót öltek meg, többnyire a Gázai övezet elleni izraeli támadások során.

Többezer halott október 7-e óta

2023. október 7-én, a zsidó szukkót ünnep végén Hamász harcosok százai járműveken, légi és tengeri úton átlépték az izraeli határt, és válogatás nélkül gyilkolni kezdték a civileket az utcán, az otthonaikban és egy szabadtéri zenei fesztiválon is. A támadás során a Hamász fegyveresei körülbelül 240 túszt ejtettek, akik közül időközben öten visszanyerték a szabadságukat.

Izrael válaszul háborút hirdetett a Hamász elpusztítására, és könyörtelenül bombázni kezdte a Gázai övezetet. Az a leghalálosabb bombázás a régióban azóta hogy Izrael 2005-ben egyoldalúan kivonult Gázából. Több tízezer izraeli katonát telepítettek a gázai és a Libanonnal közös északi határra, és október végén a légitámadások mellett Izrael a szárazföldön is megkezdte az övezet elleni támadást.

Az ENSZ aggodalmát fejezte ki a terület kiterjedt ostroma miatt.

Egy gázai tisztviselő szerint 2023. november 1-én mintegy 50 orvosi és élelmiszersegélyt szállító teherautó érkezett a Gázai övezetbe, ami az eddigi egyik legjelentősebb segélyszállítmány az övezetbe. A gázai helyzet azonban továbbra is kétségbeejtő: a segélyszervezetek szerint a 2,4 millió lakos számára rendelkezésre álló élelmiszer, üzemanyag és gyógyszer egyaránt fogytán van.

A humanitárius segélykonvojok október 21-től kezdve tudnak korlátozott bejutni a Gázai övezetbe az Egyiptommal határos rafahi átkelőhelyen keresztül, amely az egyetlen olyan bejárat a területre, amelyet nem Izrael ellenőriz. A 2,4 millió lakosú, szűkös és elszegényedett földsáv 2007 óta szárazföldi, légi és tengeri blokád alatt áll.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk