Ez a videó egy katonai parádé próbáját mutatja 2022 novemberében, Románia nyugati felén

2023 február végén több nyelven is terjedni kezdett egy páncélozott járműveket ábrázoló videó. A videóról a közösségi médiában azt állították, hogy azon azt látni, ahogyan román csapatok tartanak Románia keleti szomszédja, Moldova felé. A román védelmi minisztérium azonban hamisnak minősítette ezt az állítást, és elmondták, hogy a videón egy 2022 novemberében tartott katonai parádé látható. Az AFP megvizsgálta az eseményről elérhető videó és hanganyagokat, és azok alátámasztják a minisztérium állítását.

"Gepárdokból és HIMARS rakéta-sorozatvetőkből (MLRS) álló hadseregoszlopok vannak az utcákon Románia belsejében, nyilvánvalóan a moldovai határ felé tartva" – olvasható egy időközben törölt 2023. február 27-ei magyar Facebook-bejegyzésben, ami forrásként egy angol nyelvű cikkre hivatkozik.

A cikkben egy beágyazott Twitter-videót látni, a felvétel katonai járműveket mutat egy városi úton azzal az állítással, hogy a felvételen egy "hadseregoszlop" látható, amely "Moldova felé tart". Ugyanez a videó hasonlóan félrevezető állításokkal már a Facebookon is terjedni kezdett angol és román nyelven. A félrevezető angol nyelvű cikket szintén megosztották már más nyelveken is, például csehül és franciául.

Image
A félrevezető videó a Twitteren és a Facebookon. A képernyőképek 2023. március 1-én készültek.

A videó azután kezdett el terjedni, hogy kiéleződött a feszültség Oroszország és Moldova között. A moldáv elnök 2023. február 13-án azzal vádolta Moszkvát, hogy puccsot szervez a helyi kormány megdöntésére. Oroszország tagadta az állítást, később pedig azzal vádolta Ukrajnát, hogy valójában ők terveznek támadást a Moldovából kivált Dnyeszter Menti Köztársaság ellen, ahol orosz katonák állomásoznak.

Nem sokkal azután, hogy a videó terjedni kezdett az interneten, a román védelmi minisztérium közleményt adott ki, amiben azt írták, hogy a katonai járműveket mutató felvétel “hamis” kontextusban terjed “pánikkeltés céljából”. A minisztérium elmondása szerint a felvételen egy katonai parádé próbáját látni, amire 2022 novemberében került sor.

"A különböző online platformokon közzétett, a témáról írt bejegyzésekben használt videóanyag, amely többek között román katonai egységek Himars és Gepard rendszereit mutatja, 2022 november végén készült Gyulafehérvár központjában, a Románia nemzeti ünnepe alkalmából szervezett katonai ünnepségre való próba során" – írták.

A védelmi minisztérium szóvivője, Constantin Spînu tábornok a Szabad Európa Rádió romániai kiadásának 2023. február 28-án adott nyilatkozatában szintén cáfolta a légvédelmi eszközök Moldova irányába történő áthelyezéséről szóló állítást.

"Románia légvédelmi erőinek és eszközeinek elrendezésében nem történt változás" – idézi a Szabad Európa a védelmi minisztérium szóvivőjét.

A videón látható vizuális nyomok lehetővé teszik a pontos helyszín megtalálását, ahogyan azt egy Twitter-felhasználó is megjegyezte. Az AFP a Google Maps Street View segítségével megerősítette, hogy a felvételt valóban a nyugat-romániai Gyulafehérváron (Alba Iulia) rögzítették. Mint alább látható, a videón szereplő OMV benzinkút itt található Gyulafehérváron , a Bulevardul Republicii és a Calea Moților kereszteződésénél:

Image
A videó helyének összehasonlítása a Google Earth-szel. A képernyőképek 2023. március 1-jén készültek.

Katonai felvonulás próbája Gyulafehérváron

Míg az interneten terjedő legtöbb verzióból eltávolították a hangsávot, a román védelmi minisztérium közleményében szereplő verzióban van hang is. A videó hátterében egy hazafias román katonadal hallható, valamint a járművek román zászlókkal vannak feldíszítve, ahogyan az egy katonai felvonulásra jellemző.

Az "Alba Iulia 2022 katonai parádé próba" szavakra románul rákeresve a YouTube-on egy helyi tévécsatorna 2022. november 29-i riportját találjuk. A riportban katonák és katonai járművek masíroznak Gyulafehérvár egyik utcáján, a tisztek időnként korrigálják a katonák testtartását, a jelek szerint tehát egy katonai felvonulás próbájáról van szó. A háttérben román hazafias dalok hallhatók.

A riportban ugyanaz a páncélozott járművekből álló oszlop látható, mint az interneten terjedő klipben is: egy amerikai gyártmányú HIMARS mobil rakétarendszer, majd öt német gyártmányú Gepard légvédelmi jármű (ilyen fegyvereket Ukrajna is használ a nyugati katonai segély részeként, de a román hadseregben is rendszeresítve vannak):

Image
Az interneten terjedő, félrevezető kontextusú videó (fent), az Alba Carolina TV helyi médium videója a katonai parádé próbájáról (lent). A képernyőképek 2023. március 1-jén készültek. A színes jelöléseket az AFP adta hozzá.

Mindkét videón román zászlókat látni a járműveken; az egyetlen különbség, hogy az Alba Carolina TV felvételén a légvédelmi járművek radarantennái nyitva vannak.

A riportban a háttérben egy Rosenthalers nevű éttermet látni, ami alapján megállapítható, hogy a felvétel Gyulafehérvár városközpontjában készült, körülbelül 1 kilométerre az interneten terjedő videó helyszínétől.Más helyi médiabeszámolók is megerősítik, hogy 2022. november 29-én volt a 2022. december 1-jén Gyulafehérváron tartott katonai parádé próbája.

Az AFP nem talált friss híreket gyulafehérvári csapatmozgásokról. Itt látható egy példa arra, hogyan nézett ki egy valódi katonai járműveket szállító konvoj 2022-ben. Nem ez az első videó, amit az Ukrajna elleni orosz támadás óta kontextusából kiragadva osztanak meg azzal a félrevezető állítással, hogy csapatmozgásokat látni rajta, az AFP Ténykérdés ebben cikkben cáfolt meg egy hasonló állítást.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk