Elon Musk is szervesen kiveszi a részét a Twitteren terjedő dezinformáció terjesztéséből
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2023. május 15., 10:21
- 4 perces olvasmány
- Szerző: Bill MCCARTHY, AFP Egyesült Államok
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
A Twitter-tulajdonos milliárdos bejegyzéseit megnézve kiderül, hogy Musk az ukrajnai háborútól kezdve a Nancy Pelosi amerikai kongresszusi képviselőnő férje elleni támadásig, egy sor témában osztott meg hamis vagy félrevezető állításokat.
Nemrég a milliárdos például egy olyan posztra reagált, ami hamisan azt sugallta, hogy az orvosok tévesen Covid-19 halálesetekként diagnosztizálták az influenzás eseteket.
"A Covid-19 egyik legnagyobb rejtélye: Hová tűnt az influenza 2020-ban és 2021-ben?" – írta egy KanekoaTheGreat nevű felhasználó, amire Musk azt válaszolta: "Jó kérdés."
Azóta, hogy Musk 44 milliárd dollárért megvette a Twittert, ez volt az egyike annak a legalább 40 alkalomnak, amikor a milliárdos reagált a fent említett Twitter-fiók posztjaira. A KanekoaTheGreat nevű felhasználó többek között a Q-Anon összeesküvés-elméletet is népszerűsítette. Ez idő alatt csak egy maroknyi olyan Twitter-fiók volt, aminek a bejegyzéseire többet válaszolt volna Twitter-tulajdonos.
Az AFP a PolitiTweet adatait felhasználva több ezer, 2022 október vége és 2023 márciusa között közzétett Musk-választ vizsgált meg. A PolitiTweet egy olyan weboldal, ami a közszereplők Twitter-aktivitását követte, egészen amíg a Twitter végül elérhetetlenné tette az oldal számára az adatait.
Ebben az időszakban Musk megosztott egy hamis CNN-bejátszást, "bölcs szavaknak" nevezett egy kitalált idézetet, és hamisan azt állította, hogy a rendőrség 2021. január 6-án körbekísért egy zavargót az amerikai Capitoliumban.
De Musk egy olyan posztnak is nyilvánosságot biztosított, ami a tömeges lövöldözésekért az LMBTQ-személyeket hibáztatta, valamint hitelesnek állított be egy olyan bejegyzést, amiben hamis halálozási adatok szerepeltek az Ukrajnában dúló háborúval összefüggésben.
Musk a Covid-19 jelentőségét lekicsinyelte, és megtévesztő állításokat terjesztett arról, hogy a Pfizer-vakcinák vérrögöket, vetéléseket és szívproblémákat okoznak.
"Kezdünk kifogyni az olyan 'összeesküvésekből', amelyekről kiderült, hogy igazak!" – mondta a Twitter tulajdonosa márciusban, válaszul egy tweetre, ami a Covid-19-et és az oltások biztonságát a "legnagyobb médiahazugságok" közé sorolta.
Napokkal később Musk azt tweetelte, hogy "a félretájékoztatás ellen úgy lehet a legjobban küzdeni, ha pontos információkkal válaszolunk".
Szakértők szerint Musk tevékenysége aggasztó – és nem csak az online befolyása miatt.
"Musknak közel 135 millió Twitter-követője van, és arra utasította mérnökeit, hogy növeljék a tweetjei elérését, ezért aggodalomra ad okot, amikor félretájékoztatást terjeszt" – mondta az AFP-nek Brendan Nyhan, a Dartmouth College professzora, aki a tévhitek politikai következményeit tanulmányozza.
"Engem azonban leginkább az aggaszt, hogy ezek a tweetek mit árulnak el annak a személynek az ítélőképességéről, aki egy nagy közösségi médiaplatform irányelveit meghatározza."
Musk Twitter-oldala
A kutatók összefüggést mutattak ki a Twitter közelmúltbeli irányelvi változtatásai (például hogy Musk visszaállította a felfüggesztett fiókokat, és átalakította a fiókok hitelesítésével kapcsolatos szabályokat) valamint a hamis és félrevezető tartalmak számának ugrásszerű növekedése között.
A NewsGuard, egy a weboldalak hitelességét vizsgáló vállalat megállapította, hogy a Twitter prémium szolgáltatásáért fizető fiókok hamis állításokkal árasztják el az oldalt. Ráadásul ezek között vannak olyan fiókok, amikre Musk még külön is ráirányítja a figyelmet.
"Megkaptam Elon Musk jóváhagyó pecsétjét" – írta a már említett KanekoaTheGreat a Telegramon, miután Musk válaszolt az egyik bejegyzésére.
Az Institute for Strategic Dialogue, egy londoni székhelyű agytröszt 2023. januári tanulmánya "elképesztő" növekedést regisztrált Musk interakcióiban a jobboldali fiókokkal a Twitter megszerzése óta, beleértve számos olyan profilt, amelyeket más kutatások az amerikai választási félretájékoztatás terjesztőjeként azonosítottak.
Musk többször nyilvánosságot biztosított olyan forrásokból származó posztoknak, mint a Donald Trump-párti Catturd, a Libs of TikTok nevű LMBTQ-ellenes fiók, és az összeesküvés-elméletekben utazó ZeroHedge weboldal.
Ian Miles Cheong, egy szélsőjobboldali blogger legalább 60 választ kapott Musk-tól – az AFP elemzése szerint néhány kevés olyan profil volt, aminek többet válaszolt volna Musk. Az egyik esetben Musk felerősített egy tweetet, ami Joe Biden-t hibáztatta egy Trump alatt indult bevándorlási programért.
"Musk felemeli a Twitter legrosszabb hangjait" – mondta Nyhan az AFP-nek. "Ezek az interakciók valószínűleg növelik a fiókok elérését és ismertségét."
Egyes esetekben a Twitter-főnök segített a hamis narratíváknak, hogy eljussanak a mainstreambe.
Miután 2022 októberében egy betörő betört Nancy Pelosi demokrata politikus kaliforniai otthonába, és kalapáccsal megütötte a férjét, Musk kiposztolt egy cikket, ami azt állította, hogy a valóságban Pelosi férje részegen összekapott egy férfi prostituálttal. A #Pelosigaylover bekerült a népszerű témák közé a Twitteren.
A bírósági beadványok és az incidensről készült felvételek cáfolták ezeket az állításokat, amik egy olyan oldalról származtak, ami már korábban is megosztott téves információkat. De addigra már késő volt, a kár megtörtént.
"Igazán szomorú az ország számára, hogy ilyen nagy tekintélyű emberek ilyen égbekiáltó módon elszakadnak a tényektől és az igazságtól" – mondta az eset után Nancy Pelosi. "Ez traumatizálja az érintetteket. De ők nyilvánvalóan nem törődnek ezzel."
A Twitter az AFP megkeresésére egy kaki emojival válaszolt, ezt a sajtómegkeresésekre adott automatikus választ márciusban vezette be a cégnél Musk.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk