Ezen videón egy ukrajnai jótékonysági rendezvényt látni, nem pedig Mikulás-ruhás toborzótiszteket

Közel három év háború után Ukrajna újabb csapatokat próbál mozgósítani az Oroszország elleni harchoz. Ebben a kontextusban kezdett terjedni a közösségi médiában nemrégiben az a videó, amely azt állítja, hogy ukrán katonai toborzók Mikulásnak öltözve mennek be egy odesszai szupermarketbe, hogy mozgósítási papírokat adjanak át ukrán férfiaknak. Ez az állítás hamis. Az AFP megállapította, hogy a felvételen egy helyi civil szervezet által szervezett jótékonysági akció látható, amely szerint az eseménynek "semmi köze" nincs a katonák toborzásához. Volodimir Zelenszkij elnök januárban elismerte, hogy az ukrán területi toborzóközpontok (TCK) toborzói egyes esetekben agresszívan viselkedtek az utcán. A konfliktusban mindkét félnek nehézségei vannak a csapatok pótlásában, Oroszország észak-koreai katonákat vetett be a háborús erőfeszítései támogatására.  

“Odesszában a toborzó iroda alkalmazottai Mikulás jelmezbe öltöznek, hogy könnyebben elkapják azokat akik elkerülik a katonaságot - ukrán források szerint csak a gyerekek miatt öltöztek így be, semmi hátulsó szándék mögötte” – olvasható egy 2024 decemberében megosztott magyar Facebook-bejegyzésben

A videón több férfi, köztük néhányan katonai egyenruhában, egy szupermarket előtt egy terepszínű jármű mellett állnak, miközben piros köpenyt és Mikulás-sapkát viselnek.

Image
A videó a hamis leírással magyarul a Telegramon és a Facebookon. 2024. december 24-én készült képernyőmentés

Ugyanez azzal az állítással, hogy ukrán toborzótiszteket látni rajta már lengyel, angol, francia, görög, orosz és ukrán nyelven is terjedni kezdett.

A videó lengyelül és franciául ahhoz  "Pravda" hálózat tartozó  oldalakon is terjedni kezdett, amely – a Viginum, a külföldi digitális beavatkozás ellen küzdő francia állami szervezet szerint – egy európai országokat célzó orosz dezinformációs hálózat.  Az AFP már több olyan állítást is cáfolt, amit ez a hálózat is terjesztett, például ebben és ebben a cikkben

A dél-ukrajnai Odessza kikötőváros, amely mintegy 100 kilométerre fekszik az oroszok által megszállt övezetektől, rendszeres célpontja az orosz támadásoknak. 

A "TCK" az ukrajnai Toborzási és Szociális Támogató Területi Központok rövidítése, amely a katonai sorozást végzi, és amelyet Oroszországban és Ukrajnában "Wojenkomat" néven is emlegetnek (itt archiválva). Angolul gyakran a "TCC" rövidítést használják (archivált link),

A mellékelt videón azonban nem egy csoport TCK tiszt látható, akik Mikulásnak öltözve mennek be egy odesszai szupermarketbe, hogy férfiakat toborozzanak a frontvonalra, hanem civilek és katonák egy csoportja, akik a "Szila Gromadi" (A közösség ereje) civil szervezet jótékonysági rendezvényén vesznek részt (itt archiválva). A szervezők az AFP-nek megerősítették, hogy a férfiak azért mentek be egy szupermarketbe, hogy karácsony előtt édességet vásároljanak a gyerekeknek.   

Helyi jótékonysági esemény

Hogy többet tudjunk meg a videóról, a képeken látható vízjellel kezdtük: "Хуевая Одесса" . Ez egy Telegram-csatorna, amely könnyed “híreket oszt meg Odesszából és a régióból”. A csatornán megtaláltuk a hamis kontextusban terjedő 13 másodperces videót, amelyet december 15-én tettek közzé a következő leírással: "Хорошая попытка, военкомат", ami azt jelenti: "Szép próbálkozás, katonai toborzóközpont". A leírás azt sugallja, hogy a videón egy toborzótisztet látni, aki azért öltözött fel így, hogy ne ismerjék fel. 

Észrevettük, hogy a feliratot 18:03-kor szerkesztették (lásd alább), hogy hozzáadják a következő szöveget: "это не военкомат, в таком виде поздравляли детей", ami lefordítva: "ez nem katonai toborzóközpont, így köszöntötték a gyerekeket". 

Image
2024. december 19-i képernyőmentés az „Хуевая Одесса” Telegram-csatornáról. A piros köröket az AFP adta hozzá.

Ugyanez a Telegram-csatorna több más videót is közzétett, amelyeken különböző jelenetek láthatóak a Mikulás-jelmezbe öltözött férfiak csoportjáról a szupermarket előtt és azon belül.  

Az egyik ilyen videón látható egy vízjel, amely egy telegram-csatorna nevét ("t.me/Sila_GO") és egy kör alakú, horgonnyal ellátott logót ábrázolt, ez vezetett el minket a Szila_Gromadi (A közösség ereje) nevű odesszai civil szervezethez. A civil szervezet 2022 júniusában jött létre, néhány hónappal azután, hogy Oroszország lerohanta Ukrajnát. A szervezet a hadsereg, a civilek és a rászoruló családok megsegítésére összpontosít. Valamint a Telegram-csatornájukon figyelmeztetnek a légitámadásokra. 

A civil szervezet december 15-én a Telegram-csatornáján ( itt, itt, és itt) ugyanazokat a videókat tette közzé a Mikulás-ruhás eseményről, amik az “Odessza és környéke” Telegramon-csatornán is megjelentek, kivéve a 13 másodperces videót. 

"Ez egy jótékonysági esemény volt. A videón látható, Mikulásnak öltözött katonáknak semmi közük a TCK-hoz" - mondta Olekszandr Prokopjev, az Odesszai Közösség Ereje elnöke 2024. december 15-én az AFP-nek a Telegramon privát üzenetben.

"Az egyenruhás fiúk a barátaim, a légvédelemben szolgálnak, és védik az eget a Shahed drónoktól és rakétáktól. Saját csoportom van a riasztási értesítésre, és a barátaimmal és olvasóimmal együtt úgy döntöttünk, hogy ajándékokat vásárolunk a hátrányos helyzetű családokból származó gyerekeknek, például Herszonban, ahol a szülők nem engedhetik meg maguknak. Csak egy videót akartunk készíteni az olvasóinknak a szupermarketből, ahogy édességet és ajándékokat vásárolunk. Nincs semmilyen kapcsolatunk a TCK-val" – mondta. Hozzátette, hogy ő maga "civil, és emiatt jogi szempontból nem lehetett része egy TCK-járőrnek". 

"Egy járókelő rögzítette a jelenetet, amikor felöltözünk, és elküldte a ‘Хуевая Одесса’ Telegram-csatornára, amely csak a vicc kedvéért és a több lájk érdekében hozzáadta a ‘wojskomat’ szót. Ez minden" – mondta Prokopjev. "Néhány óra múlva a csatorna megszerkesztette a posztot, és elmagyarázta, hogy ez egy jótékonysági esemény volt a gyerekek számára, és mi nem TCK toborzók voltunk".

Prokopjev ezt a félreértést is kifejtette a civil szervezet Telegram-csatornáján: "Szeretném cáfolni a híreket, az összes csatorna már azt a hírt terjesztette, hogy beöltöztünk Mikulásnak és idézéseket osztogattunk. Sem nekem, sem a videón szereplő senki másnak nincs köze a TCK-hoz. Azért jöttünk a Metróba, hogy cukorkát vegyünk a gyerekeknek és videót készítsünk. De néhány állítólag igazat mondó csoport azt írta, hogy a TCK-val vagyunk, nekem pedig privát üzenetben, hogy ez csak egy vicc. Aha.."

A helyi híroldalak (itt vagy itt), amelyek kezdetben tévesen jelentették, hogy "a TCK Mikulásnak öltözött", később javították az írásaikat, hogy helyesbítsék az információt. Az Odessza 24 azt írta: "Később kiderült, hogy ezek az emberek nem a TCK vagy a katonai hatóságok képviselői voltak. Önkéntesek voltak, akik úgy döntöttek, hogy ilyen módon gratulálnak a helyi lakosoknak az újévi ünnepekhez". 

A Szmila Novoszti december 16-i frissítésében azt írta: "Ezek nem katonai toborzók. Így köszöntötték a gyerekeket".

Egy másik távirati csatorna,  a "Жить в Одессе" ("Odesszában élők") azonban még december 26-án is azt állította, hogy a videón egy TCK-járőrt látni.

Az ukrán kormányzati ügynökség, a Dezinformáció Elleni Központ december 16-i közleményében cáfolta azokat az internetes állításokat, "amelyek szerint a TCK  alkalmazottai állítólag Mikulás-jelmezben kézbesítik a beidézéseket" és "hamisnak" minősítette az ilyen információkat (archiválva itt és itt).

Édességek, nem idézések

December 16-án a Közösség Ereje egy hosszabb videót tett közzé hivatalos YouTube-csatornáján, amely további jeleneteket mutat be az előző napi Mikulás-ruhás akcióról (itt archiválva). A hosszabb videó alátámasztja, hogy az "Odessza és a régió hírei" Telegram-csatornán közzétett 13 másodperces klipben ugyanaz a csoport látható, amelyik részt vett a jótékonysági akcióban.

Image
Képernyő a hamis Facebook-posztból (balra). Képernyő a YouTube-videóból (jobbra). A képernyőmentés 2024. december 20-án készült

A civil szervezet által közzétett hosszabb, 3 perc 41 másodperces videó teljesebb képet ad a szupermarketben történtekről. Látható rajta, ahogy a Mikulásnak öltözött férfiak besétálnak a Metro szupermarketbe, ahol hatalmas mennyiségű édességet vásároltak, vidáman üdvözölték a vásárlókat, és cukorkát osztogattak a nőknek és a gyerekeknek, mielőtt visszamentek volna a parkolóba. A férfiak egyike sem osztogatott idézéseket vagy papírokat a férfiaknak, ahogy azt a közösségi médiában megjelent bejegyzések sugallták.  

A felvételeken két Mikulásnak öltözött katonát is látni üres páncéltörő rakétákkal. "Amíg nincs béke, addig a Mikulás így öltözik. Ez a valóság" – mondja az egyik férfi a videón. Olekszandr Prokopjev az AFP-nek kifejtette, hogy a fegyverek üresek voltak, és csak kellékként használták őket.

A műanyag zacskókból a helyszín is beazonosítható

Az interneten terjedő 13 másodperces videó forgatási helyének megerősítéséhez megnéztük az egyik videóban látható műanyag zacskóra nyomtatott logót, amelyen az áll: "Metro". Ennek a cégnek három szupermarketje Odesszában derül ki a cég weblapjáról (archivált link).A Google Streetview funkcióján keresztül megnéztük a három üzletet. A videón látható épület részleteinek köszönhetően (fehér háromszög alakú tartó a tetőn, piros bejárati tábla, négy légkondicionáló egység a kék falon) arra következtethetünk, hogy a videót a Metro Odessza szupermarketben forgatták, amely a Nebesznoj Szotni sugárút 23. szám alatt található.

Image
Pillanatképek a Facebook-videóból (balra) és a Google Maps-ről (jobbra). Az egyező részek pirossal jelölve. A képernyőmentés 2024. december 18-án készült

Megkerestük a Metrót, hogy megkérdezzük, tudnak-e arról, hogy december 15-én ilyen eseményre került sor ebben az odesszai szupermarketben. A cikk megjelenésének időpontjáig az AFP még nem kapott választ.    

Zelenszkij elismeri a TCK által elkövetett hibákat

A háború negyedik évébe lépve Ukrajnának fel kell töltenie a sorait, de a mozgósítás továbbra is érzékeny téma az országban. Oroszország hasonló nehézségekkel küzd, és például észak-koreai katonákat vezényelt a frontra (archivált linkek itt és itt).

Zelenszkij 2023 decemberében azt mondta, hogy a hadsereg akár félmillió embert is mozgósítani akar a moszkvai erők elleni harcra Ukrajnában. 2024 áprilisában Kijev új törvényt fogadott el, amely 27-ről 25 évre csökkentette a hadkötelezettségi korhatárt, szigorította a behívó alól kibújók büntetését, és a külföldön tartózkodó állampolgárok számára kötelezővé tette a naprakész katonai okmányok meglétét. 

Sok vád érte, hogy az ukrán hadsereg sorozási rendszere nem hatékony és időnként korrupt (itt és itt). Arról is érkeztek jelentések, hogy a TCK tisztjei a nagyvárosok utcáin, éttermeiben és bárjaiban olyan férfiak után kutatva, akik nem követték a mozgósítási előírásokat.   

Zelenszkij az ARD német televíziónak 2024 januárjában adott interjújában elismerte, hogy a TCK néhány esetben helytelenül járt el. Arra a kérdésre, hogy a TCK alkalmazottai mozgósítási papírokat adtak át az utcán a férfiaknak, azt mondta: "Igen, vannak ilyen esetek. és nagyon rossz, amikor a katonai sorozó irodák képviselői az utcán járkáltak és olyan fiúkat kerestek, akik nem maguk jöttek a TCK-hoz. Ezért szeretném, ha itt is igazságosak lennénk. Vannak ilyen esetek. Ez rendben van? Egyáltalán nem, nem szabadna ezt tenniük" (archivált link).  

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk