Manipulált videó: nem volt ilyen hirdetés a Times Square-en Zelenszkij New York-i látogatása alatt

A közösségi médiában több nyelven, köztük magyarul is megjelentek manipulált felvételek egy Times Square-en található óriásplakátról. A közösségi média posztok hamisan azt állítják, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2023 szeptemberi, New York-i látogatása alatt egy "Dicsőség a vizeletnek" üzenet futott a kérdéses kijelzőn, a "Dicsőség Ukrajnának" szöveg helyett. De a hirdetőtáblát ábrázoló videó már régi, a kijelző tartalmát pedig utólag megváltoztatták – derítette ki az AFP vizsgálata, amit a hirdetőtábláért felelős cég is megerősített.

"Volodimir Zelenszkij ukrán elnök New Yorkba érkezésekor, már üdvözlő üzenet várta a város egyik kivetítőjén. Volt azonban egy furcsa csavar: a zászlón a 'Dicsőség Ukrajnának' helyett a 'Dicsőség a vizeletnek' felirat szerepelt" – olvasható az Orosz Hírek oldal egy 2023. szeptember 21-én megjelent cikkében. A cikket több mint száz felhasználó osztotta már meg a közösségi médiában, és több mint kétezer reakciót gyűjtött össze.

A cikkbe ágyazott videón egy digitális reklámtáblát látni New York belvárosában Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arcával, és a "Glory to Urine!" (dicsőség a vizeletnek) felirattal. A cikk azt állítja, hogy a tábla üzemeltetője elismerte a "hibát". Ugyanez a hamis állítás ugyanezzel a videóval, vagy a videóból vett képpel más magyar cikkekben és közösségi média posztokban is megjelent.

Ugyanez a manipulált videó már angol nyelven is terjedni kezdett, például a Blaze nevű konzervatív oldal is megosztotta az X közösségi oldalon, igaz a posztot azóta törölték.

A videót Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szóvivője, Marija Zaharova hivatalos Telegram-csatornáján is megosztották egy 2023. szeptember 21-én kelt bejegyzésben. Zaharova a posztjában azt írta, hogy "ilyen videó fogadta az ukrán elnököt New Yorkban", a szóvivő ragaszkodott ahhoz, hogy a felvétel "nem hamisítvány".

Image
A manipulált videót tartalmazó cikk a Facebookon. A képernyőmentés 2023. szeptember 27-én készült

A videón látszólag egy hirdetőtábla látható a New York-i Times Square-en. A hamis felvétel akkor kezdett el terjedni az interneten, amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök előbb az ENSZ New York-i Közgyűlésére, majd Washingtonba utazott, hogy találkozókon vegyen részt a Fehér Házban, valamint a Kongresszusban. Az utazás volt az ukrán elnök második amerikai útja azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában megtámadta az országát.

A videót azonban manipulálták: a valóságban nem fogadta Zelenszkijt "Dicsőség a vizeletnek" feliratú tábla a Times Square-en.

"A felvételek 100 százalékban hamisítványok" – mondta Erin Watkins, a Big Outdoor, a szóban forgó, a a 42. utca és a 8. sugárút sarkán lévő óriásplakátot birtokló és üzemeltető cég általános jogtanácsosa (itt archiválva).

"Mi üzemeltetjük a videón látható táblát, és megerősítjük, hogy az interneten keringő fotókon és videókon látható szöveg nem futott a táblán" – közölte Watkins az AFP-nek egy szeptember 22-i e-mailben, hozzátéve, hogy a valóságban a hirdetőtábla folyamatosan váltogatja a különböző hirdetéseket.

Miután a videó virálissá vált, az NBC News egy vezető riportere, Ben Collins és más felhasználók az X közösségi oldalon szeptember 21-én a helyszínre látogattak, és videókat és képeket készítettek a tábláról: a fotókon teljesen más hirdetéseket látni, mint a hamis videóban (archivált linkek itt és itt).

Egyeseknek az is feltűnt, hogy a manipulált videóban egy olyan állványzat látható, amely már nincs az adott helyszínen. A Google Maps Street View felvételei szerint ugyanez az állványzat 2021 szeptemberében még állt, de legkésőbb 2022 augusztusára már lebontották (itt archiválva).

A manipulált videón több olyan részlet is látható, amelyek segítenek leszűkíteni, hogy mikor készülhetett az eredeti felvétel: az épület sarka körüli állványzat, a Regal mozi digitális kijelzője, a Five Below kis digitális kijelzője a sarkon és a szemközti csupasz épület.

Image
Képkocka a manipulált videóból. 2023. szeptember 28-án készült képernyőmentés. A jelöléseket az AFP adta a képhez

A videó nem készülhetett Zelensky 2023. szeptemberi látogatása idején, mivel a reklámtáblával szemben lévő épületben jelenleg egy McDonald's működik. Az óriásplakáttal szemben lévő épület most a gyorsétteremlánc sárga színét mutatja, ami a manipulált videón nem jelenik meg.

A felhasználók által 2023 áprilisában és szeptemberében feltöltött fotókon ott az étterem. Az épület bérleti szerződésének aláírását csak 2022 júliusában jelentették be. A kérdéses McDonald's még 2022 augusztusában sem volt ott a Google Maps felhasználói által feltöltött fotók és videók szerint.

Image
A módosított videó (bal) és a helyszín egy, a Google Maps-re felöltött képen. A képernyőmentések 2023. szeptember 28-án készültek

Egy felhasználó által a Google Mapsre 2023 áprilisában feltöltött képen (itt archiválva) szintén látható a McDonald's a reklámtáblával szemben, a manipulált videón láthatóval közel megegyező szögben, ami azt mutatja, hogy a felvétel legalább hónapokkal Zelensky látogatása előtt készülhetett.

A Regal mozinak éveken át, legalább 2021 szeptemberéig bezárólag ugyanaz a hirdetőtáblája volt. Ezt a kijelzőt egy teljesen digitális kijelző váltotta fel, ahogyan az 2022 augusztusában a Google Maps-en és a manipulált videón is látható. Egy a Google Mapsre 2022 szeptemberében feltöltött képen látni új kijelzőt, valamint az épület oldalán lévő állványzatot is, ami a manipulált videóban is szerepel.

Image
A manipulált videó és a Google Street Map felvétele. 2023. szeptember 28-án készült képernyőképek.

A kijelző és az állványzat ezen a másik, 2022 szeptemberében közzétett képen is látható. Az állványzat viszont ezen a 2022 novemberében közzétett fotón már nincs ott, és ezen a 2022 decemberében közzétett fotón sem, amelyen már csak a mozi új kijelzője látható, valamint az épület sarkán körbefutó reklámképernyő -- de az nem olyan hosszú, mint 2023-ban.

A manipulált videón látható állapottal leginkább megegyező állapotot ezen a 2022 októberében közzétett fotón találtunk, amelyen az új Regal-kijelző, az épület sarkát körülvevő állványzat és az állványzaton lévő ideiglenes "five below" és "now open" feliratok láthatók.

Az eredeti videót tehát úgy tűnik, hogy 2021 szeptembere után, valószínűleg valamikor 2022 szeptembere vagy októbere körül, de még 2022 decembere előtt forgatták. A Zelenszkij ellenes üzenetet utólag szerkesztették az eredeti hirdetés helyére.

A manipulált klip a Fox News Digital logójával van ellátva, de a csatorna azt mondta, hogy nem tett közzé ilyen felvételeket. "A Fox News Digital nem tette közzé ezt a videót" – közölte a csatorna szóvivője az AFP-vel egy szeptember 22-i e-mailben.

Nem ez az első eset, hogy olyan hamis videók kezdenek terjedni az interneten, amelyeken állítólag Zelenszkij-ellenes üzeneteket látni nyugati országok nagyvárosaiban, az AFP már több ilyen manipulált videót is megcáfolt, például ebben és ebben a cikkben.

Az AFP Ténykérdés többi, az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos tényellenőrzését itt olvashatja.

2023. szeptember 28. A cikk frissítésre került a videó készítésének idejére vonatkozó bekezdésekkel.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk