
Nem, ezen a videón nem az látható, hogy gazdák trágyát permeteznek az ukrán nagykövetségre Párizsban
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2024. február 29., 14:28
- Frissítve: 2024. február 29., 14:30
- 4 perces olvasmány
- Szerző: Alexis ORSINI, AFP Franciaország
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
"Üzentek a tüntető, francia gazdák Zelelnszkijéknek: trágyával borították be a párizsi ukrán nagykövetség épületét" – olvasható egy 2024. február 24-i magyar blogposzt címében. A blogposztot többen a Facebookon is megosztották.
A bejegyzésben lévő videón az látható, amint egy traktorról egy olyan épületet permeteznek, amin a francia, az európai uniós és az ukrán zászló lobog. Ugyanez a videó már más nyelveken, például hollandul, lengyelül és franciául is terjedni kezdett a közösségi médiában.
A videóban szereplő angol nyelvű felirat a következő: "Feldühítette a francia gazdákat az, hogy az ukrán nagykövetség felszólította őket a tüntetések befejezésére."
A gazdák hetek óta tüntetnek Franciaországban és más európai országokban is olyan problémák miatt, amik megnehezítik a megélhetésüket. A gazdák egyebek mellett az EU-s szabályozások, a magas üzemanyagárak és a más országokból, köztük Ukrajnából érkező import miatt demonstrálnak.

De az Euronews azt közölte a France 24 Observateursszel (archivált link), hogy nem ők készítették a videót, és nem is ők tették közzé azt. “A képsorokkal kifinomult módon utánozták le a Euronews stílusát, képi világát és formátumát” – tette hozzá a csatorna.
"Az elmúlt tizenkét hónapban számos olyan, hasonló esettel találkoztunk, amikor hamis Euronews-videók kezdtek el terjedni az interneten".
Videó Dijonból, 2023 decemberéből
Egy fordított képkereséssel sikerült kideríteni, hogy a képsorokat először 2023. december 15-én töltötte fel az X-re (archivált link) egy szabadúszó újságíró. A poszt szövegében ez szerepelt: “Gazdák trágyát és szalmát dobálnak a dijoni Regionális Tanácsra."
Ezen a változaton nem szerepel a Euronews logója, és nincs rajta az Ukrajnára utaló felirat.
Des #agriculteurs déversent du fumier et de la paille sur le Conseil Régional à #Dijon. pic.twitter.com/pi1NKMbwOY
— Luc Auffret (@LucAuffret) December 15, 2023
A helyi média szerint mintegy háromszázan tüntettek a fiatal gazdáknak nyújtott regionális támogatások késedelmes kifizetése miatt. A tüntetők trágyát szórtak az épület elé, tojásokkal dobálták meg azt, szalmát szórtak a homlokzatra és több kecskét is szabadon engedtek.
A videón szereplő épület pedig valójában a dijoni Hôtel de Région de Bourgogne-Franche-Comté (archivált link). Nem pedig a párizsi ukrán nagykövetség, amelyről itt látható egy kép a Google Street View-n (archivált link).

A levél, amit nem az ukrán nagykövet írt alá
A meghamisított tudósítás egy változatában, akárcsak ebben az X-posztban, egy olyan levelet mutatnak, amelyet állítólag Ukrajna párizsi nagykövete, Vadim Omelcsenko írt a francia gazdáknak február 7-én. Ebben a levélben a nagykövet állítólag felszólítja őket, hogy hagyják abba a tüntetéseket. A poszt szerint azt írja: "Az ukrán nép sajnálja, hogy az első gazdasági nehézségekkel szembesülő francia gazdák a francia kormány és az ukrán nép ellen fordultak", és hogy "az ukránok felszólították a francia gazdákat, hogy kövessék a példájukat és fogjanak össze a hazájukért".
Az ukrán nagykövetség 2024. február 13-án az AFP-vel azt közölte, hogy az állítólagos levelet nem ők küldték. “Ezt a levelet nem a párizsi ukrán nagykövetség írta és nem is az küldte el” – állt a közleményben.
Az Open olasz tényellenőrző oldal (archivált link) megállapította, hogy a videóban az ukrán nagykövetnek tulajdonított aláírás nem egyezik meg azzal a hiteles aláírással, ami egy 2023. júniusi levelében szerepel (archivált link).
A hamisított Euronews-tudósításban azt állítják, hogy a francia FNSEA szakszervezet elnöke, Arnaud Rousseau dühösen reagált az állítólagos levélre, mondván: "Azt tanácsoljuk az ukrán diplomatáknak, hogy a saját országukkal törődjenek. Nem tanácsolnánk, hogy olyanokra tegyenek panaszt, akiknek a pénzén két éve élnek". Az utóbbi mondat Ukrajnának nyújtott francia támogatásra utal a 2022 februári orosz invázió óta.
A Rousseau-t ábrázoló képek azonban a BFM TV 2024. február 2-i interjújából származnak (archivált link), amiben egyébként nem említi Ukrajnát. Az FNSEA február 13-án azt közölte az AFP-vel, hogy "Arnaud Rousseau [...] soha nem tett ilyen kijelentéseket".
Ismert médiumok lopott arculatával terjesztenek hamis állításokat
Ez a videó csak egy példa a sok közül arra, amikor egyesek neves médiumok leutánzásával terjesztettek Ukrajnát bíráló hamis állításokat. Az AFP Ténykérdés már több ilyen esetről is írt, például ebben és ebben a cikkben.
A "Doppelganger"-nek elkeresztelt kampány keretében például Ukrajna-ellenes dezinformációt terjesztettek olyan cikkeken keresztül, amelyek nyugati médiumok arculatát másolták le. A műveletet a francia hírszerző szolgálatok Oroszországnak tulajdonították.
2023 szeptembere óta az Oroszországnak tulajdonított online dezinformációs akciók már nem csupán az Ukrajna-ellenes félretájékoztatásból állnak, hanem közvetlenül a nyugati média leterhelésére is a céljuk.
A 2024 eleji gazdatüntetések többször is félrevezető és hamis posztok tárgyát képezték a közösségi médiában. Terjedni kezdett például egy mesterséges intelligenciával készített kép a párizsi Eiffel-torony közelében felhalmozott szénakazlakról, amiről több felhasználó is elhitte, hogy egy valódi kép a tüntetésekről.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk