
A Trump-merénylet körüli dezinformáció kirajzolja a törésvonalakat az amerikai politikában
- Megjelent: 2024. július 17., 11:27
- 4 perces olvasmány
- Szerző: Erin FLANAGAN, Anuj CHOPRA
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
A 78 éves Trumpot véres arccal vitték le a színpadról, miután 2024. július 13-án a pennsylvaniai Butlerben tartott politikai nagygyűlésen lövöldözésre került sor: egy néző meghalt, két másik pedig súlyosan megsebesült (itt és itt archiválva). A titkosszolgálat emberei lelőtték a merénylőt.
A megalapozatlan állítások, amelyek szerint a lövöldözés "megrendezett" volt, a vér pedig "művér", valamint a Trump biztonsági embereiről készült hamisított fotó, amelyen pillanatokkal az incidens után mosolyognak, csak néhány példa a közösségi médiát elárasztó dezinformációra.


A meghökkentő támadás csak olaj volt a tűzre és tovább szította a politikai feszültséget és a dezinformáció terjedését a már amúgy is megosztott amerikai nemzetben az elnökválasztás előtt, figyelmeztetnek az elemzők. A szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy mindkét politikai oldalról burjánzanak a spekulációk és az összeesküvés-elméletek.
"Egy ilyen esemény egy ilyen pillanatban, mint ez, tovább szítja az összeesküvés-elméleteket" – mondta el az AFP-nek Julien Giry, a franciaországi Tours-i Egyetem munkatársa (archivált link).
"Minél több képed van valamiről, annál több lehetőséged van egy alternatív diskurzus kialakítására" – mondta Giry, hozzátéve, hogy a politikai paletta szereplői megpróbálnak majd tőkét kovácsolni abból, hogy "a másik táborra hárítsák a felelősséget".
"Senki sem immunis az összeesküvés-elméletekre”
Azok az állítások, amelyek szerint a merényletkísérletet házon belülről követték el vagy, hogy hamis zászlós hadműveletről van szó, gyorsan elárasztották az internetet. A közösségi média felhasználók egy része Trumpot, más része pedig demokrata ellenfelét (itt archiválva), Joe Biden elnököt nevezte meg a támadás felelőseként (itt archiválva).
Egyes a baloldalról azt állították, hogy a lövöldözést Trump rendezte meg, hogy politikai szimpátiát váltson ki. Míg a volt elnök jobboldali támogatói azt állították, hogy az amerikai titkosszolgálat őt védő emberei a Biden-irányította Fehér Ház utasítására engedték, hogy megtörténhessen a támadás.
Közösségi média felhasználók széles körben osztottak meg fotókat két férfiről, akiket tévesen a feltételezett lövöldözőként azonosítottak. Mindezt azelőtt, hogy a hatóságok nyilvánosságra hozták volna az állítólagos támadó nevét.


Dmitri Mehlhorn neves demokrata stratéga – a milliárdos Reid Hoffman tanácsadója – elnézést kellett kérjen, miután azt sugallta, hogy a merényletet megrendezték (itt archiválva).
"Senki sem immunis az összeesküvés-elméletekre" - mondta az AFP-nek Anthony Mansuy, az amerikai összeesküvés-elméletek szakértője (archivált link).
"A közösségi médiához való könnyű hozzáférés felbátoríthatja az embereket, hogy azt higgyék, mindannyian a kollektív nyomozás résztvevői" – tette hozzá Mansuy.
"Teljes mértékben hamis”
A közösségi média jobboldali felhasználói megosztották azt a videót, amelyen Trump biztonsági emberei a színpad mellől küldenek el személyeket annak a megalapozatlan állításnak a bizonyítékaként, hogy a merényletkísérlet "belső munka" volt.
Egy digitálisan módosított képen azt látni, ahogyan Trump biztonsági emberei vigyorognak, miközben sietve lekísérik a volt elnököt a színpadról. Ám fordított képkereséssel megtalálható az eredeti fotó (archivált link), amelyen az őrök nem mosolyognak.
Az amerikai elnököket védő állami szervezet, a Secret Service július 14-én vasárnap tagadta és "teljes mértékben hamisnak" minősítette azokat az állításokat, amelyek szerint a szolgálat elutasította volna a szigorúbb biztonsági intézkedésekre vonatkozó kérést a nagygyűlés előtt.
"Egy olyan helyzetben, mint ez a merényletkísérlet, a közösségi média megafont ad az emberek kezébe azért, hogy bármilyen szerkesztetlen vagy előszűrés nélküli érzést vagy szélsőséges elméletet kiadjanak magukból. És a hozzájuk hasonlóan gondolkodók lelkesen fogyasztják is ezeket a posztokat" – mondta az AFP-nek Roy Gutterman, a Syracuse Egyetem professzora (archivált link).
"Ez táplálja majd minden bizonnyal napjaink megosztó politikai retorikáját. Egyúttal valószínűleg ennek a retorikának az eredménye ez a fajta internetes kommunikáció" – tette hozzá Gutterman.
Giry szerint a merényletkísérlet erőt ad Trump támogatóinak, "hitelt adva annak, hogy ez az ember veszélyben van". A Trump-támogatók egy része emellett úgy véli, hogy az úgynevezett mélyállam (deep state) áll az incidens mögött.
A "mélyállam" létezése népszerű hiedelem az amerikai szélsőjobboldali összeesküvési körökben, különösen a QAnon mozgalomban (itt archiválva): eszerint létezik egy párhuzamos, titkos állam, amely elit csoportok érdekei mentén mozgatja a szálakat a világban.
Elemzők szerint tovább gyorsítja a dezinformáció terjedését, hogy számos technológiai platform nemrégiben visszavett a tartalmak moderálásából, amelyre a megosztott Egyesült Államokban sokan a konzervatív vélemények cenzúra-eszközeként tekintenek.
A hatalmas posztáradatban "a dezinformáció gyorsabban terjedhet, mint valaha" – mondta Nora Benavidez, a Free Press megfigyelő szervezet vezető tanácsadója (archivált link) az AFP-nek.
"Ezek az elemek tökéletes környezetet teremtenek ahhoz, hogy hazugságok, félrecímkézett tartalmak, félrevezető szalagcímek kerüljenek be a hírfolyamunkba. Ilyenkor lassítsunk le, lélegezzünk mélyeket, ellenőrizzük le a tartalom valódiságát, mielőtt megosztanánk" – mondta Benavidez.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk