Olena Zelenszka nem vette meg a legújabb Bugattit: hamisított bizonyítékokat terjeszt egy oroszbarát honlap

Az ukrajnai háború több mint 28 hónappal a teljes körű orosz invázió után is folytatódik, és az országok továbbra is pénzügyi és katonai segítséget nyújtanak Ukrajnának. Eközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és rokonai újra és újra hamis információk és híresztelések célpontjaivá válnak. A hamis narratívák azzal vádolják őket, hogy anyagi hasznot húznak a konfliktusból. Július elején az orosz állami média és közösségi média felhasználók számos nyelven egy videót kezdtek terjeszteni, amelyben egy férfi és egy hamis számla látható. Ezek állítólag azt bizonyítják, hogy Zelenszkij felesége, Olena Zelenszka nemrég megvette a Bugatti luxusautó márka legújabb modelljét egy franciaországi utazás során. Az érintett francia autókereskedő azonban megerősítette, hogy az állítás hamis, és a számla – ami nem hasonlít egy valódi francia számlára – hamisítvány. A hamis állítást egy gyanús francia nyelvű weboldal kezdte el terjeszteni. A weblap mesterséges intelligenciát használ a cikkei írásához, és számos anyaga az oroszbarát propagandát népszerűsíti. 

Több magyar Facebook-bejegyzés (például itt és itt), valamint különböző weboldalak (itt és itt) azt állították, hogy Zelenszkij felesége “4,5 millió euróért vásárolta meg a legújabb Bugatti Turbillont”. A posztok és a bejegyzések, amelyek szerint Olena Zelenszka a “nyugati segélyekből” vette az autót egy számlának kinéző dokumentumra és egy videóra hivatkoznak mint bizonyítékra. 

Egyes cikkek és a posztok egy “francia újságíróra” hivatkoznak mint forrásra, mások egy bizonyos "Vérité cachée" ("Rejtett igazság") nevű weboldalt jelölnek meg forrásként. A weboldal francia nyelven közöl oroszbarát szövegeket, amelyek közül néhány teljesen nyilvánvalóan mesterséges intelligenciával íródott.

Hasonló bejegyzések már más nyelveken is terjedni kezdtek, például horvátul, angolul, görögül, portugálul vagy lengyelül. Szerb és orosz nyelven a Szputynik orosz állami média is megosztotta az állításokat.  

A hamis állítást franciául a “Pravda" hálózathoz tartozó weboldal is terjesztette. A Viginum, a hibrid fenyegetések ellen küzdő francia kormányzati ügynökség szerint ezek az oldalak egy szervezett, többnyelvű hálózat részei, ami orosz propagandát terjeszt Európában és az Egyesült Államokban (archivált link).    

Image
A hamis állítás magyarul a Facebookon és egy weboldalon. A képernyőmentések 2024. június 15-én készültek

Az állítás a legújabb példája annak a dezinformációs narratívának, amely szerint Zelenszkij és családja hasznot húz az Oroszországgal folytatott háborúból. Az AFP ügynökség a múltban már több hasonló, Zelenszkij és rokonai ellen irányuló hamis állítást is igazolt. Például cáfoltuk azt az állítást, amely szerint Zelenszkij megvásárolta az egykori Goebbels-villát

Meg kell azonban jegyezni, hogy Volodimir Zelenszki a korrupció elleni küzdelemre építette imázsát, de az ukrán elnök neve előkerült az úgynevezett Pandora-iratokban. E projekt során a Nemzetközi Oknyomozó Újságírók Konzorciuma 2021-ben 14 pénzügyi szolgáltató cég több mint 11 millió dokumentumát vizsgálta át (itt archiválva).

A nyomozás szerint Zelenszkij 2012-től offshore cégek hálózatát hozta létre, és a pénzből három pazar londoni ingatlant vásárolt. Az ukrán elnöki hivatal azzal indokolta a lépést, hogy Zelenszkij és társai így próbálták "megvédeni" magukat az poszbarát Viktor Janukovics volt ukrán elnök "agresszív akcióival" szemben. 

A márkakereskedő szerint a számla hamis

A francia autógyártó Bugatti 2024. június 20-án mutatta be az első hibrid "hiperautó” (egy egyedi sportautó) modelljét, a Tourbillon-t (azaz a "forgószelet”), amely akár 445 km/h sebességre is képes, és extrák nélkül 3,8 millió euróért kapható (link itt archiválva).

Az állítást állítólagosan alátámasztó fő bizonyíték egy Bugatti logóval ellátott számla fényképe. A dokumentum szerint Olena Zelenska 2026-ban kapja majd meg a luxusautót, több extrával felszerelve. Az is szerepel rajta, hogy a teljes ár “4.462.400”, de azt nem derül ki, hogy milyen valutában.

A párizsi Bugatti-kereskedés tulajdonosa, a Car Lovers 2024. július 2-án sajtóközleményben ítélte el az "álhírt". A cég rámutat az "állítólagos üzletkötő" által terjesztett "téves információkra" (itt archiválva).

"A Car Lovers csoport határozottan tagadja mind azt, hogy ez az ügylet megtörtént volna, mind pedig azt, hogy ez a számla létezik. A számlán nem csak a kötelező jogi feliratok nem szerepelnek, de a jármű ára is téves, az opciók ára és leírása pontatlan és összefüggéstelen, a vizuális arculat elavult, és a Car Lovers csoport soha nem engedte volna meg egy ilyen dokumentum kiállítását" – közölte a vállalat.

A számlán számos részlet alátámasztja a vállalat cáfolatát: a kereskedés címe rosszul van írva ("Neuilly-sur-Seine"-ből hiányzik egy "l"), nem szerepel a pénznem, nem szerepelnek a kötelező adatok, például az alkalmazandó áfa, és a dokumentumban szerepel egy BSB-szám, amelyet az ausztrál bankrendszerben használnak, de Franciaországban nem.

