Ez egy szerkesztett kép, nem kell oltási igazolás azoknak, akik a tömegközlekedést akarják használni Budapesten
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2021. április 9., 16:04
- 3 perces olvasmány
- Szerző: Ede ZABORSZKY, AFP Hungary
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Több mint ezer ember osztotta meg azt a bejegyzést a Facebookon április 6-a óta, amelyben egy, a 118-as buszról készült kép látható az első ajtaján “Felszállás oltási könyv felmutatásával” felirattal. Egy másik bejegyzést, ugyanezzel a képpel, több mint 2600 ember osztott meg, de azt a posztot azóta törölték.
Vannak, akik olyan kommentekkel osztották meg a képet, mint hogy “Ez törvénytelen” vagy “Mi a …?”, ami arra utal, hogy azt gondolják, a kép valódi, és már tényleg vannak ilyen korlátozások. Mások helyesen felismerték, hogy valójában egy szerkesztett képről van szó. A szerkesztett képet eredetileg a Mi Hazánk Mozgalom készítette, hogy így tiltakozzanak a koronavírus ellen nem beoltott embereket érő esetleges hátrányos megkülönböztetéssel szemben, ami szerintük “diszkrimináció”. A párt számos felületen megosztotta a képet, így az könnyen beazonosítható.
Ezt a szerkesztett képet egy politikai párt készítette, kommunikációs céllal
A képet eredetileg Dúró Dóra, a Mi Hazánk poltikusa osztotta meg a Facebook-oldalán, mondta el az AFP kérdésére a Mi Hazánk sajtószóvivője április 7-én emailben. Az eredetileg megosztott képnél a szöveg nyilvánvalóvá teszi, hogy egy hipotetikus helyzetről van szó.
“Diszkriminatív az oltási igazolás - a tömegközlekedésben is kötelező lesz? A Mi Hazánk Mozgalom elfogadhatatlannak tartja a védettségi igazolvány kötelezővé tételét egyes szolgáltatások esetében a későbbi nyitást követően, ezért elvárjuk, hogy ne legyen Magyarországon kötelező oltási könyv” – olvasható a bejegyzésében, amelyhez a párt a képet felhasználta.
“Az Ön által mellékelt fotó valóban egy kommunikációs anyag kontextusból kiragadott és módosított (megvágott) változata. A kép eredetileg egy Facebook posztban jelent meg, ahol a bejegyzésből egy egyértelműen kiderült, hogy ez feltételes mód, vagyis nem egy valós élethelyzetet mutat be a fotó” – mondta el az AFP kérdésre a Mi Hazánk Mozgalom sajtószóvivője.
A párt megerősítette, hogy a neten terjedő kép az ő anyaguk módosított, megvágott változata. Ha az ember összehasonlítja a párt képét a Facebookon terjedő változattal, akkor látható, hogy a párt lógóját, valamint a szöveget, amelyben diszkriminatívnak nevezik az oltási igazolást, eltávolították. A megvágott változaton azonban még látni a kék “Oszd meg!” címkét, ami tovább bizonyítja, hogy a Mi Hazánk anyagának szerkesztett változatáról van szó.
Egy fordított képkereséssel az eredeti, nem szerkesztett változatot is könnyen meg lehet találni – tehát azt, amelyiket a Mi Hazánk felhasználta a saját képéhez. Az eredeti kép számos újságcikkben feltűnik, például ebben, és a 118-as busz látható rajta a III. kerületből, a felirat az ajtón pedig eredetileg arra figyelmeztet, hogy csak jeggyel vagy bérlettel lehet felszállni.
Jelenleg nincs érvényben olyan korlátozás, amely megtiltaná a be nem oltott embereknek, hogy a budapesti tömegközlekedésen utazzanak. A BKK rendszeresen közzéteszi a koronavírussal kapcsolatos korlátozásokat, híreket a weblapján.
Az oltási igazolásról szóló hivatalos információk itt olvashatóak, az igazolásáról szóló kormányrendelet pedig itt.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk