Ez a paleoklimatológiai grafikon nem cáfolja a globális felmelegedést

A tudósok előrejelzései szerint 2024 lesz a valaha mért legmelegebb év. A tudományos konszenzus szerint a sosem látott mértékű felmelegedés kétségtelenül az ember által okozott szén-dioxid-kibocsátáshoz köthető. A klímaszkeptikusok továbbra is a közösségi médiát használják arra, hogy megkérdőjelezzék ezeket az eredményeket. Például egy olyan grafikont kezdtek el terjeszteni, ami a jégkorszakokhoz kötődő természetes, ciklikus változásokat ábrázolja. Ám szakértők szerint a grafikon nem cáfolja a globális felmelegedéssel kapcsolatos tudományos konszenzust, ráadásul nem jeleníti meg kellően részletesen az elmúlt 150 év hőmérséklet-változásait.

"Ez a grafikon azt bizonyítja, hogy még HA az emberiség befolyásolja is a hőmérsékletet, ez a befolyásolás jelentéktelen a természeti erőkhöz képest, amelyek hatása 400 ezer évre visszatekintve egyértelműen látszik: az elmúlt 150 év hőmérséklet-változása leginkább az 1200 és 1850 között tartó kis jégkorszakból való kilábalásnak tudható be" - állítja egy 2024. november 10-i angol nyelvű Facebook-bejegyzés, amelyet több ezren osztottak meg.

A bejegyzésben van egy grafikon, amely látszólag a jégkorszakokat és a hozzájuk tartozó hőmérsékleti anomáliákat mutatja be több százezer éves távlatban. Az ábrát eredetileg a CO2 Koalíció tette közzé. Ez egy olyan csoport, amely a szén-dioxid-kibocsátás kötelező csökkentése ellen lobbizik (archivált link). 

Image
Képernyőkép egy Facebook-posztról 2024. november 22-én

Hasonló állítások már terjedni kezdtek a közösségi médiában más klímaszkeptikus profilokon keresztül is. Köztük volt a jobboldali amerikai tévécsatorna, az amerikai jobboldali tévécsatorna, a Fox News egykori hírkommentátora, Steve Milloy is, akinek kijelentéseit korábban már többször megcáfolták.

A jégkorszakokat részben a Föld pályájának természetes ingadozásai okozzák (archivált link), ami miatt a Nap felmelegítő hatása is változik. Másrészt a jégkorszakok kialakulásában közrejátszik a bolygót felmelegítő üvegházhatású gázok légkörre gyakorolt hatása is.  

A legutóbbi jégkorszak körülbelül 120 ezer évvel ezelőtt kezdődött és 11 ezer 500 évvel ezelőtt ért véget (archivált link).

Azóta a Föld egy "interglaciális időszakban" van, amely azt a részt jelenti a ciklusban, amikor melegebb van, és a szárazföldi jég kevésbé kiterjedt.  

"Jelenleg egy úgynevezett interglaciális, vagyis egy meleg időszakban vagyunk. Tehát igen, elég nagy természetes ingadozások vannak a klímában" - mondta 2024. november 22-én Donald Canfield, a Dél-dániai Egyetem geológus professzora (archivált link).

"Ez azonban nem jelenti azt, hogy az ember nem lehet hatással" a közelmúltbeli felmelegedési trendekre, tette hozzá Canfield. 

Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) szerint "egyértelmű, hogy emberi hatás miatt melegedett fel a légkör, az óceánok és a szárazföldek", összefüggésben a szén-dioxid-kibocsátással (archiválva itt és itt).  

"Mind a CO2-koncentráció, mind a hőmérséklet olyan szintre emelkedett, amely messze meghaladja a ‘kis jégkorszak’ kezdete előtti értékeket" - mondta Canfield. Hozzátette, hogy "széleskörű konszenzus van azt illetően, hogy a közelmúltbeli CO2-növekedést az ember okozta, és ezért az abból fakadó hőmérséklet-növekedést is".

Más tudósok is elmondták az AFP-nek, hogy az interneten megosztott grafikon adatai nem cáfolják az emberi eredetű kibocsátás szerepét és jelentőségét az éghajlat-változásban.

"A grafikon nem tartalmazza a közelmúltbeli felmelegedési adatokat, hanem azelőtt ér véget, hogy jelentős emberi klímahatásokat lehetne megfigyelni" - mondta az AFP-nek Bärbel Hönisch, a Columbia Egyetem Lamont-Doherty Földmegfigyelő Intézetének környezettudományi professzora 2024. november 21-én (archivált link).

Thomas Fauchez, a NASA űrkutatója  (archivált link) 2024. november 22-én elmondta  az AFP-nek, hogy a közösségi médiában megosztott grafikon a Jean Jouzel, gleccserkutató és klimatológus által gyűjtött és publikált adatokat használja (archivált link). "De a megosztott grafikon torzítja az adatokat, azáltal, hogy az eredetihez képest teljesen más időskálán mutatja be azokat" - mondta az űrkutató.

Fauchez szerint az alkalmazott időskálán nem látszik elég részletesen az elmúlt 150 év ahhoz, hogy figyelembe lehessen venni az ipari forradalom hatását.

Ezzel szemben a NASA a jégfuratokból származó légköri mintákban mért szén-dioxid-szintek és az újabb közvetlen mérések összehasonlításával szemlélteti a felmelegedés mértékének drasztikus növekedését (archivált link).

Megbízható időjárási adatok az 1800-as évek végéig visszanyúlva állnak rendelkezésre, ekkor kezdődött meg a szárazföldi felszíni hőmérséklet széles körű megfigyelése. Ennél korábbról pedig a klímaváltozásra vonatkozó, geológiai magmintákból nyert, közvetett adatok szolgálnak a Föld jégkorszakainak bemutatására.  

Image
2024. november 25-én készült képernyőkép a NASA honlapjáról, amely bizonyítékul szolgál arra, hogy a légkör CO2 szintje az ipari forradalom óta növekszik

A szén-dioxid a felmelegedés motorja

Az AFP által megszólaltatott tudósok abban is egyetértettek, hogy az ember sokkal gyorsabb ütemben bocsátja ki az üvegházhatású gázokat, mint ami megfigyelhető volt az elmúlt évezredek természetes ciklusaiban.

Ahogy a CO2-koncentráció növekszik, úgy lesznek egyre gyakoribbak a hőmérsékleti anomáliák is, ami azt jelzi, hogy a Föld felmelegedési tendenciájának elsődleges mozgatórugója az emelkedő CO2-szint. Különösen az elmúlt 150 évben, amint azt a NASA grafikonjai is mutatják (archivált link): 

Image
2024. november 22-én készült képernyőkép a NASA globális hőmérsékleti indexéről az elmúlt 140 évben

Image
2024. november 22-én készült képernyőkép a NASA grafikonjáról, amely a légköri CO2-koncentráció emelkedését mutatja az elmúlt 80 évben

A tudósok szerint a légkör szén-dioxid-koncentrációja utoljára évmilliókkal ezelőtt volt a mai, ember okozta szinten.

A NASA űrkutatója, Fauchez szerint "egész egyszerűen lehetetlen, hogy a szén-dioxid koncentráció ilyen mértékű növekedése ne legyen hatással az éghajlatunkra és a Föld átlaghőmérsékletére".

Az űrkutató kifejtette: "Ha a szén-dioxid koncentráció 280 ppm-ről (az iparosodás előtti szint) a jelenlegi 423,6 ppm-re nő, a bolygó melegedni fog" (archivált link).

Az átlagos globális felszíni hőmérséklet növekedése - amely az iparosodás kezdete óta folyamatosan megfigyelhető - a felhalmozódott hő jelentős emelkedését mutatja (archivált link).

Az AFP korábban más, hamis és félrevezető állításokat is megcáfolt a paleoklimatológiával és az ember okozta felmelegedéssel kapcsolatban, egyebek mellett itt és itt.

Javítva lett a szerző neve a két utolsó grafikonnálA cím át lett fogalmazva
2024. december 2. Javítva lett a szerző neve a két utolsó grafikonnál
2024. november 29. A cím át lett fogalmazva

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk