Egyre több a hírességeknek tulajdonított hamis politikai állásfoglalás az amerikai elnökválasztásban
- Megjelent: 2024. szeptember 30., 13:36
- 4 perces olvasmány
- Szerző: Anuj CHOPRA, AFP Egyesült Államok
Szerzői jog © AFP 2017–2024. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Taylor Swift nem állt ki nyilvánosan Donald Trump mellett, ahogyan Lady Gaga és Morgan Freeman sem. Bruce Springsteen pedig nem fotózkodott egy “Tartsuk meg Amerikát Trump-mentesnek” feliratú pólóban. Hírességeknek tulajdonított hamis politikai állásfoglalások kavarják fel a kedélyeket az amerikai elnökválasztásban.
Több tucat hamis politikai állásfoglalás terjedt el a közösségi médiában a novemberi elnökválasztás előtt amerikai színészektől, énekesektől és sportolóktól. A hamis nyilatkozatok egy része Donald Trump republikánus, egy másik része Kamala Harris demokrata jelölttel volt kapcsolatos. Kutatók szerint ezek közül sokat mesterséges intelligenciával működő képgenerátorral hozták létre.
Az elmúlt néhány hónapban több platform, például az Elon Musk tulajdonában lévő X is eltávolított több, a hamis információk terjedése ellen védő intézkedést. A hamis támogatói és elutasító megnyilvánulások egy ilyen környezetben terjedtek el. A szakértők aggasztónak találják ezt a trendet, mivel fennáll a választók manipulálásának lehetősége, miközben a Fehér Házért folyó verseny egyre kiélezettebbé válik.
A múlt hónapban Donald Trump hamisított képeket osztott meg, amelyeken Taylor Swift az ő kampányát támogatta. A republikánus elnökjelölt nyilvánvalóan a popénekesnő megasztárságát próbálta kihasználni a szavazók befolyásolására.
A fotók azt sugallták, hogy a popsztár és rajongói, a közismert nevükön a “swiftie-k”, Trump kampányát támogatják. A képek között voltak olyanok is, amelyek Hany Farid, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem digitális törvényszéki szakértője szerint a mesterséges intelligenciával generált képek ismertetőjegyeit viselték magukon (archivált link).
Ami Trumpnak a Truth Socialra kitett montázsait “különösen fondorlatossá” tette, az az, hogy valódi és a hamis képek keverve szerepeltek – mondta Farid az AFP-nek.
Swift szeptember elején támogatásáról biztosította Harrist és alelnökjelöltjét, Tim Walzot, “biztos kezű, tehetséges vezetőnek” nevezve a jelenlegi alelnököt, Kamala Harrist.
Az énekesnő – akinek több száz millió követője van a különböző platformokon, például az Instagramon és a TikTokon – azt mondta, hogy a róla készült manipulált képek motiválták arra, hogy felszólaljon. A posztja szerint (archivált link) azok “felidézték a mesterséges intelligenciával kapcsolatos félelmeimet és a dezinformáció terjedésének veszélyeit”.
Swift bejelentését követően Trump a Truth Socialon támadásba lendült, mondván: “UTÁLOM TAYLOR SWIFTET!”
“Zűrzavar és káosz”
A News Literacy Project nonprofit szervezet nemrég indított egy dezinformációkat gyűjtő oldalt, hogy felhívja a figyelmet a hamis választási hírekre. A projekt adatbázisában eddig 70 olyan közösségi média bejegyzés található, amelyek hamis “VIP” - azaz hírességektől és fontos - emberektől származó, támogató vagy elutasító megnyilatkozásokról szólnak.
“Ezekben a megosztó időkben a hírességek hamis támogatói megnyilvánulásai megragadhatják a választók figyelmét, befolyásolhatják a nézeteiket, megerősíthetik a személyes előítéleteket, valamint zavart és káoszt okozhatnak” – mondta Peter Adams, az NLP kutatásért felelős alelnöke az AFP-nek (archivált link).
Az NLP listáján, amely úgy tűnik, hogy napi szinten bővül, virálisan terjedő, akár több millió megtekintéssel bíró posztok is szerepelnek.
A listán például szerepelnek azok a posztok is, amelyek egy szerkesztett Lady Gaga-képet terjesztettek. Ahogyan arról az AFP is írt, a kép, amin az énekesnő egy "Trump 2024" táblát tart, hamisítvány.
Amerikai tényellenőrzők szerint más posztok pedig hamisan azt állították, hogy a korábban republikánusokat bíráló, Oscar-díjas Morgan Freeman azt mondta, hogy egy második Trump-elnökség “jót tenne az országnak”.
A közösségi oldalakon olyan digitálisan manipulált fotók is elterjedtek, amelyeken az énekes Bruce Springsteen egy “Tartsuk Amerikát Trump-mentesen” feliratú pólót visel. Egy másik manipulált képen Ryan Reynolds színészt látni egy "Kamala eltávolítja a csúnya narancsfoltokat" feliratú pólóban. (A "narancs" itt Trumpra utal.)
“A platformok tették lehetővé [a hamis posztok elterjedését]" – mondta Adams.
“Mivel visszavettek a moderálásból, és nem sietnek leszedni a választásokkal kapcsolatos dezinformációkat, ezek a platformok váltak a fő csatornává, amin az internetes trollok, opportunisták és propagandisták eljuthatnak a tömegekhez.”
Az X közösségi oldal az egyik fő terjedési felület
A kutatók szerint különösen az X vált a politikai dezinformáció melegágyává, miután a platform enyhített a szigoron a tartalmak moderálásában, és olyan fiókokat állított vissza, amelyek a hamis állítások ismert terjesztői.
Elon Muskot többször vádolták választási dezinformációk terjesztésével. Az X-en több mint 198 millió követővel rendelkező médiamogul korábban többször támogatásáról biztosította Trumpot.
A választások felügyeletéért felelős amerikai tisztviselők is felszólították Muskot, hogy javítsa ki az X “Grok” nevű, mesterséges intelligenciával működő chatbotját, miután az dezinformációt osztott meg. Ez az eszköz lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy szöveges utasításokból – úgynevezett promptokból – mesterséges intelligenciával generált képeket hozzanak létre.
Lucas Hansen, a CivAI nonprofit szervezet társalapítója bemutatta az AFP-nek, hogy a Grok milyen könnyen képes egy egyszerű utasítással hamis fotót generálni a Trumpot támogató Swift-rajongókról.
Hansen elmondta az AFP-nek, hogy “ha egy viszonylag mindennapos helyzetet akarsz megeleveníteni, amelyben akár híres, akár kitalált személyek szerepelnek, a Grok egyértelműen nagyban elősegíti” a vizuális dezinformáció terjedését.
“Arra számítok, hogy a Grok meghatározó forrása lesz a hírességek hamis támogatói megnyilvánulásáról szóló képeknek” – tette hozzá a szakértő.
Ahogy a technológia fejlődik, úgy lesz “egyre nehezebb beazonosítani a hamis tartalmakat” – mondta Jess Terry, a Blackbird.AI adatelemzője (archivált link).
“Minden bizonnyal fennáll a veszélye annak, hogy az idősebb generációk vagy más, a mesterséges intelligencia-alapú technológia fejlődésében kevésbé jártas közösségek elhiszik, bármit is látnak az interneten” – mondta Terry az AFP-nek.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk