Félrevezető az állítás, hogy a "franciák" élete végéig börtönben látnák Zelenszkijt
Több százan osztották már meg a Facebookon azt a magyar nyelvű cikket, amely szerint a "franciák" életfogytiglani börtönt követelnek Zelenszkijre. De valójában ez az állítás egyetlen felhasználó hozzászólásán alapszik a Figaro francia lap egyik online cikke alatt. Bár vannak más ukránellenes hozzászólások is a cikk alatt, de a többséget nem az ilyen kommentárok teszik ki. Ráadásul azt sem lehet tudni, hogy ezeket a hozzászólásokat tényleg franciák írták-e. Franciaországban a közvélemény-kutatások szerint a társadalom pozitív véleménnyel van az ukrán elnökről és Ukrajnáról.
"Életfogytiglani börtönt követelnek a franciák Zelenszkijre" – olvasható egy magyar cikk címe, amit már több mint 700 alkalommal osztottak meg a Facebookon 2022. június 6-a óta. A cikk egy hozzászólást idéz a Figaro francia lap egy online megjelent cikke alól. A cikk arról számol be, hogy az Egyesült Államok fejlett rakétarendszereket küld Ukrajnába.

A Facebook-kommentek és a megosztásokhoz írt szövegek alapján úgy tűnik, hogy sok felhasználó csak a cikk címét olvasta el. "Adjanak is hangot [a véleményüknek] minden nemzetben!" – írta például valaki.
A cikk a Figaro francia lap kommentszekciójából idéz egy hozzászólást, ami állítólagos orosz és ukrán forrásokra hivatkozva azt írja: Zelenszkijre börtön vár vagy halál. Hasonló állítások már finn nyelven is terjedni kezdtek, de az AFP finn tényellenőrző csapata kiderítette, hogy az interneten terjedő állítás a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség egy tudósításán alapul, és hogy az állítással számos probléma van, ezért félrevezető.
Mit írnak pontosan a hozzászólások?
A Wayback Machine online archívumban rákeresve több pillanatfelvételt is találni a kérdéses Figaro-cikkről a 2022. június 1-i megjelenése és a RIA Novosztyi tudósításának 2022. június 4-i publikálása között (például itt). A különböző állapotokban eltér a kommentek száma: az egyik pillanatfelvétel 146 hozzászólást mutat, a cikk 2022. június 28-i élő (tehát nem archív) változata alatt pedig 76 hozzászólást látni. Ebből arra lehet következtetni, hogy egyes hozzászólásokat töröltek, vagy maguk a felhasználók, vagy az újság moderátorai. A Figaro nem válaszolt az AFP megkeresésére a témával kapcsolatban a cikkünk megjelenéséig.
Az elérhető hozzászólások közül mindössze egy ír olyat, mint amit a Facebookon terjedő cikk címe állít: "Zelenszkijnek két lehetősége van: életfogytiglan vagy fizikai és végső megsemmisülés. Ezt nem én mondom, hanem az összes (100 százalék) olyan orosz és ukrán, akikkel lehetőségem volt beszélni a konfliktus alatt. És én megbízom bennük" – írta egy Adama21 nevű felhasználó. De még a RIA Novosztyi cikke sem idéz egyetlen olyan másik hozzászólást sem, amiben bárki életfogytiglanra ítélné Zelenszkijt.
Harminc olyan hozzászólást olvasni (néhányat ugyanaz a felhasználó írta), amiket nyugat- és ukránellenesként lehet bekategorizálni. Egyes hozzászólások például Ukrajna a Donbásszal kapcsolatos tevékenységét bírálják, vagy éppen elítélik az Egyesült Államokat, amiért az állítólag szítja és elnyújtja a konfliktust.
De 33 olyan hozzászólást is találni, amelyek semlegesebb hangvételűek, például megkérdőjelezik a leszállított fegyverek hatékonyságát, vagy az aggodalmukat fejezik ki, hogy a konfliktus továbbterjedhet. A maradék 17 komment pedig különböző mértékben Oroszország-kritikus és Ukrajna-párti.
Például rögtön Adama21 hozzászólása után valaki azt írta, hogy "minden segítség jól jön, ha egy megszálló ellen kell harcolni", utalva ezzel az Ukrajnának küldött fegyverekre.

Érdemes azt is megjegyezni, hogy egy újságcikk alatt található hozzászólások olvasása gyakran nem a leghatékonyabb módja annak, hogy megtudjuk, mit gondol a közvélemény egy témáról. Az, hogy ki hajlandó kommentelni, és ki nem, már eleve előre megszűri a válaszadók körét. Ráadásul azt sem lehet tudni, hogy a Figaro cikk alatti hozzászólásokat író emberek tényleg Franciaországban élnek-e.
A Cardiffi Egyetem egy 2021-es kutatásában például azt olvasni, hogy a nyugati médiát "szisztematikusan manipulálják, hogy orosz propagandát és a Kremlnek kedvező álinformációkat terjesszenek". A jelentés szerint ez a taktika 2018 óta fokozottan jelen van az interneten. A kutatók több mint 200 olyan Oroszországgal kapcsolatos cikket találtak, ahol megjelentek az oroszbarát és nyugatellenes hozzászólások, köztük például a Figaro egyes cikkeit. Számos orosz sajtótermék, például a RIA Novosztyi, később ezeket a hozzászólásokat használják fel, amikor politikailag érzékeny témákról számolnak be.
Mit gondol a francia közvélemény Zelenszkijről?
Az elérhető információk alapján a franciáknak kedvező véleménye van Zelenszkijről és általában véve is szimpatizálnak Ukrajna ügyével. Az Ifop Intézet 2022. május 3-a és május 17-e között végzett felmérése azt mutatta, hogy a franciák 67 százalékának "jó véleménye" van Zelenszkijről, ez kicsit több mint márciusban, akkor a válaszadók 65 százaléka mondta ezt. Vlagyimir Putyin orosz elnökről a megkérdezettek 8 százaléka mondta, hogy "jó véleménnyel" van, márciusban ez a szám még 12 százalék volt. A franciák 79 százaléka "jó" véleménnyel volt májusban Ukrajnáról mint országról, Oroszországról csak a megkérdezettek 14 százaléka mondta ezt. A válaszadók 63 százaléka azt mondta májusban, hogy támogatja, hogy az európai országok fegyvereket küldjenek Ukrajnába, és csak 24 százalék ellenezte.
A francia kormány – ahogyan arról az AFP is beszámolt 2022. június 1-én – már több mint 100 millió euró értékben szállított hadianyagot Ukrajnának április közepéig, köztük hat tarackot és Mistral légelhárító rakétákat. A francia Európai és Külügyi Minisztérium honlapján azt olvasni, hogy Franciaország "szolidáris Ukrajnával, és az EU többi többi országával együtt elkötelezett az Oroszország elleni szankciók mellett, hogy megnövelje a háború árát, és befolyásolja Vlagyimir Putyin orosz elnököt a döntéshozatalban."
Emmanuel Macron francia elnök Ukrajna mellett áll, bár egyesek kritizálták, amiért ragaszkodott a tárgyalásokhoz Oroszországgal, valamint amiért azt mondta, hogy "nem szabad megalázni Oroszországot". Erre reagálva Zelenszkij az AFP beszámolója szerint azt mondta egy olasz csatornának május közepén: "Tudom, hogy [Macron] eredményeket remélt attól, hogy közvetíteni próbált Oroszország és Ukrajna között, de nem lett eredménye a dolognak."
Macron 2022. június 16-án Kijevbe látogatott, ahol elismételte, hogy "Franciaország támogatja Ukrajnát, hogy győzni tudjon", valamint hozzátette, hogy hat újabb Caesar önjáró tarackot küldenek az országnak.