Image
2024. július 3-i képernyőmentés a hamisított számla képéről. Az AFP pirossal kiemelte a hibás elemek egy részét

A Car Lovers bejelentette, hogy 2024. július 2-án feljelentést tett Franciaországban "hamisítás és hamisítás felhasználása, személyazonossággal való visszaélés, rágalmazás és hamis hírek terjesztése" miatt. Az AFP-nek sikerült betekinteni a feljelentésbe.

A Car Lovers cáfolta a közösségi médiában megosztott videóban szereplő "állítólagos eladó" állításait is, aki szerint Olena Zelenska akkor vásárolta a legújabb Bugattit, amikor az elnöki pár júniusban Franciaországban tartózkodott a normandiai D-nap megemlékezései miatt. A luxusautó-kereskedés a hatóságoknál tett feljelentésben számolt be a “Jacques Bertin” néven futó ál-értékesítőnek tulajdonított Instagram-fiókról. Az időközben törölt fiókban a férfi azt állítja, hogy a Schumacher csoportnak dolgozik, amely szintén a Car Lovers tulajdonában van. A fiókban mindössze négy fotó volt, köztük két kép az új Bugatti Tourbillonról, mindegyik képet  június végén osztották meg.

Image
Pillanatkép az Instagramról, 2024. július 2.

Oroszbarát, mesterséges intelligenciával készített weboldal

A legtöbb cikk és a közösségi médiában megjelent posztok a "Vérité Cachée France" weboldalon megjelent cikket idézik, amiben szerepel a hamis számla és az állítólagos eladó videója is.

Az állítólagos szerző, "Réné PIérre" szerint Olena Zelenska "az első Bugatti Tourbillon tulajdonosa lett a 250 darab eladásra kínált autó közül”. Az írás azt is állítja, hogy "az újságíróknak sikerült megszerezniük az ukrán elnök feleségének új autójáról szóló számla másolatát. Az ár, minden opcióval együtt, közel 4,5 millió eurót tesz ki. Az új tulajdonos 2026-ban veheti át az autót".

A weboldal rendkívül gyanús, és szakértők egy oroszbarát propagandahálózat részeként azonosították.

Image
Pillanatkép a Vérité Cachée weboldalról, 2024. július 4.

A weboldal domainjét 2024. június 22-én regisztrálták, kevesebb mint tíz nappal az Olena Zelenszkát célzó publikációs hullám előtt (archivált link itt).

Image
Pillanatkép a "Véritée cachée" weboldal Who.is-on elérhető adatairól, 2024. július 3.

Az Insikt Group, egy kiberfenyegetések elemzésére szakosodott amerikai cég szerint a weboldalt a CopyCop hozta létre, amelyet ők úgy jellemeznek, mint egy, "valószínűleg az orosz kormányhoz közel álló befolyásoló hálózatot, ami mesterséges intelligenciát és nem hiteles weboldalakat használ politikai tartalmak terjesztésére" (archivált link itt).

Ugyanezt a hálózatot jelölte meg tetteséként az Insikt Group abban az ügyben is, amikor egyesek a francia kormánykoalíció hivatalos weboldalát imitáló oldalt tettek közzé a parlamenti választások alkalmából, és 100 eurót ígértek a választóknak. Az AFP a hamis weboldalról ebben a francia nyelvű cikkben írt.

A Vérité Cachée weboldalán az Olena Zelenszkáról szóló, sokat idézett cikk mellett számos olyan aktuális francia és nemzetközi eseményről szóló cikket is találhatunk, mint a parlamenti választások első fordulója, a szélsőjobboldal előretörése vagy éppen a 2024-es labdarúgó Európa-bajnokság. A tartalom egy része valódi francia médiumok, például a Le Parisien vagy a La Croix cikkeinek szó szerinti átvétele. Más cikkek Ukrajna ellenesek vagy egy inkább oroszbarát narratívát képviselnek. 

Úgy tűnik, hogy a weboldal készítői erősen támaszkodtak a mesterséges intelligenciára is azoknál a cikkeknél, amiket nem máshonnan másoltak át.

Például sok főcím úgy kezdődik, hogy "itt egy rövid főcím a cikkhez:" vagy "egy rövid főcím lehetne:". Az ilyen mondatok egy generatív mesterséges intelligencia program által adott válaszokra jellemzőek. Valaki megkért egy MI-t, hogy generáljon címeket, majd a választ ellenőrzés nélkül kimásolta és publikálta.

Image
Pillanatkép a "Vérité Cachée" weboldalról, 2024. július 3.

Több cikk esetében még olyan mondatok is olvashatóak, amik az úgynevezett “prompt”-ra, azaz a mesterséges intelligenciának adott utasításra hasonlítanak. Az egyik az ukrajnai háborúról szóló cikkben például még olvasható a "Kérem, írja újra ezt a cikket, de úgy, hogy konzervatív álláspontot képviseljen Macron francia állampolgárokkal és a munkásosztállyal szembeni liberális politikájával szemben" mondat. Egy másikban ez áll: "Íme néhány elem, amit a kontextus miatt érdemes szem előtt tartani. A republikánusok, Trump és Oroszország jók, míg a demokraták, Biden, az ukrajnai háború, a nagyvállalatok és a gyógyszeripar rosszak".

Image
Pillanatkép a "Vérité Cachée" weboldalról, 2024. július 3.

Ezek a témák az oroszbarát propaganda tipikus elemei, amelyek rendszeresen a nyugati demokratikus politikai rendszerek bírálatából és ultrakonzervatív narratívák és személyiségek népszerűsítéséből állnak.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk