![](/sites/default/files/medias/factchecking/g2/2025-02/c3402891d794a31ecefaf4cc3fb63bb7.jpeg)
Hamisítvány a híradás, amely szerint az USAID fizette az amerikai sztárokat, hogy Ukrajnába látogassanak
- Megjelent: 2025. február 12., 15:46
- 9 perces olvasmány
- Szerző: Bill MCCARTHY, AFP Egyesült Államok
- Fordítás és adaptáció: AFP Hungary , Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
“Kiderült a hollywoodi sztárok Ukrajna iránti »szerelmének« oka: dollármilliókat kaptak érte a USAID-en keresztül” – olvasható annak a blogbejegyzésnek a címe, amit már több mint 300 ember osztott meg a Facebookon 2025. február 6-a óta. A posztban egy videóból kivágott képkockákat látni, amelyeken hírességek, összegek valamint az “E News” logó szerepelnek.
Ugyanezek a képek ugyanezzel az állítással egyes Facebook-bejegyzésekben is feltűntek.
A magyar bejegyzésekben szereplő képek egy olyan videóból származnak, amely többek között angolul kezdett el terjedni a közösségi médiában. A 36 másodperces videó, mely látszólag az E! News az amerikai szórakoztatóiparral, sztárokkal foglalkozó hírportál egy riportjából származik, azt állítja, hogy olyan hollywoodi sztárok, mint Angelina Jolie, Orlando Bloom, Sean Penn, Ben Stiller és Jean-Claude Van Damme dollármilliókat kaptak az USAID amerikai humanitárius ügynökségtől, hogy Ukrajnába látogassanak. A látogatások állítólagos célja az volt, hogy növeljék Zelenszkij elnök népszerűségét, így könnyebbé téve az Ukrajnának szánt finanszírozási programok koordinálását a konfliktus idején.
A hamis állítás a videóval vagy az abból vett képekkel már holland, lengyel, szlovák, cseh, francia , bolgár és görög nyelven is terjedni kezdett a közösségi médiában.
A felvétel részleteiből azonban kiderül, hogy az nem az E! News-tól származik, és a benne említett sztárok közül Stiller és Penn tagadta, hogy az USAID fizetett volna nekik azért, hogy Ukrajnába látogassanak. Arra sincs bizonyíték, hogy a többi említett sztárt az ügynökség fizette volna a háború sújtotta ország meglátogatásáért.
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/g2/2025-02/c1aaa17211c0552dd7e2f272f82e4d9c.jpeg?itok=AkZMpyc9)
A videón az az állítás hangzik el, hogy az USAID 20 millió dollárt fizetett Angelina Jolie-nak, 5 millió dollárt Sean Penn-nek, 8 millió dollárt Orlando Bloomnak, 4 millió dollárt Ben Stiller-nek és 1,5 millió dollárt Jean-Claude Van Damme-nak, utóbbi a nevét a videóban rosszul is írják.
Az ezt megosztó posztok több milliós aktivitást értek el az X-en és más platformokon angol nyelven. A hamis videó azt követően kezdett el terjedni, hogy Elon Musk bejelentette az új amerikai kormányzat döntését az USAID bezárásáról, amely széles tevékenységi körrel bíró kormányzati ügynökségként évtizedeken át egészségügyi és vészhelyzeti programokat, valamint a demokrácia előmozdítását célzó kezdeményezéseket finanszírozott mintegy 120 országban, köztük a világ legszegényebb régióiban (archívum).
Az ügynökség honlapját korábban már elérhetetlenné tették, és a személyzetet szabadságra küldték, amely aggodalomra adott okot Musk intézkedéseinek jogszerűségével és az USAID-hoz kapcsolódó programokból részesülő emberekre gyakorolt hatásával kapcsolatban szerte a világban (archívált linkek itt, itt, itt és itt). Oroszország üdvözölte az ügynökség elleni támadást, amelyet régóta kritizál (archívum).
Magyarországon Orbán Viktor miniszterelnök szintén dicsérte Trump lépését, és „tisztító szélnek” és „Trump-tornádónak” nevezve az USAID finanszírozásának leállítását. 2025. február 7-én Orbán azt ígérte, hogy törvényileg fogja ellehetetleníteni azokat a magyarországi civil szervezeteket, amelyek az Egyesült Államoktól kapnak támogatást (itt archiválva).
Egy szövetségi bíró február 7-én felfüggesztette az amerikai kormányzat azon tervét, hogy a nap végéig 2200 USAID-alkalmazottat fizetett szabadságra küldjön (archívum).
Mindezektől függetlenül a közösségi médiában jelenleg terjedő videó és a benne szereplő történet azonban "nem hiteles, és nem az E! News-tól származik" – közölte az AFP-vel a csatorna szóvivője egy február 5-i e-mailben.
A klipben megnevezett hírességek mindegyike járt Ukrajnában, arra viszont semmi bizonyíték, hogy az USAID fizetett volna nekik ezért.
"Hazugságok az orosz médiából”
Angelina Jolie, aki rendszeresen adományokkal támogatja a humanitárius erőfeszítéseket szerte a világban. A színésznő 2022-ben Ukrajnába is ellátogatott (archivált link itt és itt). Bár Jolie akkor még az ENSZ menekültügyi szervezetének különmegbízottjaként szolgált, az utazást személyes minőségében tette meg az ENSZ szóvivőjére hivatkozó médiabeszámolók szerint (archiválva itt és itt).
Sean Penn 2022-ben utazott az országba, amikor dokumentumfilmet forgatott a háborúról és Zelenszkijről (archiválva itt és itt). Ben Stiller ugyanebben az évben találkozott az ukrán vezetővel, amikor az ENSZ menekültügyi szervezetének jószolgálati nagyköveteként látogatott el hozzá, Orlando Bloom pedig 2023-ban az UNICEF jószolgálati nagyköveteként találkozott Zelenszkijjel (archivált linkek: itt, itt, itt ,és itt). Jean-Claude Van Damme 2022-ben menta az országba, hogy "a remény és a béke üzenetét közvetítse", a YouTube-csatornája szerint (archiválva itt és itt).
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/g2/2025-02/71dc5cb785558389be0b01b979fe8c65.jpeg?itok=K_Ms7ByS)
Stiller február 5-én az X-en reagált a virális videóra, és azt mondta, hogy 2022-ben saját maga fizette ukrajnai látogatását, az USAID nem fizette az utat, és "természetesen nem volt semmilyen fizetség sem" (archiválva itt és itt).
"Ezek az orosz médiából származó hazugságok" – írta Stiller a két poszt közül az elsőben. "Teljesen önerőből finanszíroztam az ukrajnai humanitárius utamat. Nem volt semmilyen finanszírozás az USAID-tól, és természetesen semmiféle fizetség sem. [Az állítás] 100 százalékban hamis".
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/g2/2025-02/c23c70a4be6baf0578bb67ffb9d42399.jpeg?itok=rd_ZseqG)
Az ENSZ menekültügyi szervezete február 6-i közleményében közölte, hogy Stiller "nem kap díjazást az UNHCR-nek végzett munkájáért, és utazását saját maga finanszírozza" (itt archiválva).
Az ENSZ iránymutatása a béke- és jószolgálati nagyköveteknek a kijelöléséről kimondja: "A béke küldöttei és a jószolgálati nagykövetek nem kapnak fizetést, bár évente 1 dollár vagy azzal egyenértékű jelképes összegű fizetés adható számukra" (archiválva itt és itt).
Penn ügyvédje, Mathew Rosengart szintén azt mondta az AFP-nek, hogy a videó állításai arról, hogy az USAID fizetett a színésznek, "teljesen hamisak, és veszélyes és felelőtlen dolog bárkinek is ezt a propagandát és ezeket a valótlanságokat elismételnie".
"Soha nem kerültek USAID pénzek felhasználásra Sean Penn ukrajnai utazásának kifizetésére; Penn úr saját maga finanszírozta az utazását" – mondta Rosengart február 6-i nyilatkozatában. "Ha ezek a hamis, meggondolatlan és rágalmazó állítások folytatódnak, Penn úr minden megfelelő jogi lépést meg fog tenni."
Az AFP nem talált bizonyítékot a usaspending.gov-on, a szövetségi kiadási információkat összegyűjtő hivatalos nyílt adatbázisban arra, hogy az USAID kifizetéseket teljesített volna a megnevezett hírességeknek.
Darren Linvill, a Clemson Egyetem Media Forensics Hub társigazgatója február 5-én az X-en azt nyilatkozta, hogy az állítólagos E! News-riport esetében "minden jel szerint egy oroszok által gyártott videóról van szó, amelyet az ismert módszerekkel terjesztettek el" (archiválva itt és itt).
Linvill elmondta, hogy a videó első előfordulásai között több olyan fiók is található, melyek korábban a Storm-1515 nevű orosz propagandacsoport dezinformációit terjesztették.
Az AFP nem talált ilyen vagy akár hasonló videót az E! News weboldalán, a médium közösségi médiacsatornáin, és egy Google kulcsszavas keresés sem hozott releváns eredményt.
Az elmúlt egy hónapban (2025. február 12-i állapot szerint) nem szerepelt Ukrajna a honlap tartalmában. Az ország utolsó említése az E! News X fiókján 2022. november 18-i. A csatorna Facebook-oldalán végzett keresés szintén nem adott releváns találatot a hamis videóval összefüggésben.
Az E! News weboldalán az "USAID" kifejezésre való keresés csak Usain Bolt atlétával kapcsolatos találatokat ad, amit a Lead Stories tényellenőrző platform is megerősített, amely a Nemzetközi Tényellenőrző Hálózat és az Európai Tényellenőrzési Szabványok Hálózat tagja (archiválva). Az E! News X-fiókján és Facebook-oldalán szintén nem találni az USAID-re vonatkozó releváns tartalmat.
A hamisított videóban az E! News logója mellett több szövegdoboz is megjelenik a képernyőn, amelyek a médium vizuális stílusát utánozzák. A hamis állításokat narráció kíséri, a dobozokban megjelenő szöveget egy női hang olvassa fel hangosan. Az eredeti E! News-videókban azonban általában egyszerre csak egy szövegdoboz jelenik meg, és nincs narráció, a média különböző háttérdallamokat használ vagy a kérdéses videó eredeti hangsávját (példák itt, itt, itt és itt). Ezek a szövegdobozok nem minden videóban jelennek meg; amikor igen, akkor általában feliratokat vagy rövid közleményeket tartalmaznak.
A hamisított anyag útja
A hamisított videó az X közösségi hálózaton kezdett széles körben terjedni, miután az "I Meme Therefore I Am" fiók február 5-én megosztotta azt. Ez egy jól ismert konzervatív fiók, amely korábban is terjesztett már dezinformációt, többek között az ukrán elnökkel kapcsolatban, például itt és itt.
A milliárdos Elon Musk, a világ leggazdagabb emebere akit Donald Trump amerikai elnök a szövetségi kormányzat megreformálásával bízott meg, szintén megosztotta a videót több mint 216 millió követőjével a tulajdonában lévő platformon.
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/g2/2025-02/f32b05da4b4ae450710936496d43551d.jpeg?itok=MJl2cQf7)
Az amerikai elnök legidősebb fia, ifjabb Donald Trump, valamint Sidney Powell – egy korábbi Trump-ügyvéd, aki kulcsszerepet játszott a 2020-as választási eredmények megkérdőjelezésére tett kísérleteiben – szintén tovább terjesztették a hamis állítást (linkek itt és itt).
A videó az orosz Telegram-csatornákon és a Pravda orosz állami médiaoldalon is terjedt - állapította meg az AFP.
Nem ez az első eset a háború kezdete óta, hogy olyan hamis videók terjednek, amelyek létező médiumok arculatát használják fel. Ahogy például arról ebben a tényellenőrzésben is írtunk, a BBC logóját is felhasználták már hamis anyagok terjesztésére.
Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője az X-en azt írta, hogy a jelenleg a közösségi médiában terjedő videó arról, hogy az USAID hírességeknek fizetett, "teljes képtelenség" (itt archiválva).
Az AFP megkereste Jolie, Bloom és Van Damme képviselőit is, de a cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz.
A további, az ukrajnai háborúval kapcsolatos tényellenőrzéseinket itt találja.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk