A BBC megerősítette, hogy hamis riport terjed a nevükben náci szimbólumokat viselő ukrán katonákról
- Megjelent: 2024. október 3., 15:18
- 6 perces olvasmány
- Szerző: Marion DAUTRY, AFP Belgrád
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
"A Riporterek Határok Nélkül szervezet több mint 1000 olyan esetet számolt össze, amikor a Kurszk régióba behatoló ukrán katonák használtak náci jelképeket" – olvasható egy 2024. augusztus 24-én közzétett magyar Facebook-posztban, amelyhez egy angol feliratokat tartalmazó videót is csatoltak. A videó a BBC vizuális jegyeit használja fel. A hamis felvétel szerbül, lengyelül, németül és franciául is terjed.
A BBC logóját használó videó hamisítvány, és nem a brit műsorszolgáltató tette közzé. Az AFP nem találta meg az állítólagos riport vagy BBC-videó nyomát sem a műsorszolgáltató Instagram- és Facebook-oldalán, sem a Riporterek Határok Nélkül (RSF) honlapján, amelyre a náci megnyilvánulásokról szóló állítás forrásaként hivatkoznak a hamis posztokban.
"Az orosz hatóságok úgy mosnak tisztára megtévesztő információkat, hogy egyes nyugati szervezetek (jelen esetben a BBC és az RSF) hírnevét használják fel arra, hogy hitelt adjanak a háborús propagandájuknak" – olvasható Arnaud Froger, az RSF Vizsgálati Részlegének vezetője nyilatkozatában a szervezet honlapján (archivált link).
Az AFP elküldte a hamis videót a BBC-nek. A brit műsorszolgáltató 2024. szeptember 20-án e-mailben megerősítette, hogy a videót nem ők készítették. "Ez nem a mi riportunk" - írta a BBC kommunikációs munkatársa.
Egy hamis videó
A Riporterek Határok Nélkül vizsgálata kimutatta, hogy a videó augusztus végén kezdett terjedni feltehetően nem valódi felhasználókhoz tartozó X-fiókok posztjaiban, majd az oroszbarát dezinformáció ismert nyugati terjesztői és a Kreml hivatalos csatornái is továbbosztották. Az RSF bírálta a közösségi média platformokat is, különösen az X-et és a Telegramot, amiért nem léptek fel a hamis videó terjedése ellen.
"A Kreml vezetése tudja, hogy ez az információ hamis. A háborús propagandájukhoz használták fel" – magyarázta az RSF Vizsgálati Részlegének vezetője, Arnaud Froger az X-en 2024. szeptember 13-án közzétett videóban (archivált link).
INVESTIGATION: How did Russia use a fake video about RSF as war propaganda? A video with the BBC’s logo about an alleged RSF study that found 1,000 cases of Ukrainian soldiers showing sympathy for Nazism has racked up over 400,000 views, mainly on X and Telegram. pic.twitter.com/infoJKwf4F
— RSF (@RSF_inter) September 13, 2024
A videó kinézete nem egyezik a BBC Instagramon közzétett videóriportjainak vizuális megjelenésével, amint azt láthatjuk, ha a hamis videót összehasonlítjuk egy 2024. szeptember 14-én közzétett riporttal (archivált link):
Bár a hamis videó azt állítja, hogy az RSF több órányi felvételt elemzett, nem mutat be ezekből semmit. Ehelyett olyan fotókat és videókat mutat, amelyek többnyire azelőtt készültek, hogy az ukrán csapatok 2024 augusztusában behatoltak az orosz Kurszk tartományba.
Az RSF egyik igazgatójáról, Antoine Bernardról készült fotók – amelyek szerepelnek a hamis videóban – megtalálhatók a szervezet honlapján és Bernard közösségi média oldalán (archiválva itt, itt és itt).
A megsemmisült teherautóról készült fotó legalább 2024 márciusa óta - azaz jóval Ukrajna kurszki bevonulását megelőzően is - keringett az orosz közösségi média platformokon, azzal a leírással, hogy a kép az ukrán Donyeck területén készült. Ezt az AFP nem tudta megerősíteni.
Egy másik, a videóban megjelenő fotót - amelyen egy fekete nap vagy más néven napkerék szimbólummal ellátott sapkát viselő férfi látható - 2016-ban tett közzé az Orosz Föderáció Nyomozó Bizottsága egy sajtóközleményben. A közlemény egy olyan orosz férfi ellen indított ügyről szólt, akit azzal vádoltak, hogy 2014-ben Ukrajnáért, Oroszország ellen ment harcolni Donbászba. A napkerék egy régi európai szimbólum, amelyet kisajátítottak a nácik (archivált link). Arról nincs információ, hogy a fotó mikor és hol készült, de a kurszki ukrán offenzíva előttről származik.
Egy másik, a videóban szintén megjelenő fotó az ismert szélsőjobboldali ukrán vezetőt, Szerhij Filimonovot ábrázolja, a kép a férfi Instagram-oldalán jelent meg 2020-ban.
A videót, amiben egy náci jelképes sapkát viselő férfi fotója szerepel, a moszkvai vezetés által ellenőrzött médiában tették közzé azzal az állítással együtt, hogy a felvételt ukrán katonák készítették, akik egy idős férfit gúnyoltak Kurszkban. Az AFP nem tudta megerősíteni ezt az állítást.
Az AFP szintén nem tudta azonosítani azt a férfit, aki rasszista szlogennel ellátott melegítőfelsőt visel és a Mizantróp Divízió nevű neonáci csoport zászlaja előtt szerepel. A fotó legalább 2022 óta kering az interneten azzal az állítással, hogy a képen egy francia férfi látható, akivel a francia LCI televízió készített interjút, és aki Ukrajna oldalán harcolt.
A hamis videóban szereplő egyetlen biztos eredetű kép – amelyen egy SS hadosztály szimbólumát a sapkáján viselő ukrán férfi látható, és amely Kurszk térségében készült – az olasz RAI 24 hírcsatorna riportjából származik. A riportból kiragadott képet széles körben bemutatták az orosz kormány által irányított médiában. "Mélységesen sajnálom, hogy hangot adtam, még ha csak néhány másodpercre is, egy ukrán katonának, akin náci szimbólummal ellátott jelvény volt, amit csak a riport adásba kerülése után vettem észre" – jelentette ki Ilario Piagnerelli újságíró az X-en (archivált link).
Az "ukrán nácizmus" a Kreml háborús propagandájának egyik fő pillére
Vlagyimir Putyin orosz elnök azt állította, hogy Ukrajna megtámadásának a célja az ország "nácitlanítása". Miközben túlzóak azok az állítások, amelyek szerint Ukrajnát náci szimpatizánsok irányítják, ahogyan azt a szakértők már több alkalommal is elmagyarázták az AFP-nek.
Maria Domanska, a Keleti Tanulmányok Központ orosz politika szakértője az AFP-nek egy 2022. március 24-i e-mailben azt mondta, hogy Putyin a náci narratívára való hivatkozással akart hazai támogatást szerezni Ukrajna inváziójához. "Az a cél, hogy biztosítsák, hogy a lakosság támogassa a kormányt, de egyúttal az is, hogy hiteltelenítsék a posztszovjet államok Nyugattal való integrációjának gondolatát. A Kreml számára az új ‘nácizmus’ valójában a liberális demokrácia" – mondta Domanska.
A náci ideológia és náci szimbólumok használata és népszerűsítése az ukrán törvények szerint tilos (archivált link). Bár 2014-ben néhány ukrán náci szimpatizáns félkatonai csoport némi népszerűségre tett szert, mint például az Azov Zászlóalj és a Jobb Szektor, az oroszbarát propaganda eltúlozza a társadalmi és politikai súlyukat. Az Oroszország és Ukrajna közötti háború 2014-es kitörése óta az orosz neonácik a szakértők szerint nem egyöntetűen orosz vagy ukrán oldalon, hanem vegyesen, egyik vagy másik oldalon állnak és harcolnak (itt archiválva).
David Marples, a kanadai Albertai Egyetem történelem tanszékének professzora és a kortárs ukrán tudományok programjának kutatója 2022 novemberében az AFP-nek kifejtette, hogy "Ukrajnában vannak szélsőséges félkatonai szervezetek, a legismertebbek az Azov Zászlóalj és a Jobb Szektor. Ezek nem játszanak kiemelkedő szerepet az ukrán politikai életben. Ennek ellenkezőjét Putyin és mások találták ki. De ezeket a szervezeteket nem lehet figyelmen kívül hagyni, és ezek manapság még jobban előtérbe kerülhetnek".
"Természetesen manapság felerősödött a nacionalizmus Ukrajnában, hiszen az ország támadás alatt áll" – mondta Marples.
Bár az ukrán csapatokban valóban előfordulnak náci szimbólumok viselésére utaló esetek, ahogy a RAI 24 riportjában is, a Kreml és hálózatai által népszerűsített, "nácizmusról" szóló állítások közül sok manipulált bizonyítékokon alapul. Az AFP már több ilyen állítást is cáfolt, például ebben és ebben a cikkben.
Itt található az AFP összes magyar nyelvű tényellenőrző cikke az ukrajnai háborúról.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk