Ez a videó, amin egy szülő letép egy szivárványos zászlót egy amerikai iskolában, megrendezett

2023. szeptember közepe óta terjed a közösségi oldalakon egy rövid, megrendezett jelenet, amiben azt látni, hogy egy szülő beront egy osztályterembe az Egyesült Államokban, és letépi a falról az LMBTQ-közösség jelképét, a szivárványos zászlót. A videó a valóságban egy több, megrendezett szkeccsből álló sorozat része. Ennek ellenére a kérdéses felvétel több nyelven is azzal a téves feltételezéssel kezdett terjedni, hogy az egy amerikai osztályteremben játszódó valós jelenetet ábrázol. A videót megosztó felhasználók az hitték, hogy egy valódi tiltakozásról van szó a nemi identitás kérdésének oktatása ellen, és a támogatásukról biztosították a videóban szereplő "szülőt".

Az LMBTQ-ellenes dezinformáció az utóbbi időben egyre nagyobb teret kap az Egyesült Államokban. És Magyarországon is – ahol az iskolákban törvényileg tiltva van a szexuális kisebbségek témája – rendszeresen megjelennek a közösséggel kapcsolatos hamis állítások.

Az interneten hamis kontextusban terjedő videóban azt látni, ahogyan egy szülőt játszó színész letépi a szivárványos zászlót, majd a szemétbe dobja, miközben az osztályfőnököt szidalmazza: "Nem azért fizetem az adómat, hogy ezt finanszírozzam. Miért raktak ezt ki?" – mondja a színész. "Én arra tanítom a fiamat, hogy legyen férfi, és nem akarom, hogy kirakják ezt a zászlót".

Az X közösségi oldalon (korábban Twitter) 2023. szeptember 17-én azzal osztotta meg valakit a videót, hogy: "Abba kell hagyniuk, hogy ezt tanítsák a gyerekeinknek. Örülsz, hogy ez az anya ezt tette? Én igen."

Image
Pillanatkép egy posztról az X-en, 2023. szeptember 19-én készült képernyőmentés

Hasonló tartalmú szöveggel osztották meg ugyanezt a jelenetet olyan prominens amerikai közéleti személyiségek is, mint a Fox News korábbi műsorvezetője, Megyn Kelly és Marjorie Taylor Greene republikánus képviselő. Mindketten osztottak már meg korábban is hamis és félrevezető tartalmakat az interneten.

A videó már francia, spanyol és román nyelven is terjedni kezdett szintén a kontextusából kiragadva.

A jelenet azonban teljes mértékben a képzelet szüleménye.

Image
Pillanatkép Megyn Kelly egyik X-posztjáról, 2023. szeptember 19-én készült képernyőmentés
Image
Pillanatkép Marjorie Taylor Greene X-bejegyzéséről, 2023. szeptember 19-én készült képernyőmentés

 

 

A videón egy kitalált jelenetet látni

Egy fordított képkeresés segítségével az AFP egy olyan 2023. szeptember 16-án megosztott Facebook-bejegyzést talált (itt archiválva), amiben a kérdéses videót látni a következő címmel: "Egy anya letépi a Pride-zászlót".

A fiók egy "Jibrizy" nevű tartalomgyártóhoz tartozik. A Facebook-oldal leírásában angolul a következőt olvashatjuk: "Rendező vagyok, aki vitaindító tartalmú videókat készít, amelyek valóságosnak tűnnek". A Facebook-oldal hitelesített, és Jibrizy-t humoristaként írja le.

A felvétel vége felé a videót készítő csapat együtt látható, és egyikük azt mondja: "Hé, srácok, ez volt a szkeccs", és arra biztatja az embereket, hogy írjanak hozzászólásokat a videó alá. A felvétel jobb oldalán a zászlót letépő nőt látni mosolyogva.

Image
2023. szeptember 18-án készült képernyőfotó egy videóról a Facebookon

Ugyanezen a Facebook-oldalon egy olyan fotót is találni, amelyen a magát Jibrizyként bemutató személy látható. Egy nő mellett áll, aki a hamis kontextussal terjedő videóban is szerepel. A képaláírás a következőt olvasni: "Én vagyok Jibrizy, ezeknek a virális videóknak a rendezője!".

Image
A posztban szereplő nő szerepel a hamis kontextusban terjedő videóban is. 2023. szeptember 26-án készült képernyőmentés.

A TikTok-on az AFP a következő kulcsszavakra keresett rá angolul: #tanár, #iskola, #virálisvideó, #osztályterem, és így sikerült több olyan videót is találni, amelyeken ugyanez az osztálytermi díszlet látható.

Egy TikTok-fiók (itt archiválva ) rendszeresen publikál olyan fiktív jeleneteket, amikben ugyanaz a színész szerepel, aki az általunk vizsgált videóban a szülőt alakítja. Egy jelenetben például egy tanárt alakít, aki leszid egy diákot az osztályteremben (archiválva itt).

A TikTok-on a hozzászólások egy “Kenyon’s Friends” nevű Facebook-oldalt neveznek meg a videók forrásaként. "Olyan videókat készítünk, amelyek mögött pozitív üzenetek állnak, hogy szeretetet terjesszünk!" – áll az oldal leírásában.

A szivárványos zászlós videó szintén szerepelt ezen a Facebook-oldalon, de később törölték azt. Ugyanezt az osztálytermet és szereplőket látni egy másik, az oldalra feltöltött videóban is, ami a nemeket jelölő személyes névmásokról szól (itt archiválva).

"Felhívjuk a figyelmet, hogy az oldal videói kizárólag szórakoztatásra szolgálnak" – áll egy másik, a Kenyon's Friends oldalon 2022 augusztusában közzétett szkeccs leírásában (itt archiválva).

"Az ezen az oldalon található videók között szerepelnek előre megírt drámák, szatírák, paródiák, bűvésztrükkök, előre felvett videók és egyéb szórakoztató tartalmak" – olvasható az oldal által közzétett bejegyzés. "A nevek, karakterek és események gyakran a rendező képzeletének termékei, így a valós személyekkel vagy valós eseményekkel való bármilyen hasonlóság pusztán a véletlen műve" – írják.

A nemi identitás témájának tiltása az amerikai és magyar iskolákban

Az Egyesült Államokban kényes kérdés, hogy lehessen-e az iskolákban foglalkozni a nemi identitás és a szexuális irányultság ügyével. 2021 óta számos olyan törvény született az országban az állami törvényhozás szintjén (archivált link), amelyek kitiltják az LMBTQ-témákat az iskolákból.

Magyarországon pedig az úgynevezett "gyermekvédelmi törvény" kimondja, hogy az iskolai szexuális felvilágosító órák "nem irányulhatnak a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérés, a nem megváltoztatása, valamint a homoszexualitás népszerűsítésére".

A "gyermeki jogok biztosítása érdekében tilos tizennyolc éven aluliak számára pornográf, valamint olyan tartalmat elérhetővé tenni, amely a szexualitást öncélúan ábrázolja, illetve a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást népszerűsíti, jeleníti meg" – olvasható a 2021 júniusában elfogadott törvény szövegében.

A törvény gyakorlatilag megtiltja az LMBTQ témák megtárgyalását az iskolákban.

A törvényt számos bírálat érte idehaza is, de az Európai Parlament és az Európai Bizottság is bírálta a szabályozást.

Az Egyesült Államokban az utóbbi időben az X közösségi oldalon megszaporodtak a gyűlöletkeltő tartalmak. Például az olyan posztok, amik azt a hamis narratívát terjesztik, hogy az LMBTQ-közösség tagjai a gyerekek bizalmába férkőznek, hogy így "cserkésszék be" őket. De a transznemű fiatalok támogatását célzó törvények is kerültek már dezinformációs kampányok célkeresztjébe.

Ahogy az AFP az LMBTQ-közösséget célzó dezinformációról szóló cikkében írta, Magyarország sem kivétel ez alól a trend alól.

Az LMBTQ-közösséggel kapcsolatos hamis állításokról az AFP Ténykérdés már több tényellenőrzést is publikált, például itt, itt és itt.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk

Kapcsolódó cikkek