A német kormány nem “ismerte el”, hogy a világjárvány átverés volt, hamis a virálisan terjedő Scholz-poszt

Mióta 2020 elején kirobbant a globális koronavírus-járvány, világszerte több mint 704 millióan kapták el a Covid-19-et és valamivel több mint hétmillióan haltak bele a vírusba. Ennek ellenére az oltásellenesek, összeesküvés-elmélet hívők és lezárásokat ellenző aktivisták többször is azt állították, hogy ez egy ember alkotta világjárvány volt, vagy hogy eleve megrendezett volt. 2024 áprilisában olyan bejegyzéseket osztottak meg a közösségi médiában, amelyek szerint a német kormány “kénytelen volt elismerni”, hogy nem is volt világjárvány, és hogy a tömeges oltási kampányok egy “katonai pszichológiai művelet” részei voltak. A posztok a közelmúltban nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvekre hivatkoztak, amelyek a Robert Koch Intézet ülésein készültek. Ez a közegészségügyi szervezet felügyelte a járvány elleni védekezést Németországban. Az AFP átnézte a dokumentumokat, és nem talált utalást vagy bizonyítékot az állítások alátámasztására. 

"A német kormány elismeri, hogy nem volt járvány. Hatalmas hír Németországból, mivel a szövetségi kormány kénytelen volt beismerni, hogy az úgynevezett „összeesküvés-elméleteknek” mindenben igazuk volt a Covid-járvány idején" – olvasható egy magyar Facebook-bejegyzésben, amit már több mint 500 ember osztott meg 2024. április 3-a óta. 

A bejegyzésben Olaf Scholz német kancellár fotója látható, valamint egy képernyőkép a kancellár egy állítólagos X-bejegyzéséről, a következő szöveggel: „A Covid egy pszichológiai akció volt, hogy teszteljék mennyire fogadják el az emberek az mRNS-t és a lezárásokat. Nem volt világjárvány.”

Image
A hamis bejegyzés magyarul a Facebookon. A képernyőmentés 2024. május 17-én készült

Az AFP a “site:twitter.com/Bundeskanzler psy-op compliance” (magyarul: “pszichológiai művelet megfelelőség”) kulcsszavakkal rákeresett a posztra a Google-ban, de a keresés nem hozott találatot. Scholz X-fiókjának archivált változataiban sem találtunk ilyen posztot a Wayback Machine internetes archívumban. A német médiában sem találtunk említést ilyen bejegyzésről. Mindez arra utal, hogy a Scholz posztjáról készült kép hamisítvány.

Hasonló állítások már szlovák, cseh és görög nyelven is terjedni kezdtek. 

Más tényellenőrző szervezetek, például a DPA, az AAP, a Maldita, a Myth Detector és a THIP már cáfoltak ehhez hasonló hamis állításokat. 

Az állítás eredete

A szlovák és a magyar posztok a “The People's Voice” (“A nép hangja”) nevű weboldalon megjelent szöveg fordításai. A honlap korábban máshogy nézett ki és “News Punch” néven futott, azelőtt pedig a “Your News Wire” nevet viselte. A weboldalról az AFP és más tényellenőrző szervezetek többször megállapították, hogy dezinformációt kreál és terjeszt.

Az AFP ténykérdés már több olyan hamis állításról is írt, amiket ez az oldal kezdett terjeszteni például ebben és ebben a cikkben. 

Látható, hogy a Scholz állítólagos X-posztját ábrázoló kép szintén a The People's Voice szóban forgó cikkéből származik.   

 A német kormányról szóló hamis állításokat tartalmazó szövegében a People’s Voice a Multipolar című német magazinra és annak újságírójára, Paul Schreyerre hivatkozik, aki 2024. március 20-án cikket tett közzé az úgynevezett “RKI-protokollokról”.

Schreyer szerint a jegyzőkönyvek eredetileg titkosítva voltak, és a Robert Koch Intézet hozta nyilvánosságra azokat. A Robert Koch Intézet a német egészségügyi minisztérium alá tartozó kutatóintézet, ami a szövetségi kormány betegségellenőrzésért és -megelőzésért felelős. Az újságíró szerint a jegyzőkönyvek azután kerültek napvilágra, miután egy információszabadságról szóló törvény alapján benyújtott kérelem révén pert indítottak az RKI ellen. A jegyzőkönyvekben több mint ezer olyan oldal van, ahol bizonyos részeket az RKI feketével kitakart. 

A Multipolar cikkének végén egy link található, amely 456 darab pdf-fájlra mutat. Ez több mint 2000 oldalnyi jegyzőkönyvet takar, amik a németországi koronavírus-járvány ügyi válságstáb 2020 januárjától 2021 áprilisáig tartó üléseiről szólnak.

2020 márciusában az RKI bejelentette a pandémia kockázatbesorolásának “mérsékeltről” “magasra” történő szigorítását, ami Schreyer szerint nem az RKI saját értékelésén, hanem “egy - a jegyzőkönyvekben kitakart - külső szereplő politikai iránymutatásain alapult”. Más szóval Schreyer azt állítja, hogy a világjárvány riasztási fokozatának emeléséről szóló döntés nem tudományos adatokon alapult, hanem politikai döntés volt.

Más megbízható német médiumok is részletesen beszámoltak a témáról (itt, itt és itt) néhány nappal a dokumentumok közzététele után, és nem találtak bizonyítékot arra, hogy - ahogy a Multipolar állítja - az RKI döntése során hivatali visszaélés történt vagy külső politikai befolyás lett volna. “Nem szokatlan, hogy a dokumentumok egyes részeit kitakarják. Ez a gyakorlat azonban mindig találgatásokhoz vezet a hiányzó részeket illetően, és nagy teret ad a megalapozatlan állításoknak” – írta az ügyről a DPA hírügynökség.

Ezek az információk azonban kimaradtak a The People's Voice cikkéből. Helyette Stefan Homburg nyugalmazott kutató közgazdászt idézik, aki 2024. március 21-én az X-fiókján angol nyelven terjesztette ezeket az állításokat. Mint alább kifejtjük, több, a kontextusból kiragadott képernyőképet tett közzé a dokumentumokból, és a képekhez azt írta: “Több mint 2000 oldal bizonyítja, hogy a ‘világjárvány’ kamu volt”.

A valódi kontextus: jegyzőkönyvek a korai világjárvány-értekezletekről

Homburg posztjaiban három, a kontextusból kiragadott képernyőképet is közölt az RKI dokumentumaiból (itt és itt), amikkel alátámasztotta az állításait. Ezek aztán virálisan terjedtek el az oltásellenesek körében.

Az első képernyőkép a szintén Schreyer által kiemelt részt tartalmazza. Ebben az áll, hogy “a hétvégén előkészítették a pandémiás kockázati szint emelését”, amire "várhatóan ezen a héten sor kerül". A szöveg így folytatódik: “A kockázatértékelés akkor kerül nyilvánosságra, amikor [személy neve kitakarva] jelt ad”. Eredetileg ez a mondat a Covid-19 válságstáb 2020. március 16-i üléséről szóló jegyzőkönyv hatodik oldalán található (a közzétett dokumentumok közül a 80. pdf fájlban, alább kiemelve).

Image
Képernyőkép az RKI dokumentumaiból, 2024. május 3-án. A piros jelölést az AFP adta hozzá

Az RKI 2024. március 25-én kiadott nyilatkozatában (archivált link) reagált azokra a vádakra, amelyek szerint a döntés külső politikai befolyás eredménye volt: “A különböző médiumokban olyan spekulációk jelentek meg, amelyek alapján a kockázati fokozat emelése nem független döntés alapján történt. Ez nem igaz. Az igazság ezzel szemben az, hogy a kitakart szövegrészben az RKI egyik munkatársának neve szerepel: 'A kockázatértékelés akkor kerül nyilvánosságra, amikor (kitakart név) jelt ad'". 

Az AFP nem tudta más forrásból ellenőrizni ezt a konkrét állítást. Az eredeti jegyzőkönyv szövegezéséből csak az derül ki, hogy egy konkrét személy hozzájárulása még hiányzott a frissített kockázati besorolás közzétételéhez. Emellett a 2020. március 16-i ülés jegyzőkönyvében semmi sem utal arra, hogy “a világjárvány átverés volt”, vagy hogy „a német kormány elismerte volna” ezt az állítást.

A 2020. március 16-i válságstáb-ülésre akkor került sor, amikor a Covid-19 új megbetegedéseinek száma meredeken emelkedett Európában és szerte a világon. Az RKI napi jelentései szerint például Németországban 2020. március 4-én 262 megerősített esetet regisztráltak, míg 2020. március 16-án már 6012-t. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én a Covid-19-et világjárvánnyá nyilvánította, azaz olyan betegséggé, amelynek terjedése már nem lokalizálható egy adott területen belülre, és amelynek további terjedését nem lehet egyszerűen megakadályozni. Magyarországon 2020. március 11-én a kormány veszélyhelyzetet hirdetett a járvány miatt.

Nyilatkozatában az RKI kifejtette, hogy az ülések jegyzőkönyvei “a válságstáb adott időpontban folytatott megbeszéléseit és döntéseit tükrözik az akkori ismeretek alapján. A dokumentumok nem mindig tartalmazzák a konkrét összefüggéseket és a döntések alapjául vett adatokat, mivel ezek rendelkezésre álltak más kiadványokban vagy dokumentumokban, például a napi és heti jelentésekben. Ez utóbbiak továbbra is elérhetők az RKI honlapján. Ezért a jegyzőkönyveket mindig a saját kontextusukba kell elhelyezni és az alapján kell értelmezni.”

A második, Homburg által megosztott kép a 2021. január 8-i RKI-értekezlet jegyzőkönyvének egy részét ábrázolja, amely a 366-os számú pdf fájl 10. oldalán található meg. Homburg az X-posztjában lévő képen kijelölte a “narratíva” szót a következő mondatban: “Búcsút mondhatunk az oltás révén megvalósuló kollektív immunitás narratívájának?”, azzal érvelve, hogy ez annak elismerése akart lenni, hogy a “‘kollektív immunitást’ csak narratívának tekintették”.

A dokumentum tágabb kontextusából azonban kiderül, hogy a kérdéses mondat a jegyzőkönyvben a “Friss információk az oltásokról” fejezet részeként, a “Kollektív immunitás” alcím alatt szerepel, és ez alapján a posztban kiragadták eredeti kontextusából. A dokumentum szerint az ülésen felszólalók több témát is érintettek; ezek egyike az új Covid-vakcinák hatékonyságának megvitatása volt, amelyeket akkoriban alig több mint két hete alkalmaztak. A “Friss információk az oltásokról” című fejezet három és fél oldalt tesz ki a jegyzőkönyvben.

A Homburg által közzétett harmadik képen egy olyan bekezdést látunk, amelyben a következő mondat van kiemelve: “A lezárások tuberkulózis-kezelések elmaradása és az oltási rend felfüggesztése miatti közvetett negatív hatásai. Várható a csecsemőhalandóság növekedése. A lezárások egyes következményei súlyosabbak, mint maga a Covid.” Ezzel Homburg azt a benyomást keltette, hogy a lezárások következményei Németországban rosszabbak, mint a vírussal való megbetegedésé.

Valójában azonban ez a rész, amely a 2020. december 16-i ülés jegyzőkönyvéből származik (350-es számú pdf, 5. oldal), kizárólag “a világjárvány afrikai lefolyásáról” szól. A dokumentum tágabb kontextusából egyértelműen kiderül, hogy a résztvevők megvitatták a lezárások általános egészségügyi ellátásra gyakorolt hatását több olyan afrikai országban, amelyben a TBC és az olyan gyermekbetegségek, mint a gyermekbénulás vagy a kanyaró komolyabb veszélyt jelentenek, mint Európában. Utóbbi kontinenssel az idézett szakasz egyáltalán nem foglalkozik.  

Az AFP átnézte az összes dokumentumot, amely révén a kontextusból kiragadva és félreértelmezve terjesztettek félrevezető állításokat. Ezen kívül kulcsszavas keresés segítségével megpróbáltuk megtalálni a német kormány vagy az RKI “elismerését” is, miszerint a járvány “pszichológiai művelet” volt. Ilyen állításokra vonatkozó bizonyítékot azonban nem találtunk.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk