Ez a többnyelvű tábla Komáromban nem hivatalos, egy politikai tiltakozó akció részeként került ki
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2023. augusztus 25., 17:08
- 5 perces olvasmány
- Szerző: Ede ZABORSZKY, AFP Magyarország
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
"Szép új világ köszönt ránk..." – olvasható egy magyar Facebook-bejegyzésben, amelyet 2023. augusztus 18-i megjelenése óta több mint 370 alkalommal osztottak meg. A posztban egy közlekedési tábla látható Komárom város nevével, az 1-es út táblájával, valamint egy kisebb tábla három nem latin betűkkel írt felirattal. Egy másik Facebook-posztban ugyanezt a képet azzal osztották meg, hogy a táblával az "új honfoglalóknak" akarnak kedvezni.
Sok kommentelő, úgy tűnik, elhitte, hogy a képen egy hivatalos tábla látható, több felhasználó ráadásul a magyarországi gyárakban (például a komáromi határárában található ipari parkban) dolgozó külföldi vendégmunkásokhoz kötötte a dolgot.
"Lassan a magyar nyelv tanulása is csak választható opció lesz az iskolákban" – írta például valaki. "Nem értem minek kell, ha mi megyünk ki külföldre, oda sincs a táblák alá írva magyarul semmi!" – írta valaki más hozzátéve, hogy szerinte a külföldieknek kedveznek, amíg a magyarok érdekeivel nem törődnek.
A tábla azonban nem egy valódi helységnévtábla, a háromnyelvű feliratot a Jobbik-Konzervatívok párt helyezte el egy politikai tiltakozó akció keretében. Ez egyfelől kiderül a párt közösségi média bejegyzéseiből is, és a párt szóvivője is megerősítette a tényt az AFP kérdésére. A párt azért helyezte el a táblát, hogy így tiltakozzon a külföldi vendégmunkások Magyarországra érkezése ellen. Komárom polgármestere az AFP-nek megerősítette, hogy a városban nincs hivatalos többnyelvű tábla, a Jobbik akcióját pedig "politikai hangulatkeltésnek" nevezte.
A táblát egy politikai tiltakozó akció keretében helyezték el
Az AFP fordított képkeresést végzett a képen, a keresése eredménye a Jobbik-Konzervatívok politikai párt több közösségi média bejegyzése volt. Ezt követően a Google-ban a "tábla Komárom Jobbik" kifejezésre rákeresve az Alfahír (egy, a párthoz kötődő hírportál) egy cikkéhez jutottunk el, amely a Jobbik-Konzervatívok két politikusának akciójáról számolt be, akik a közösségi médiában megjelent posztokhoz hasonló táblát helyeztek el Komárom határában, az ipari övezet közelében.
Brenner Koloman, a Jobbik-Konzervatívok országgyűlési képviselője és Szanyi Gábor, a közeli Oroszlány önkormányzati képviselője 2023. augusztus 18-án sajtótájékoztatót tartott a komáromi ipari parkon belül található SK Battery akkumulátorgyár előtt. A táblát a sajtótájékoztató után helyezték el a politikusok.
Az SK Battery a koreai SK Innovation energetikai konszern leányvállalata, a vállalat számos koreai munkavállalót foglalkoztat a komáromi gyárában, de más cégek is alkalmaznak külföldi munkavállalókat Komárom ipari negyedében, valamint egész Komárom-Esztergom vármegyében, az ukránoktól kezdve az indonéz vendégmunkásokig.
A két politikus azzal vádolta a kormánypártot, hogy ázsiai vendégmunkásokat "telepít" Magyarországra, és "letöri" a magyarok bérét, valamint potenciálisan veszélyesnek nevezték a Magyarországon épülő vagy már üzemben lévő akkumulátorgyárakat.
A táblán a cikk szerint a város nevét olvasni "ukrán, koreai és pakisztáni nyelven" – utóbbi feltehetően Pakisztán nemzeti nyelvét, az urdut jelenti. Mint a fenti összehasonlításon látható, a közösségi médiában terjedő kép és az Alfahír cikkében szereplő, a politikai akcióról készült kép ugyanott készült, a háttérben ugyanazok a fák láthatók, és a Google Maps-en ugyanaz a világosabb terület látható az úton (archivált link). Ráadásul a tábláról készült képeken a feliratok mindhárom nyelven azonos formátumúak és helyesírásúak: a koreai és az urdu nyelvű változatban helyesírási hibák vannak mindkét képen.
Az AFP kérdésére a Jobbik-Konzervatívok szóvivője 2023. augusztus 24-én megerősítette, hogy a szóban forgó táblát a párt helyezte el tiltakozó akcióként.
"Igen, a táblát egy figyelemfelhívó kampányunk során helyeztük ki, Komárom mellett Gödön, Zalaegerszegen, Mohácson, Iváncsán és Tabon is. Kampányunkat a következő hetekben is folytatni fogjuk" – írta a párt. A párt azért szervezte a tiltakozó akciót, mert szerintük a kormánypárt "tudatosan és számolatlanul telepítene hazánkba ázsiai migránsmunkásokat, a magyar munkavállalók és dolgozók kárára".
A szóvivő a válaszába a párt hivatalos Facebook-oldalán található, az akcióról szóló bejegyzést is elküldte. A galériában található egyik kép látszólag megegyezik a közösségi médiában kontextusból kiragadva terjedő fotóval.
A helyi polgármester megerősítette, hogy nincs többnyelvű tábla a városban
Az AFP felvette a kapcsolatot Komárom polgármesterével is. Dr. Molnár Attila polgármester (Fidesz-KDNP) 2023. augusztus 24-én az AFP-nek küldött levelében elmondta, hogy a városban nincs többnyelvű tábla.
"Megkeresését köszönöm, tisztelettel tájékoztatom, hogy természetesen Komárom városában semmiféle többnyelvű helységnévtábla nem került és kerül kihelyezésre. Vélhetően egy aljas, rosszindulatú politikai hangulatkeltésről van szó, amelyeket sajnos az elmúlt hónapokban már megszokhattunk. A tábla eltávolításáról haladéktalanul intézkedtem!" – írta a polgármester a válaszában.
Akkumulátorgyárak és külföldi vendégmunkások Magyarországon
Orbán Viktor 2023 márciusában azt mondta, hogy 500 ezer főnyi munkaerő hiányzik a kormány iparosítási terveihez, amit a kormánypárt "belső forrásokból", Ukrajnában és Szerbiában élő magyarokból, valamint külföldi vendégmunkásokból kíván fedezni.
Az említett iparosítási tervek elsősorban az elektromos járművek alkatrészeit gyártó ázsiai vállalatok akkumulátorgyárait jelentik. A terveket több kritika is érte a lehetséges környezeti hatás miatt, de az akkumulátorgyárak kritikusai attól is tartanak, hogy a kormány hajlandó lesz szemet hunyni az előírásokat be nem tartó vállalatok felett.
A koreai SK Innovation csoport komáromi gyára, amely a Jobbik korábban említett akciójának helyszíne volt, 2022-ben akkor került a média figyelmébe, amikor több dolgozót kórházba kellett szállítani egy feltételezett mérgezőanyag-szivárgás után. A cégcsoport egy másik egységét a rendőrség is vizsgálta, miután több dolgozó kórházi kezelésre szorult. Az egységet később megbírságolták, mert nem megfelelően kezelték a rákkeltő anyagokat a területükön.
Miközben a bevándorlásellenes retorika kulcsszerepet játszik Orbán Viktor miniszterelnök és kormánya kommunikációjában, 2023 májusában a magyar parlament elfogadta azt a törvényt, amely megkönnyíti a nem uniós munkavállalók számára, hogy legfeljebb 3 évig Magyarországon éljenek és dolgozzanak.
A más országokból érkező vendégmunkások száma az elmúlt évben emelkedni kezdett Magyarországon. Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint 2022-ben összesen 81 ezer külföldi állampolgár dolgozott az országban, ami 14 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. A legtöbben, 26 ezren, Ukrajnából érkeztek.
A külföldi vendégmunkások beáramlásával párhuzamosan az idegenellenes érzelmek és a kapcsolódó hamis információk is megszaporodtak az érintett régiókban. Az AFP Ténykérdés ebben a cikkben cáfolta azokat a megalapozatlan állításokat, amelyek szerint vendégmunkások állítólag megerőszakoltak és megöltek egy nőt Debrecen közelében, ahol a Magyarországon épülő akkumulátorgyárak egyik zászlóshajója épül.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk