
Hamisítvány ez a Kurszkban meghalt „külföldi zsoldosok” számát mutató grafikon
- Megjelent: 2025. május 7., 16:54
- 6 perces olvasmány
- Szerző: Johanna LEHN, AFP Németország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
"Az oroszországi Kurszk régióba betörő ukránok között talált halott zsoldosok számát tekintve a lengyelek vezették a listát. - íme egy meglepő statisztika! A tanulmányt a Statista nemzetközi online statisztikai platform készítette" – olvasható egy 2025. április 16-i magyar Facebook-bejegyzésben.
A poszt szerint 1963 lengyel “gyilkost” azonosítottak az orosz Kurszk régióban, valamint 1230 grúz és 917 kolumbiai állampolgárt. A poszthoz csatolt képen egy grafikont látni ezekkel a számokkal, valamint még pár másik nemzetiséggel és ehhez kapcsolódó állítólagos adatokkal.
Az állítólagos Statista-grafikon szerint a már említettek mellett még Franciaországból, Németországból, az Egyesült Királyságból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából és Japánból származó “zsoldosok” holttestét azonosították.
A grafikon a közösségi médiában számos nyelven, többek között angolul, franciául, spanyolul, szlovákul, finnül és bolgárul is terjedni kezdett.
De az ábra hamisítvány, és nem hivatalos adatokon alapul. Ráadásul több ellentmondás is arra utal, hogy a grafikon nem is hiteles.

Ami feltűnő, az a grafikán feltüntetett dátum: 2025. április 10. Két nappal korábban, április 8-án az orosz hadsereg arról számolt be, hogy visszafoglalta az orosz határ menti Kurszk régió egyik utolsó, még ukrán csapatok által tartott faluját.
Egy nappal korábban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy az ukrán hadsereg előrenyomult a szomszédos orosz határ menti Belgorod régióba. Április 27-én Zelenszkij azt állította, hogy az ukrán hadsereg még mindig harcol Kurszkban annak ellenére, hogy Moszkva azt állította, “felszabadították” a régiót.
Tény, hogy Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborújában harcolnak külföldi állampolgárok mindkét oldalon. Erről azonban nehéz megbízható és független információkat szerezni.
2025. április 28-án Észak-Korea először erősítette meg azokat a jelentéseket, hogy csapatokat telepített Oroszország megsegítésére. Zelenszkij április elején azt mondta, hogy "több száz" kínai állampolgár harcol Oroszországért Ukrajnában. Az AFP beszámolója szerint Oroszország olyan országokból is toborzott katonákat, mint Nepál, Sierra Leone és Szomália.
Ukrajna szerint több mint 20 000 ember jelezte, hogy csatlakozni szeretne egy kifejezetten külföldiek számára létrehozott katonai egységhez, az úgynevezett „Nemzetközi Légióhoz”. Az AFP újságírói Kelet-Ukrajnában az Egyesült Államokból, az Egyesült Királyságból, Franciaországból, Japánból, Írországból és Kolumbiából származó katonákkal beszéltek, akik Ukrajnáért harcoltak.
Felcserélt nemzeti lobogók
A grafikon több részlete is jelzi, hogy azt nem a Statista készítette. A Statista egy német statisztikai cég, amely honlapja szerint “több mint 80 000 témába enged betekintést, 22 500 forrásból 170 iparágban”.
Az első dolog, ami feltűnő, hogy a hamis grafikon nem tartalmaz forrást. A Statista által - például az oldal Instagram-fiókján - közzétett grafikák mindig megemlítik a forrást. A hamisított grafika ugyan utánozza a Statista infografikáinak dizájnját, de hiányzik belőle a forrásmegjelölés.

Egy másik jel, ami arra utal, hogy a grafikon hamisítvány, az, hogy két esetben is rossz zászló szerepel a képen. Németország esetében egy olyan zászlót látni, amely a szövetségi intézmények zászlajára hasonlít, amelyen a címer látható a sassal. Ezt a zászlót csak a szövetségi hatóságok használhatják, de a Statista nem tartozik közéjük. A portál a valódi bejegyzéseiben egy sima német zászlót használ, sas nélkül. Ezenkívül a grafika tévesen Libéria zászlaját használja az Egyesült Államok helyett. Az amerikai zászlónak több csillaga és csíkja van, mint a nyugat-afrikai ország zászlajának.

A képen szereplő címszöveg is máshogy néz ki, mint a valódi Statista-grafikonokon. A hamis változatban csak a mondat első szava és a tulajdonnevek vannak nagybetűvel írva. A statisztikai portál tényleges grafikáiban azonban a címben szereplő minden fontosabb szó nagybetűvel van írva - olyan kivételektől eltekintve, mint például a elöljárószók. Emellett az AFP a Statista Instagram-fiókján csak egy vagy kétsoros címekkel ellátott grafikákat talált. A hamisított grafikán szereplő főcím ezzel szemben három soron átível.

A Statista cáfolja, hogy az övék lenne a grafikon
Egy fordított képkeresés a Statista munkatársának, Marc Lüttgemann egy 2025. április közepén íródott LinkedIn-bejegyzéséhez vezetett el minket. A posztban Lütgemann kijelentette, hogy a grafikon hamisítvány, és ugyanazokat az ellentmondásokat sorolta fel a valódi Statista-grafikákhoz képest, mint amiket fentebb már említettünk. Lüttgemann azt is megjegyezte, hogy nem ez volt az első eset, hogy egy ilyen hamisítvány terjedni kezdett: "Néhány hónappal ezelőtt találtuk az elsőt, most pedig egy másodikat: infografikáinkat nyilvánvalóan oroszbarát propagandacélokra hamisítják".
A Statista az AFP megkeresésére megerősítette ezt. "Ezt az infografikát nem a Statista készítette, és semmilyen módon nem állunk kapcsolatban a benne bemutatott adatokkal" – közölte egy szóvivő 2025. április 25-én. A szóvivő ismét rámutatott az említett ellentmondásokra is, és azt is hozzátette, hogy a Statista nem gyűjt adatokat az ukrajnai háborúban részt vevő külföldi országok harcosairól, és ilyen adatai más forrásokból sincsenek.
A Statista honlapján végzett angol nyelvű kulcsszavas keresés szintén nem eredményt hozott erre a témára.
Egy német nyelvű Telegram-posztban a grafika jobb alsó sarkában a fishki.net domainnév látható. Ez egy olyan weboldal, amelynek IP-címe Oroszországban van regisztrálva. Ez is arra utal, hogy a grafika nem a Statistától származik.
A hamisított grafikon tartalma nem ellenőrizhető független forrásokból. Moszkva és Kijev jellemzően nem hozza nyilvánosságra katonai veszteségeit, így az ukrajnai háborúban elesettek teljes számánál is csak becslésekre lehet hagyatkozni.
Az ukrán oldalon a becslések 46 000 és 100 000 között mozognak a megölt ukrán katonák számát illetően (itt archiválva).
Egy NATO-tisztviselő úgy becsülte 2025 április elején, hogy mintegy 250 000 orosz katona halt meg.
A Mediazona és a BBC orosz kiadásának még folyamatban lévő vizsgálata 2025 április végéig bezárólag több mint 100 000 halott orosz katona nevét azonosította a háború kezdete óta. A nyilvánosan elérhető forrásokból származó információkon alapuló lista azonban hiányos.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatos további tényellenőrzések itt találhatók.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk