A magyar biztosítók nem zárják ki a vakcinával kapcsolatos egészségkárosodást az egészség- és életbiztosításból
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2021. május 20., 12:42
- 3 perces olvasmány
- Szerző: Ede ZABORSZKY, AFP Magyarország
Szerzői jog © AFP 2017–2024. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Május 2-a óta több mint 5 ezer ember osztott meg egy magyar nyelvű Facebook-bejegyzést, amely azt állítja, hogy a legnagyobb biztosító cég Magyarországon nem fedezi a beoltott emberek halálát vagy egészségkárosodását.
A szerző azt állítja, hogy felhívta a “legnagyobb biztosítót” és azt mondta nekik, hogy szeretné magát beoltatni és szeretne életbiztosítást kötni. “NEM VÁLLALNAK KOCKÁZATOT A BEOLTOTT EMBER HALÁLA, EGÉSZSÉGKÁROSODÁSA ESETÉRE!!!!! LEHET GONDOLKODNI KISPAJTÁSOK!” – olvasható a bejegyzésben mintegy bizonyítékként arra, hogy a vakcinák veszélyesek, hiszen a biztosítók sem vállalják a kockázatot.
Bár a bejegyzés nem tér ki rá, hogy milyen oltásról van szó, jelenleg Magyarországon az “oltás” és “vakcina” szavakat széles körben a koronavírus elleni védőoltásokkal azonosítják, és a kommentek is arra utalnak, hogy a felhasználók is így értelmezték a bejegyzést.
Az állítás azonban nem igaz. A koronavírus elleni védőoltások nem jönnek számításba az élet- és egészségbiztosításoknál, mondta el az AFP-nek a legnagyobb magyarországi biztosító, az Allianz Hungária, valamint hasonlóról számolt be a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) is 13 tagjuk válasza alapján.
Hasonló állítások francia és német nyelvterületen is felbukkantak, az AFP francia nyelvű tényellenőrzői megcáfoltak három a biztosításokkal és a koronavírussal kapcsolatos állítást is (itt, itt és itt). Az AFP német nyelvű tényellenőrző csapata pedig azt az állítást cáfolta, hogy az oltottak nem köthetnek életbiztosítást.
A magyar biztosítótársaságok az oltással kapcsolatos egészségkárosodást is fedezik
Az AFP megkérdezte az ügyben a Magyar Biztosítók Szövetségét (MABISZ) és az Allianz Hungáriát is – amelyik a legnagyobb ilyen cég Magyarországon – hogy kivételt képezhet-e az oltás ténye a biztosításnál. A MABISZ a válaszában elmondta az AFP-nek, hogy 13 tagja válaszolt a körbeküldött kérdésekre – ez az élet- és egészségbiztosítással foglalkozó tagok döntő többsége –, és a válaszadók mind azt mondták, hogy nincs külön kitétel a Covid-19 elleni védőoltásokra, sőt néhányan azt is hozzátették, hogy az oltások tényét általában véve sem veszik figyelembe.
“A kérdéseket a MABISZ továbbította élet-, illetve egészségbiztosítással foglalkozó tagjainak. A megadott határidőre tizenhárman válaszoltak, a legtöbben csak egy-két mondattal” – mondta el a MABISZ az AFP-nek egy sajtóközleményben május 19-én.
A MABISZ idézett is néhány választ a válaszadó cégek megnevezése nélkül:
– „Nincsen kizárásunk oltás szövődménnyel kapcsolatos szolgáltatásra, és nem is alkalmazunk ilyet.”
– „Társaságunk a Covid oltással kapcsolatban semmilyen megszorítást nem alkalmaz (sem egyéni, sem csoportos biztosítás esetén), illetve nem vizsgálja szerződéskötéskor azt, hogy az adott biztosított részesült-e Covid-19 védőoltásban vagy sem.”
– „Élet- és egészségbiztosítási termékeinkben a Covid vagy egyéb oltásokhoz kapcsolódó, azokból eredő biztosítási események nem kizárt kockázatok.”
“Egyetlen biztosító válaszában sem volt arra utaló megjegyzés, hogy a Covid-19 megbetegedés elleni oltásokkal kapcsolatban az adott életbiztosítási termék általános szerződési feltételei speciális, kizárásra vonatkozó rendelkezéseket tartalmaznának” – mondta el a MABISZ az AFP-nek.
A MABISZ szerint több biztosító hozott pozitív rendelkezéseket a Covid-19 megbetegedéssel kapcsolatos vállalásokról (pl. várakozási idő rövidítés, Covid-teszt térítés). Ugyanakkor azt is megjegyzik, hogy a kockázatviselési terjedelem az egyes termékek esetében akár jelentősen is eltérhet.
“A szokásos figyelemfelhívás ezért itt is helyénvaló: az egyes szerződésekkel, szolgáltatási igényekkel kapcsolatban tájékozódjunk a pontos feltételekről az érintett biztosítóknál” – írták. A MABISZ 2020 végén egyébként már kiadott egy közleményt a koronavírus-fertőzésben elhunytak életbiztosításával kapcsolatos megtévesztő információkról.
Az AFP megkereste az Allianz Hungáriát is, mivel a Facebook-bejegyzés azt állítja, hogy a “legnagyobb” biztosítócéget kereste meg a történet szerzője, és 2020-ban az Allianz Hungária díjbevétele volt a legmagasabb.
“Az Allianz az életbiztosítások kockázatelbírálása során nem veszi figyelembe azt, hogy az ügyfél részesült-e a koronavírus elleni védőoltásban. A biztosítási szolgáltatás során nem alkalmazunk kizárást a koronavírusra vagy a vírus elleni védőoltásra vonatkozóan. Ha biztosítási eseményre kerül sor (akár a példában szereplő maradandó egészségkárosodásra vagy halálra), amelyre a szerződési feltételeink alapján egyébként szolgáltatnánk, akkor téríteni fogunk az ügyfélnek” – mondta el az Allianz egy szóvivője az AFP-nek május 12-én.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk