Ezek a képek egy óriási felhőről nem Barcelonában készültek, hanem az ausztráliai Perth városában

Spanyolországot özönvízszerű esőzések sújtották idén ősszel, különösen október 29-én Valencia régióban és november 4-én Barcelonában. Ezzel összefüggésben több nyelven is terjedni kezdett egy time-lapse videó, azzal az állítással, hogy a felvételen az özönvízszerű esőzéseket mutat. A videó azonban 2020-ban készült az ausztráliai Perth város repülőtere mellett, amint azt a fotós is megerősítette az AFP-nek. A közösségi médiában közzétett posztok azt is állítják, hogy a szélsőséges időjárási eseményt az amerikai HAARP kutatóprogram okozta, de ezt az összeesküvés-elméletet az AFP már többször cáfolta. 

"Egy time-lapse, ahol az égbolt szó szerint összeomlik Castelldefels (Barcelona közelében) felett, és 3 óra alatt több mint 150 liter vizet halmoz fel. Szponzor: HAARP" -- olvasható egy magyar Facebook-poszt leírásában. A HAARP az alaszkai székhelyű, az ionoszférát tanulmányozó és számos összeesküvés-elmélet célpontjává vált Magas Frekvenciás Aktív Sarki Fényjelenség-kutató Programra utal. A videó 2024. november 9. óta több mint 20 ezer megtekintést és több mint 190 megosztást ért el.

Ugyanez a videó azzal a hamis állítással, hogy 2024-ben készült Spanyolországban, több mint 37 ezer megosztást gyűjtött össze francia nyelven a Facebookon

2024. október 29-én a valenciai régiót özönvízszerű esőzések sújtották (itt archiválva), amelyek halálos áradásokat okoztak. Az árvíz egy, az évszakban megszokott időjárási jelenséghez kapcsolódott: a Földközi-tenger melegebb vizei fölött hideg levegő áramlik, és ez intenzív esőfelhőket képez, olvasható az AFP cikkében (archivált változat)

A felhőszakadás néhány óra alatt egy évnyi csapadék-mennyiséggel áztatta el Valencia régió keleti részeit, a talaj pedig nem tudta elnyelni ezt a vízmennyiséget, így villámárvizek alakultak ki, amelyek a településeket is elérték. 

A spanyol kormány szerint ez Spanyolország közelmúltbeli történelmének legsúlyosabb természeti katasztrófája. A legfrissebb információk szerint 230 ember vesztette életét, és még mindig vannak eltűntek (itt archiválva).

A klímaváltozással foglalkozó World Weather Attribution (WWA) kutatóhálózat (itt archiválva) szerint az olyan felhőszakadások, mint amelyek Spanyolországban is pusztítottak, 12 százalékkal hevesebbek és kétszer akkora valószínűséggel fordulnak elő, mint az ember okozta éghajlatváltozás előtt. A WWA nem állapított meg közvetlen kapcsolatot az októberi rendkívüli esőzések és az éghajlatváltozás között, de szerintük "nagyon valószínű", hogy ez volt az ok.

A virális videónak azonban semmi köze a katasztrófához, a felvétel 2020-ban készült Ausztráliában, ahogyan azt a videón látható nyomok is bizonyítják, és ahogyan azt az eredeti szerző is megerősítette az AFP-nek. A szélsőséges időjárási eseményeket a HAARP kutatási programmal összekötő állításokat már többször megcáfolták.

Image
A videó a hamis állítással magyarul. A képernyőkép 2024. november 28-án készült

A videó eredete

Először is, egy fordított képkeresés segítségével sikerült kideríteni, hogy ugyanez a videó már az elmúlt hónapokban és években is többszor felbukkant a közösségi médiában tévesen különböző országokba helyezve a készítés helyét. Az egyik poszt szerint a kép Floridában készült a Milton hurrikán idején, 2024 októberében, egy másik, 2022 szeptemberében megjelent poszt szerint pedig Indiában készült a videó.

2022-ban azonban az AFP angol nyelvű tényellenőrző szolgálata megállapította, hogy a felvételt az ausztráliai Perthben rögzítették 2020-ban. 

A videó különböző változatai között az AFP-nek sikerült találnia a YouTube-on egy 2020 februárjában megjelent verziót, amelyen a következő vízjel olvasható: "Kane Artie Photography - nem a médiában való felhasználásra – licencelés elérhető".

Image
2024. november 21-én készült képernyőkép a YouTube-on 2020-ban közzétett time-lapse-ről

Erre névre rákeresve találtunk egy webáruházat, amely egy fotósé, aki Ausztrália nyugati partján, Perthben él (archívum). A fotós, Kane Artie, aki a honlapja szerint autodidakta módon sajátította el a fényképezést, tájképeket, drónfelvételeket és time-lapse videókat készít Ausztráliában. 

A time-lapse videók úgy készülnek, hogy bizonyos időközönként rögzítenek képkockákat, majd ezt olyan sebességgel játsszák vissza, hogy egy gyorsított felvételre hasonlító videó jön létre egy hosszabb periódusról. Az így készült felvételekkel jól be lehet mutatni egy lassabban kibontakozó történés dinamikáját.

Kane Artie Facebook-fiókján megtalálható ugyanez a videó egy 2022. augusztus 2-án közzétett bejegyzésben is, de az első alkalommal 2020. február 25-én posztolta ki a videót. Utóbbi poszt már több mint 40 ezer megosztást ért el.

Az eredeti bejegyzésben leírja, hogy a videó a perthi repülőtéren készült, valamint arra is kitér, hogy milyen hevesnek érezte akkor az időjárási jelenséget. A szerző azt is megjegyzi, hogy a videó felhasználásához a "Severe Weather Australia" nevű médiumtól szerezhető be engedély, ami lenyűgöző meteorológiai jelenségekről készült videókat gyűjt (archivált linkek: 1, 2,3).

Image
Az eredeti 2020-as poszt és a hamis állítás magyarul ugyanazzal a videóval. A 2024. november 28-án készült képernyőképek

Az Instragramján Kane Artie megosztott néhány "kulisszák mögötti" pillanatot is az alkotásról, ahol jól beazonosítható a helyszín.

Image
2024. november 22-én készült képernyőképek az ausztrál fotós Instagramján megosztott videókról

A videó perthi repülőtér úgynevezett "nyilvános megfigyelő terén" készült, ahol az emberek szabadok megfigyelhetik a repülőgépeket. A kulisszák mögötti videó több vizuális eleme is azonosítható a Google Maps-en, a fém tető (kék), a kifutópálya (zöld) és a növények (sárga):

Image
The location where the video was made on Google Maps. Screenshot taken on 28 November 2024

Az AFP  2024. november 22-én elérte telefonon Kane Artie-t, aki körülbelül tíz éve fotózik. Artie megerősítette, hogy a képek "a perthi repülőtéren" készültek, "time-lapse" eljárással, ami megmagyarázza, miért olyan "gyors" a felvétel . Azt is hangsúlyozta, hogy a felvételek teljesen hitelesek, mesterséges intelligencia használata vagy bármilyen manipuláció nélkül készült.

2022 augusztusában Daniel Shaw , egy "viharvadász" és a Severe Weather Australia nevű szervezet munkatársa (amely a videó jogait birtokolja) azt mondta az AFP-nek, hogy a felvételek 2020. február 25-én készültek (archivált linkek: 1 , 2 ). Aznap Perth városát heves esőzéssel, villámlással és erős széllel járó nagy vihar érte el, amint arról az ausztrál média is beszámolt (archívum itt és itt). 

A HAARP összeesküvés-elméletet már többször megcáfolták

A magyar poszt azt állítja, hogy a vihart "a HAARP támogatta", ez egy régi összeesküvés-elméletre utal, miszerint egy amerikai kutatási program képes irányítani az időjárást.

A Magas Frekvenciás Aktív Sarki Fényjelenség-kutató Program (HAARP) egy 1990-ben indított amerikai kutatási program, amely a világ legerősebb nagyfrekvenciás (HF) adóját használja "a Föld felső légkörével kapcsolatos ismeretek bővítésére a földi ionoszféra fizikai és elektromos tulajdonságainak »tanulmányozásával«, amelyek hatással lehetnek a katonai és polgári kommunikációs és navigációs rendszerekre" – olvasható a program honlapján (itt archiválva).  

A HAARP már régóta számos összeesküvés-elmélet és spekuláció tárgya, és szakértők többször elmagyarázták az AFP-nek, például itt, hogy ez a kutatási program nem befolyásolja az időjárást, vagy a Föld éghajlatát. Azt az állítást is megcáfoltuk már, hogy olyan földrengéseket okozhat, mint amilyen 2023-ban Törökországot és Szíriát sújtotta. 

A HAARP honlapja szerint a HAARP adó által kibocsátott rádióhullámokat nem nyeli el a troposzféra, a légkör időjárást előidéző része. "Mivel nincs kölcsönhatás, nincs mód az időjárás szabályozására" – áll a HAARP oldalán. Több szakértő is kifejtette az AFP-nek egy másik tényellenőrzés során, ami a HAARP-pal és a spanyol áradásokkal kapcsolatos hamis állításokat cáfolt, hogy a HAARP "még csak megközelítőleg sem képes" az időjárás befolyásolására. 

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk